Rüstü Onur (Hayati Sanati ve Edebi Kisiligi)
 
Rüştü Onur
Rüştü Onur (1920-1942)

Rüştü Onur (Hayatı, Sanatı ve Edebi Kişiliği)

Hazırlayan: Atahan Uzun

Hayatı

Rüştü Onur, 3 Ağustos 1920′de Devrek’te doğdu. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra, ortaöğrenimine Kastamonu’da başladı ve liseyi Zonguldak’ta bitirdi. Bu yıllarda tüberküloza yakalandı ve öğrenimine bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Sonra okuluna dönmüşse de, çok geçmeden öğrenimini yarım bırakarak Zonguldak Maliye Varidat (Gelirler) Memur Muavini olarak çalışmaya başladı. Kısa süre sonra hastalığı şiddetlendi ve 1941-42 yılları arasında önce üç ay Zonguldak’ta, daha sonra Heybeliada Sanatoryumun da tedavi gördü. İstanbul’da tedavi gördüğü sırada Anafartalar Vapurunda "Mediha Sessiz" adlı bir kızla tanıştı. Bu tanışma, iki gencin bütün hayatını değiştirdi. Tedavisi bittiği zaman Rüştü Onur yeniden Zonguldak’taki memuriyet görevine başladı. Ancak İstanbul günlerinde aşık olduğu Mediha’yı unutmadı ve genç kadın ile yazışmaya başladılar. İki gencin mektuplarından taşan aşkları, 5 Ağustos 1942′de nişanları, aynı yılın sonunda evlilikleriyle taçlandı. Rüştü Onur, Mediha’nın İstanbul’daki evine yerleşti. Geçimlerini sağlamak için Şair Leyla Sokağı’nda sebze satmaya başladı. Ama genç kadın ne yazık ki 12 Kasım 1942′de öldü. Mediha’nın ölümü Rüştü’yü yaşamından vazgeçirecek kadar sarstı. Sadece 40 gün sürebilmiş bir evlilik yaşamından sonra, eşinin ölümünün üzerinden 15 gün geçmişken ciğerinden gelen kan onu boğdu. 2 Aralık 1942′de hayatını kaybetti.

Rüştü Onur, kısacık ömrüne az sayıdaki ama kendine özgü tekniği ile üslubu olan şiirlerini sığdırmış, “Garip Şiiri”nin önemli temsilcilerinden biri olarak edebiyat tarihimizdeki yerini almıştır. 22 yaşında daha yolun başındayken hayata veda eden şairin Edebiyat Öğretmeni Behçet Necatigil şu dizelerle öğrencisini uğurlamıştır:

“Bir şair yaşamıştı Zonguldak’ta,
Adı Rüştü Onur’du
Bilseydi hatırlanacağını
Ölümünden sonra
Memnun olurdu”

Sanatı ve Edebî Kişiliği

Rüştü Onur şiirden başka, hikaye ve denemeler de yazmıştır. Yazıları, Yeni İnsanlık, Varlık, Ses, Bağ, Serveti-Fünûn, Ocak, Yeni Zonguldakbaşlıklıdergi ve gazetelerde çıkmıştır. İlk şiirine Gündüz dergisinde rastlamak mümkündür.

Çok yakın dostu Salah Birsel 1956'da, onun hakkında “Rüştü Onur şiirleri, mektupları ve ardından yazılanlar” başlığıyla kısa bir kitap yayımlar.

Devrekli 18 sanatçı ve sanatsever insan bir araya gelerek Rüştü Onur’un adını ve eserlerini yaşatmak, adına Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği’ni (ROSAK) kurarlar.

Şairin çıkarmayı istediği ama sağlığında gerçekleştiremediği dergi, “Şehir” adı ile 2004 yılından beri aylık olarak Devrek'te şair-yazar İbrahim Tığ tarafından 75 sayıdır yayınlanmaktadır.

Şiirlerinden Örnekler

İtiraf

Ben,
Gülebilmemiz için ağlayan
Ağlayabilmemiz için gülen adam.
Ben bir tarik-i dünya.
Hallac-ı Mansur'dan sonra
Benim derim yüzülecek Zonguldak'ta
Ve gözlerime mil çekilecek.
Ben bir tarik-i dünya
Ne ev ne bark
Ne çoluk çocuk sahibi.
Bütün malım mülküm
Ellerim ayaklarım
Ve gözlerim.
Kupkuru bir kuyudayım ki Yusuf'u özlerim.

Hülasa

Ben ölsem be anacığım
Nem var ki sana kalacak
Ceketimi kasap alacak,
Pardösümü bakkal
Borcuma mahsuben.
Ya aşklarım
Ya şiirlerim ne olacak
Ya sen ele güne karşı
Nasıl bakacaksın insan yüzüne
Hulasa anacığım
Ne ambarda darım
Ne evde karım var.
Çıplak doğurdun beni
Çıplak gideceğim.

Nasip

Nasibin dalda çocuk
Uzan uzan dallara
Nasibin yolda çocuk
Düş düş yollara
Nasibim sensin çocuk
Seni yağmur gibi
Bulut gibi
Gönderen sağ olsun bana

Şair Leyla Sokağı

Payıma düşen toprak parçası
Senin de payına düşer
Ayrılık gayrılık yok
Ölüm nefesinde nasıl olsa
Fakat henüz vakit erken
Daha gün
Karşı apartmanın balkonunda
Dur bakalım hele
Ben salata satayım
Şair Leyla Sokağı'nda
Sen yine koş
Bez fabrikasındaki
Tezgahının başına
Ölüm içimde
Ölüm dışımda
Ölüm talihsiz aşımda
Ölüm kuru başımda
Teselli benim gözyaşımda

Atahan Uzun'un Hazırladığı Diğer Makaleler ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760928 ziyaretçi (134100787 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler