Paris'in Dogumu ve Ida Dagi Efsanesi (Balikesir)
 
Kaz Dağı
Üstteki Resim: İda Dağı (Günümüzdeki Adı: Kaz Dağları) - Balıkesir

Paris'in Doğumu ve İda Dağı Efsanesi

Yöre: Balıkesir

Truva'nın kurucusu İlos'un torunu Priamos'un karısı, yirminci çocuğuna hamiledir. Bir gece, gördüğü rüyadan çok etkilenir. Bilicilere rüyasını yorumlatmak ister. Bilicilerin hiçbirisi, rüyayı yorumlamak istemez. Kral Priamos'un buyruğu üzerine en yaşlı bilici, rüyayı yorumlatmak zorunda kalır.

Bilici kâhin, doğacak çocuğun birgün Truva Kenti'nin yok olmasına neden olacağını söyler. Kraliçe Hekabe, çok üzülür. Ancak ülkesinin geleceği için çocuk doğunca öldürülmesine karar verir. Doğan çocuğa Paris adı verilir. Kraliçe Hekabe, onu bir adamına vererek İda Dağı'nda öldürmesini söyler.

Adam, çocuğu dağa götürür. Ancak öldürmeye kıyamaz. Dağın kuytu bir köşesine bırakır ve saraya döner. Paris'i burada dişi bir ayı bulur ve emzirir. Bir süre sonra Aegelos adlı bir çoban, çocuğu bularak evine götürür ve yetiştirir.

Paris, biraz büyüyünce İda Dağı'ndaki sürülere çobanlık eder. Sürüleri iyi otlatmasından ve gözü pekliğinden Paris'e yürekli koruyucu anlamındaki Aleksandros adı verilir.

Paris, İda Dağı'nda Ağaç Perisi Oione'yi görür ve ona sevdalanır ve onunla evlenir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Mahlas, 31.05.2015, 10:25 (UTC):
Bu durumda kehanet doğru değilmiş anladığım kadarıyla, Truva kentinin yok olmasına neden olmuş mu yada olmamış mı?Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56284507 ziyaretçi (143401043 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)