Pratik Bir Sekilde Kuran Ezberlemek Icin Ipuclari
 
çocuk, küçük, hafız, Kuran

Pratik Bir Şekilde Kurân Ezberlemek İçin İpuçları

Önbilgi: Bu yazı, mektebisuffa.com’dan alınmıştır.

1. Niyet

Eğer saf bir şekilde Allah için yapmak istemiyorsanız, zamanınız ve çabanız boşuna gidecektir. Sadece sevabınız kesilmez, günah da kazanabilirsiniz. Yani bu önemli bir mesele. Niyetinizle doğal olarak çabalayacaksınız, bu Müslüman olduğunuzun bir işareti, o halde umudunuzu yitirmeyin, neşelenin ve uygun niyetlerle secdede duaya devam edin.

2. Dua

En büyük silahınız ve Allah ile olan bağınız. Hiçbir masrafı yok size, o halde cimri olmayın. Kullanın ve ısrarcı olun. Sürekli isteklerimizi dile getirdiğimizde rahatsız olmayacak tek varlık, Allah’tır. Bizim O’na dönmemizi seviyor ve geri çevirmekten haya ediyor. Dua etmenin adabı vardır, bilin ki Allah dalgın kalplerin duasına cevap vermez! Dua ederken odaklanın ve samimi olun.

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينََ

Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir hâlde cehenneme gireceklerdir.”

Mü’min Sûresi, 60. Ayet Meali

3. Hedef, Plan

Plan yapmakta başarısız olanlar, başarısız olurlar! O halde hedefinizi ayarlayın, yazın ve somut hale gelmesine izin verin! Planlarınız gerçekçi ve sürekli olmalı.

4. Ne Zaman Ezberleyeyim?

Ezberlemek için en güzel zaman fecr vaktidir (sabah namazından sonra gün aydınlanmaya başladığı vakit). Allah sabah namazından bahsederken Kurân-ı Kerîm’de, " fecr namazı" demiyor, " Fecrin Kurân’ı" diyor. Bu size ne anlatıyor?

إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا

" …bir de kıraatıyle seçkin olan sabah namazını kıl."

İsra Sûresi, 78. Ayet Meali

5. Uyku

Sünneti takip edin ve uyuyarak ecir kazanın! Nasıl mı? Erken kalkmaya niyet edin, yeterli enerjinizin olması ve Kurân okumak için. Kurân okumak bir yana birçoğumuz fecr vaktinde gözlerimizi bile açık tutamıyoruz, bu yüzden erken yatın ve erken kalkın. İnşallah bunun çok fazla sonucunu alacak ve başarılı olacaksınız.

6. Sistem: (EN ÖNEMLİSİ!)

Öncelikle abdest alın!

gizliilimler.tr.gg sitemizdeki herhangi bir Arapça okunuşlu bir sureyi ya da Kurân-ı Kerîm dinleyebileceğiniz bir uygulamayı açın.

1. Tek seferde bir âyet dinleyin. Ayet okunurken parmağınız ile takip edin. Aceleci davranmayın ve tekrar edin, ta ki onunla birlikte okuyabilene kadar. Seviyenize, âyetin uzunluğuna ve kelimelerin zorluğuna göre 5-15 kez dinleyebilirsiniz. Kelimeleri yanlış telaffuz ederken ezberlememek için böyle devam etmelisiniz.

2. Sesi kapatın ve kendi kendinize hala parmağınız ile takip ederek okuyun. (10-20 kere)

3. Gözleriniz kapalı bir şekilde okuyun. Eğer 1. ve 2. basamakları doğru yaptıysanız, âyet aklınızda olmalı. Hayır, bu bir sihir değil, beyniniz Mushaf’ın bir fotoğrafını çeker. 10-20 kez daha böyle tekrar edin.

4. İlk âyet için böyle yapınca artık 2. ayete geçebilirsiniz.

5. 1. ve 2. âyeti birlikte 5 kere tekrar edin.

6. Dersinizi bitirene kadar böyle devam edin. Eğer bu talimatlara uyarsanız Allah’ın izniyle ezberleyecek ve asla unutmayacaksınız!

☆ Mushaf☆

Tüm okuma ve ezberleme faaliyetleriniz için aynı Mushafı kullanın. Böyle yaparak farklı yazı şekilleriyle kafanızı karıştırmamış olursunuz. Bunun için renkli tecvitli Kurân-ı Kerîm, işinizi kolaylaştırabilir.

SESLİ OKUYUN! Eğer aklınızdan okumaya çalışır ya da fısıldarsanız ilerleyemezsiniz. Kendi sesinizi duymanız gerekir, böylece mümkün olan hatalarınızı düzeltirsiniz. Çok sesli de değil ancak orta yolu bulun.

☆ Tecvid☆

Kurân-ı Kerîm tecvidli okunmalıdır. Tecvid güzel sesle okumak değil, her bir harf ve kelimeyi doğru çıkarmaktır.

Kelime Mealli Kurân’la çalışarak Kurân’da geçen kelimeleri öğrenebilirsiniz. Bunun için kelime mealli bir Mushaf ya da yine web sitemizden yararlanabilirsiniz.

☆ Hoca☆

Okurken hatalarınızı düzeltecek birini bulun. Anneniz ya da arkadaşınız herhangi biri! Bu konuda sormaktan çekinmeyin ve sizi dinlemelerini isteyin.

☆ Tekrar☆

Önceden ezberlediklerinizi tekrar edin. Akşam namazından sonra ya da hatta namazınızda! Tekrar etmek oldukça önemlidir.

Ebû Mûsa radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî (sav) şöyle buyurdu:

“Şu Kurân’ı hâfızanızda korumaya özen gösteriniz. Muhammed’in canını kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, Kurân’ın hâfızadan çıkıp kaçması, bağlı devenin ipinden boşanıp kaçmasından daha hızlıdır. “

Hâdis-i Şerîf Meali, Kaynak: Buhârî, Fazâilü’l-Kurân 23; Müslim, Müsâfirîn 231.

☆ Kıyam☆

“Aziz ve celîl olan Rabbimiz her gece, gecenin son üçte biri kaldığında en aşağı semâya nüzul edip: “Bana dua eden yok mu, duasını kabul edeyim? Benden isteyen bir kimse yok mu, ona (istediğini) vereyim? Benden af dileyen yok mu, onu affedeyim.” der.”

Hâdis-i Şerîf Meali, Kaynak: Buhârî, Teheccüd 14.

Derler ki eğer bir şeyi gerçekten istiyor ve gece kalkıp Allah’a bunun için dua etmiyorsan aslında gerçekten istemiyorsundur. Allah bizlere ne istediğimizi soruyor fakat bizler uykudan kalkıp söylemekten aciziz. Sabah namazından yarım saat önce kalkın ve ne istiyorsanız dua edin. Unutmayın Allah kullarına çok yakın!

☆ Kurân Arkadaşı☆

Sizi motive edecek ve cesaretlendirecek birini bulun. Rekabetçi olun ve yarışın: arkadaş, kardeş, anne-baba, hatta eşiniz ile…

أُوْلَئِكَ يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُون

İşte onlar, iyiliklere koşuşurlar ve iyilik için yarışırlar.

Mü’minun Sûresi, 61. Ayet Meali

Allah’ım, Kurân-ı Kerîm’i kalplerimizin baharı, bedenimizin nûru ve sıkıntılarımızın gidericisi eyle! (Amin.)

‘‘Kurân-ı Kerîm arkadaş gibidir… Arkadaşlık uzadıkça onun sırlarını daha çok öğrenirsin, o sırlarını birkaç dakika oturup da sonra giden birine açmaz…”

Sheikh Muhammd al-Awaji


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739969 ziyaretçi (134026406 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler