Online Arapca Metnin Okunusunu Bulma Programi
 

Online Arapça Metnin Okunuşunu Bulma Programı

Javascript: Akhenaton

Program Hakkında

  1. Bu program, aşağıdaki kutuya yapıştırılan Arapça metinlerin (Örneğin Kurân-ı Kerîm'deki sûrelerin) Türkçe okunuşunu bulmaya yarar. Daha çok Kurân-ı Kerîm alfabesini okumayı bilmeyen ve öğrenme imkanı olmayan yurtdışındaki vatandaşlarımız için tasarlanmıştır.
  2. Programın çevirimi sağlıklı yapabilmesi için cümlelerin harekeli olması gerekmektedir. Hareke bulamadığı cümleleri -el takısı bulamamışsa- parantez içinde vermekle yetinir.
  3. Programın sağlıklı çalışması için uzun metinler girmek yerine parça parça çevirim yapmanız, bilgisayarınız donmadan çevirim yapmanızı sağlar ve çevirme işlemi hızlandırır.
  4. Program, şu anki haliyle cümle sonlarındaki DURAK işaretlerini algılayamamaktadır. Cümlelerin sonundaki son harf, durak işaretine uygun olarak sakin (sessiz) okunmalıdır. (Örneğin gadrin yerine "gadr", "şehrin" yerine "şehr", "emrin" yerine "emr", "fecri" yerine "fecr" gibi)
  5. Program, tecvit kurallarına bağlı olarak kimi harfleri dönüştürmektedir. Örneğin B harfinden gelen sakin N harfini M'ye dönüştürür.
  6. Program, şu an Beta aşamasındadır. İstisna kelimelerin tümünü bulup eklemek imkansız olduğu için cümle transkripsiyonlarında küçük hatalar görülebilir.

Aşağıdaki metinde Kadir Sûresi default değer olarak verilmiştir. Bu metnin yerine okunuşunu bulmak istediğiniz HAREKELİ Arapça metnini CTRL+V ile buraya yapıştırın.

Çeviri: %

Bu programın bütün hakları, gizliilimler.tr.gg'ye aittir.

Akhenaton'un Yazdığı Diğer Javascriptler ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Hatice, 19.12.2016, 16:35 (UTC):
Berbat bütün harfleri yalın haliyle okutuyorBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53004549 ziyaretçi (134811791 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler