Paradoks
 
time, paradox, paradoks

Paradoks

Abdurrahman Yördem

“Predestination” (Kader), 2014 yılında çevrilmiş olan ve başrollerinde Ethan Hawke’nin oynadığı zaman yolculuğu ile ilgili bir film. Zaman yolculuğu ile ilgili PARADOKS’u anlatacak en güzel bir film.

1970’li yıllarda bir bombacının engellenmesi için 1984 yılından zaman yolculuğuna çıkılması konusu ile başlayan film; kahramanının yaşadığı paradoksları, izleyenlere mükemmel bir şekilde anlatıyor.

Film, zamanda yolculuk yapan kahramanımızın 1984’ten 1975’e yaptığı zaman yolculuğu ile bombacıyı engellemeye çalışırken bombanın patlaması ile yüzünün yanması (Sarah Snook) ve 1984’e dönerek yüzünün estetikle başka bir yüz haline (Ethan Hawke) gelmesi ile başlar.

Kahramanımız, 1960’lı yıllarda bir hastaneden kaçırdığı kız çocuğunu 1945 yılına getirir  ve onu yetimhanenin kapısına bırakır. Kız çocuğu, yetimhanede büyür. Ancak erkek gibi güçlüdür. Ayrıca çok da zekidir.

Kız çocuğu (Sarah Snook), büyümüştür. Devletin gizli servisinin dikkatini çeker. Eğitimini orada devam ederken bir olaydan dolayı okuldan uzaklaştırılır. Bunun üzerine hem dadılık yapıp hem de akşam okuluna devam eder. Bu ara tanıştığı bir genç ile bir kaç günlük ilişki sonunda hamile kalır.

Tanıştığı genç, ortadan kaybolmuştur. Çocuğu doğurur. Ancak doğum esnasında doktorlar, genç kızın çift cinsiyetli olduğunu, kadınlık organlarının alındığını ve bir kaç ameliyatla erkek olacağını belirtirler. Daha sonra erkek olarak yaşamına devam eder. Bu arada doğurduğu kız çocuğu da hastaneden kaçırılır.

Bu olayları 1974 yılındaki kahramanımız (Sarah Snook), 1984 yılından gelen kahramanımıza (Ethan Hawke) anlatmaktadır. Bir ara tanıştığı gencin onu bu durumlara düşürdüğünü anlatması üzerine 1984’ten gelen zaman yolcumuz, onu tanıştığı güne, 1963 yılına getirmeyi teklif eder. Kız, kabul eder.

Predestination, kader, 2014

Bir sürpriz ile karşılaşırız. Çünkü genç kızımızın tanıştığı genç, 1974 yılında erkek haline gelmiş kendisinden başkası değildir. Doğan çocuğu da hastaneden kaçıran, 1984’ten gelen yolcumuzdur. Bebeği 1945 yılına götüren, yetimhane kapısına götüren de odur.

Anlayacağınız, Anne = Baba = Çocuk = 1984’ten gelen zaman yolcusu. Hepsi aynı kişidir. Ve filmin sonunda bir sürpriz daha! Bombacı da aynı zaman yolcusunun gelecekteki kişiliğidir. Yani bombacıyı da öldüren de bombacı da yine aynı kişidir.

Zamanda yolculuk yaparsanız, başınıza gelecekler işte bunlar. Mükemmel paradoks…

Abdurrahman Yördem,
Haziran 2019
.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Mustafa, 04.07.2019, 19:14 (UTC):
Üstat güzel, ilginç bir yazı ama aynı zamanda bunlar yalan dolanda. Ancak böyle bu tarz şeyleri filmlerde showlarda görüyoruz zaten, zaman yolculuğu diye birşey yoktur... benim görüşüm. Teşekkürler

Yorumu gönderen: abdurrahman yördem, 27.06.2019, 18:00 (UTC):
Allah Razı olsun. Rabbim niyetinin karşılığını versin.

Yorumu gönderen: Yolcu, 27.06.2019, 15:01 (UTC):
Zaten istesekde zamanda yolculuğu yapamayız hocam...
eğer gidebilseydim. peygamber efendimizin iki cihan güneşi hasan hüseyin efendimizin
kerbelayı engellerdim. Onlara soğuk su götürürdüm..
Biliyorsunuz hocam onlar susuzluktan öldü. Kafirlerden hiçbiri su vermedi..
yani yolculuğu yapabilseydim... insanlara yardım ederdim...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55912009 ziyaretçi (142448181 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)