Persephone
 
Persephone, Proserpina, Kore

Persephone (Proserpina, Kore)

Persephone, Yunan mitolojisinde Zeus ile Demeter'in kızıdır. Hades tarafından kaçırılıp, Hades'in sunduğu meyveyi yedikten sonra ölüler ülkesinin tanrıçası olmuştur.

Persephone'nin asıl ismi Kore'dir.[1] Anlamı, “genç kız, genç bakire” demektir.[2] Proserpina olarak da bilinir. Hades, "Persephone" ismini, O'nu yeraltına kaçırdıktan sonra vermiştir. Ölüler ülkesinde bir şey yiyenlerin yeryüzüne çıkma hakları bulunmamaktadır. Kore de yediği 4 nar tanesi yüzünden sadece dokuz ay yeryüzüne çıkmaya hak kazanmıştır.

Persephone, tüm dünyaya buğday ekmekle görevli tanrıça Demeter'in Zeus'tan olan kızıdır. Demeter, kızını çok sevmektedir. Günlerden bir gün, [1] Persophone, kendisi gibi genç ve güzel Okeanos kızlarıyla çiçek toplamaktadır. O sırada Hades gelir oraya.

Persophone’nin güzelliği karşısında kendisinden geçer ve onu kaçırmak için fırsat kollamaya başlar. Biraz sonra da fırsatı yakalar. Çiçeklerin güzelliğinden büyülenen Persophone onu da toplasam şunu da toplasam derken bir hayli uzaklaşır arkadaşlarının yanından. İşte o zaman görür tanrıların bile ürktüğü cehennemlerin tanrısı Hades’i. Korku ve şaşkınlığından donup kalır öylece. Bundan yararlanan Hades, onu kaçırır. Persephone, son anda olayları görüp gelen peri kızı Kyane ile birlikte direnmeye çalışırlar. Ama sonuç alamazlar.[2]

Demeter, kızının çığlığını duyar. Onu arar; ama bulamaz. Bu yaşadığı acıyla Demeter, 9 gün boyunca dünyayı dolaşır ve kızını arar. 10. gün, Güneş tanrısı Helios'a rastlar. Helios, ona Zeus'un gizli rızasıyla Hades'in Persephone'yi kaçırıp "ölüler ülkesi'nde ebedî karısı yaptığını açıklar. Demeter, bu olaya isyan eder ve Olimpos'u terk ederek insanlar arasında yaşamaya başlar. Yaşlı bir kadın kılığında Eleusis'e varır. Bir kuyunun yanında zeytin ağaçlarının altında oturur. Kuyudan su almaya giden kral Keleos'un kızları, yaşlı kadını alıp eve götürürler. Böylece Demeter, kızların küçük kardeşi Demophon'un dadısı olur. Demeter, küçük çocuğa ölümsüzlük kazandırmak için geceleri çocuğun bedenini ambrosia ile sıvayıp yanmakta olan ateşe tutmaktadır. Bir gece, çocuğun annesi, olaya tanık olur ve dehşete düşer. Demeter, şaşkınlıkla çocuğu elinden ateşe düşürür. Bu olay üzerine Demeter, kral Keleos ve eşinden özür dilemek için, Persephone'nin kardeşi olan oğlu Tripolemos'a kanatlı ejderhaların çektiği bir araba verir ve ona buğday serpe serpe tüm dünyayı dolaşmasını emreder. Günler geçer ve Eleusis'te kaldığı süre içinde Demeter, toprağı verimli kılmayı reddeder böylece açlık hüküm sürmeye başlar. İnsanların çektiği acılara üzülen tanrılar, Demeter'e yakarırlar. O da kızını görmek şartını öne sürer. Zeus'un yardımıyla kızını yeraltı dünyasından çıkarmak ister. Yeraltı dünyasında bir şeyler yiyenler, yeraltı dünyasından ayrılamazlar. Yediği 4 tane nar tanesi yüzünden Persophone, yılın 3 ayını yeraltı dünyasında, 9 ayını ise dünyada geçirmeye mahkum edilmiştir. Kızını görmenin coşkusuyla Demeter, toprağı çiçekler ve yapraklarla kaplar. Böylece ilkbahar olur. Kızının yeraltın dünyasında geçirdiği 3 ayda ise kış olur. Yunan mitolojisinde baharın başlangıcı olarak Demeter anılır.[1]

Kaynaklar

[1] tr.wikipedia.org/wiki/Persephone
[2] www.turkiyeforum.com/archive/o_t__t_1953__demeter-ve-guzel-kizi-persephonenun-hikayesi.html


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53403226 ziyaretçi (135945731 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler