Popol Vuh 05
 
Cabrakan, Popol Vuh, Maya, Mayan

Popol Vuh

Mayaların Kutsal Kitabı

5. Bölüm

Vukub-Cakix, Hun-Ahpu ve Xbalanque adındaki iki genç tarafından bozguna uğratıldı. Görkemi yerle bir edildi. Onlar, gerçek tanrıydılar. Kendini beğenmiş Vukub-Cakix'in Göğün Kalbi'nin huzurunda yapmak istediği kötülüğü gördüklerinde gençler şöyle dedi:

"Bu olanlar, hiç de iyi değil. Yeryüzünde insan henüz yaratılmadı. Yemek yerken onu vurmaya çalışalım. Onu vuralım ve böbürlenip durduğu zenginliğinin, değerli taşlarının, madenlerinin, zümrütlerinin, takılarının sonu olacak bir hastalık verelim ona. Bu, tüm herkesin kaderi olsun. Böylece ihtişam ve zenginlikle böbürlenemesinler. Öyle olsun."

Ardından silahlarını omuzlarına alıp ilerlediler. Vukub-Cakix'in iki oğlu vardı. Biri Zipacna, diğeri Cabrakan'dı ve annelerinin ismi de Chilmalmat'tı.

Zipacna, Chicak, Hun-Alpu, Pecul, Yaxcanul, macamob ve Huliznab adındaki büyük dağları top gibi oynuyorlardı. Şafak söktüğünde ortaya çıkan ve bir gecede Zipacna tarafından yaratılan dağlardı bunlar. Cabrakan da istediği zaman dağları yerinden oynatıp küçük ve büyük dağları titretebiliyordu.

Vukub-Cakix'in oğulları, görkemlerini işte böyle dile getiriyordu:

"Dinleyin! Ben, Güneş'im"

dedi Vukub-Cakix,

"Yeryüzünü ben yarattım."

dedi Zipacna,

"Göğü sarsıp yeri titreten benim!"

diye devam etti Cabrakan. Vukub-Cakix'in oğulları, babalarının böbürlendiği görkemini böyle örnek almıştı.

Bu durum, iki gence hiç de iyi görünmedi. Ne ilk anamız ne de babamız dünyadaydı o zamanlar. Dolayısıyla Vukub-Cakix ve oğullarının yok edilmesine bu iki genç karar verdi.

«2345678»


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52997513 ziyaretçi (134794492 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler