Pumapunku
 
Pumapunku

Pumapunku

Kategori: Tarihi Yapılar ve Mimari Eserler

Pumapunku, Bolivya’da bulunan Güney Amerika’nın en büyük gizemli taşlarıdır. Aynı zamanda "Puma Pumku" ya da "Puma Puncu" olarak da bilinen Pumapunku, Bolivya’nın Tiwanaku bölgesine yakın bir arazide yer alan büyük bir tapınağa ya da anıt grubuna aittir. İnka inanışında Pumapunku şehrini tanrı kurmuştur ve ilk insanlar bu şehirde yaşamıştır. Pumapunku, Aymara dilinde “Cougar’ın Kapısı” olarak da bilinmektedir.

Bolivya’da büyük bir ön-İnka tapınak kompleksi ya da anıt grubu olan Pumapunt şehri, garipliklerle doludur. Tiwanaku uygarlığı tarafından inşa edilmiş olan şehirde zamanında 400.000 kişi yaşamıştır. Bu insanlar, ardında hiçbir iz bırakmadan da ortadan kaybolmuştur.

Son derece düzgün ve geometrik kesilen taşlar uzmanları şaşırtmıştır. Çünkü, taşlar ancak lazer ve bilgisayarlı ekipmanlar ile bu kadar düzgün kesilebilirdi. Bu eserlerin bazıları, 800 ton ağırlığındadır. Tiwanaku medeniyetinin yazılı bir dili olmadığı şu ana kadarki tarihi bulgularla tespit edilmiştir. Yazı olmadan matematik hesabı da mümkün olmadığı için, üstün bir mühendislik gerektiren bu şehrin yapılması için söz konusu medeniyet hiçbir şekilde yeterli değildir. Arkeologlar bu taşların nasıl ve neden burada olduğunu henüz bilmemektedir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Özçaglar , 11.07.2016, 15:17 (UTC):
Eric von daniken son kitabı olan Tanrılarin Alaca Karanlığı' nda konuyla ilgili müthiş bilgiler sunuyor merak edenler buyursunBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52742804 ziyaretçi (134038728 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler