Poseidon
 
Poseidon

Poseidon

Zeus'un kardeşidir. Denizler tanrısıdır. Romalılar ona Neptün der. Zeus, ona denizlerin, deniz canlılarının ve tüm akarsuların hakimiyetini vermiştir. Poseidon'a, "yer altında yürüyen" de denir. Depremler yaratır ve karaları sarsar. Aynı zamanda atların da tanrısıdır. Tunç nallı atların çektiği arabasıyla hem denizin altından hem de üstünden gidebilir. Yunus balığının yanı sıra Poseidon'un elinde taşıdığı üç çatallı yaba onun simgesidir (atribu). Bu yabayı fırlattığı zaman, denizde fırtınalar ve korkunç dalgalar yaratabilir.

Görünüşü Zeus'a benzer, orta yaşlı ve sakallıdır. Poseidon, Zeus ve Athena ile devamlı mücadele halindedir. Özellikle Atina kentinin baş tanrısının belirlenmesi için mücadele vermişlerdir. Poseidon; kente at, Athena da zeytin ağacı bağışlamıştır. Atinalıların Athena'nın bağışını seçmeleri üzerine kızan Poseidon yabasını yere vurmuş kentin de içinde bulunduğu yarım adanın tuzlu sular altında kalmasını sağlamıştır.

Poseidon, Nereidlerden (su perisi) Amphitrite'yle evlidir. Bu tanrı çiftinin Triton adındaki çocuklarının vücudunun üst yarısı insan, alt yarısı balık şeklindedir. Birleşme yerinde de bir çift at bacağı vardır. Daha sonraları bu tür deniz canavarlarının hepsine birden Triton denmiştir. Triton deniz kabuğundan (deniz minaresi) borusunu öttürerek, denize hükmeder. Tatlı ve güzel nağmelerle denizin azgın dalgalarının yumuşamasına neden olur. Poseidon'un başka sevgililerinden çocukları da olmuştur. Bunlardan biri de insan yiyen bir dev olan Polyphemos'tur. Odysseus arkadaşlarını yiyen devi sarhoş edip, tek gözünü kör etmiştir. Bu nedenle de Poseidon'un düşmanı olmuştur.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: MİSTİKA, 21.08.2010, 16:24 (UTC):
apolo=posedion(şamaş-enki)
posedion bir sonsuz allahla anlaşır güneşin çoçuklarını tufanda boğar,inanna posedionun sümerlerdeki kızının adıdır(afrodid),apollo bir çobanı kullanarak inanaya saldırır,posedion ceza olarak nil nehrini kana benzetir. ra(güneş çocukları su içemez olu(allah,musa,kuran)güneş,firavun ateş-su zıtlığı problem kadın namusu açık kız,namuslu kız kavgası

Yorumu gönderen: MİSTİKA, 21.08.2010, 16:12 (UTC):
Apollo yeryüzüne insan olarak(çoban)olarak iner,suyun içinde posedionoun kızı afrodid eya perisu kızına tecavüz eder,posedion acısını almak için devleri yaratır,devler dünyaya zarar verir(cennet-cehennem başlar)

Yorumu gönderen: MİSTİKA, 21.08.2010, 16:01 (UTC):
Posedion odeyusu ihanetle suçlar düşman olur.odeyus güneşle anlaşır,mağarada devi öldürmek için lir çalar koyun kullanır,apollo devler koyunları yiyiyor diye posedionun oğlundan (devden)nefret ediyordu,lir,koyun apolondur,odeyus devi kör ederek apollondan yana olur.çünkü lir ve koyunlar apollodur.

Yorumu gönderen: gizem, 21.08.2010, 15:32 (UTC):
posedion=allah(mitos=delirmiş hayal gücü)
posedion su cennette güneş ateş cehenemde su=ateş zıtlığı cennette adn ırmakları vardır,posedionoun kızı afrodid cennette suya(posediona)çalışanları memnun eder(huri),ayrıca şarap denizi,su denizi,bal denizi vs. allah(bana inanmayanları ebediyen ateşe atarım(posedion(ilah(allah)güneş(ateş(hades)

Yorumu gönderen: MİSTİK, 21.08.2010, 15:22 (UTC):
posedion(ilah)SU-ra(güneş)ATEŞ kavgası
posedion peygamberi musadır.firavuna sürekli su destekli saldırır.su musayı(beşikle) firavunu sarayına sokar.musa büyür.firavulnla kavga eder,nehirleri kan yapar.kızıldenizi yarar.posedionnun yaba(asa) musanın yabası (asa)benzerliği

Yorumu gönderen: canozki, 08.05.2010, 07:12 (UTC):
bu siteyi çok sevdim başarılarınızın devamını dilerimBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56272433 ziyaretçi (143372372 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)