Rüya Cesitleri
 
rüya, çeşitleri

Rüya Çeşitleri

Görülen rüyanın Rahmani ya da şeytani ya da ezgatü ehlam yani ehemmiyetsiz ve manasız rüya olup olmadığın fark ve temyiz için dikkat edilecek cihetler şöyledir:

Rahmânî Rüyalar

Allah ve enbiyai izam, arş, kürsi, cennet ve cehennem, ashab-ı kiram ve ulema-i izam, Beyt'ül Haram ve MUkaddes, Kurân-ı Kerîm ve kütübi mukaddese ve ehadis-i şerife gibi dinen ve şer'an makbul ve muteber olan şeylerden birini muhtevi olan rüyalar Rahmanidirler. Bunlar iki kısımdır: Biri tebşir (iyi haber, müjde) ve diğeri tehzir yani Cenabı Hak bu rüya ile kullarını ya ahirete ve dünyaya ait bir haber ile tebşir eder veyahut ikab ve azapdan tehzir yani ictinabı emreyler.

Rahmani rüya karmakarışık olmayıp açık ve aşikar görülür ve uyandığı zaman tamamıyla hatırda kalmış olur. Bu gibi rüyalar içindir ki nübüvvetin kırkaltı cüzünden bir cüzüdür, Hz. Allah'ın ibadına uykuda vahyidir buyurulmuştur.

Şeytani Rüyalar

Beyn'el-müslimin örfen ve şeran memnu ya da mekruh olan hususata ait olan ve emr-i bil ma'ruf ve nehy'i anil münkere yani ibadet ve takva ve hayır ve hasenata tergib ve teşvike ve menhi ve münker olan su-i ahvalden ictinaba delalet etmeyen ve alelade rüyalar şeytani olup bunların bazıları huzur eylediğinden tabir ve tevili lazımdır. Ancak daima hayr ile tefsir olunmalıdır. Şeytani rüyalarda dikkat edilecek cihet, karmakarışık olmamaları ve zihnin olağanüstü meşgul bulunduğu şeylere temas etmemeleridir.

Ezgat ü Ehlam

Karmakarışık, vuzuhtan ari, günlük meşgalelere temas eden ve uyanıldığı zaman unutulan ve zihinde hayal meyal kalan şeylerdir ki, bunların tabiri ve delaleti yoktur. Mesela gündüz bir kedi ile çokça meşgul olan bir adamın rüyasında aslan görmesi, karnı aç olarak atan kimsenin güzel yemekler yemesi, susuzun buzlu sular ve şerbetler içmesi ve emsali ezgat-ü ehlamdır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: irfan , 05.03.2015, 00:57 (UTC):
Gokyuzunun simsiyah bir yag tabakasi olup yer yuzune akmasi ve insanlarin yerinde kalip kimildayamisi caresizligiBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52966895 ziyaretçi (134702458 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler