Oyunlari Görebilmek
 

Oyunları Görebilmek

Önder Demir

Kategori: Serbest Kürsü

Dünyadaki oynanan "oyun'ları ve bu oyunların "senaryo yazarları'nı bilenler ve bu senaryo yazarlarının kimler tarafından görevlendirildiklerini ve nemalandıklarını görenler, her türlü oyunda aktör olarak oynayabilir ve etkili bir hamle yapabilirler. Aslında dünyada iki çeşit insan vardır: Gerçekleri bilenler ve bilmeyenler. Şimdi tabiî ki hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Kurân-ı Kerîm’de Allah buyuruyor ki:

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer 9)

Tabiî ki olmaz bir insana bir yerde çalıştığı zaman neden ücret verilir çünkü bir şeyleri bildiği için ve bu bilgisi dahilinde çalışıp üretime katkı sağladığı için bir ücret ödenir. Biz de dünyadaki başarılı ve başarısız ülkeleri ayırt etmek için o ülkelerin uluslararası arenadaki hedeflerine ve vizyonlarına maddî ve manevî kalkınmışlık durumuna bakmamız yeterlidir.

Fertler, aileleri; aileler, toplumları ve toplumlar da devletleri oluşturmaktadır ve bu bakımdan devletlerin güçlü ya da zayıf olmaları, fertlere ve ailelere endekslidir. Siz, bir devlet olarak vatandaşınızı maddî ve manevî bakımdan ne kadar zengin yetiştirirseniz, sonuçta o kadar da zengin olursunuz.

Fertlerin ve ailelerin maddî ve manevî durumları, ülkelerin ister istemez dış ve iç politikasına yansır. Bugün, devletleri büyük ya da küçük kılan, aslında o devletlerin vatandaşlarının "vizyon'larıdır Vizyonları büyük olanlar, gün geçtikçe büyürler; fakat vizyonları olmayanlar, gün geçtikçe küçülmeye mahkumdurlar.

Unutmayınız ki bir oyunu yazanlar, o oyunun kurallarını belirlerler. Daha sonra oyuna katılanlar ise, sadece bu oyunun kurallarına uymak zorunda kalırlar. Büyük olmak, büyük düşünmekle başlar ve küçük düşüncelerle sona erer.

Düşünenler, düşünmeyenlerin hayatlarını er ya da geç belirlerler ve onların hayatlarına yön verirler. Ben bir şey yapamam ya da bizden adam olmaz lafları, aslında sadece bir psikolojik caydırma hareketidir ve özellikle söyletilen sözlerdir; çünkü toplumları sözlerle çok kolay bir şekilde etkileyebilirsiniz. Bu nedenle "dünyadaki oyunları görebilenler", dünyanın akışını değiştirebilirler. Çünkü bu insanlar, neyin ne olduğunu ve kimin nerede kimlerle durduğunu çok iyi biliyorlar.

Selam ve dua ile,
Önder Demir

Önder Demir'in Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: şakirt, 05.12.2009, 17:35 (UTC):
arkadaşlar hepimiz bu sitenin çokca ziyaret edilmesini istiyoruz dimi herkezin buradan bir şeyler öğrenmesini istiyoruz o zaman mümkünse herkez bu sitenin reklamını yapmaya çalışsın bilnçli bir toplumun oluşmasına katkı sağlıyalım İNŞALLAH örneğin msn nick olArA koyAbiliriz

Yorumu gönderen: Ya$in, 04.12.2009, 22:43 (UTC):
Tebrikler, güzel yazi..Fakat Bu nedenle "dünyadaki oyunları görebilenler", dünyanın akışını değiştirebilirler yazmissiniz. Nasil görebiliriz, bi kac örnek verseniz daha kaliteli olur bence..Saygilar, SelamlarBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990249 ziyaretçi (134776107 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler