Rüya Nedir?
 
Rüya nedir? What is dream

Rüya Nedir?

Rüya. Geçici ölüm denilen uykuda görülen garip hâller. Niçin ve ne surette rüya görüyoruz? Bu bir fenomendir. İlk insan'ın yaratılışından bu güne kadar filozoflar, bilim insanları çeşitli şekillerde açıklamışlar, düşünmüşler; fakat rüyayı kesin bir şekilde belirleyememişlerdir. Ancak şu kadarını bilmemizde fayda vardır ki rüya, büyük ve soyut bir dünyadır.

Aynı zamanda rüya, öldükten sonraki yaşantımız ile de ilişkilidir. Bu ilişkiyi yakalamak, temiz duygu ve ruh temizliğiyle ancak mümkün olabilmektedir. Rüya ile çok ince gerçekler keşfedilmiş ve sonsuza kadar da keşfedilmeye devam edilecektir. Chicago üniversitesi uyku araştırmalarından Allan Rechtschaffen, uykunun hiçbir fonksiyonu olmadığını tespit etmiştir. Adale yorgunluklarının azalmasına rağmen vücudun dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olmadığını söylemiştir. Çünkü vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini tamir etme yeteneği vardır. Araştırmacıların tespitlerine göre bu esnada faaliyetten uzak olmasına, ya dinlenme ya da uyku durumunda bulunmasına da gerek yoktur. Uyku sırasında alınan EEG kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde beyinde faaliyetsizlik görülmemiştir.

İngiltere Milli Fizik Laboratuarı Bilgisayar bilimleri bölümünde psikolog araştırmacı Dr. Evans'a göre, uykunun tek maksadı rüya görmemiz için, zemin hazırlamasıdır. Stanford Tıp Merkezi Uyku Kliniği doktoru Dr. William Dument'in görüşüne göre ise; rüya görmek son derece önemlidir. Rüyalar fiziki dengenin oluşmasını sağlamaktadır.

İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir.

Eski çağlardan beri insanları ilgilendiren rüyalara ilkel toplumlar da çok önem verilmiştir. Rüyaların, korkulan tanrılar tarafından verilen armağan ya da cezalar olabileceğine inanılmıştır. Daha sonra kahinler rüyaları açıklamaya, yorumlamaya başlamışlardır. İlk rüya yorumcularının ne zaman ortaya çıktıkları da belli değildir. Ancak Babil'in kahinlerinin büyük ün yaptıkları bilinmektedir. Kaldeliler, Astroloji vb. Nin yanı sıra rüya yorumlarında da başarı kazanmışlardır. Zamanla belirli rüyaların anlamları da kesinleşmiştir. Eski Mısırlılar, eski Yunanlılar ve Araplar rüya yorumlarıyla ilgili kitaplar yazmışlardır.

İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Uyku, günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanıdır. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud'un da araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında, kişinin bilinç altında düşüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır ki buna Rüya adını verilir.

Freud'a göre bilincin gizlediği, tamamen sakladığı olgular ortaya çıkabilmek için yol aramaktadır. Bunlardan bazıları da rüyalar haline girerek kendilerini gösterir. Freud'un yolunda ilerleyen doktorlar da günümüzde rüyalara önem verip, rüyaları bilimsel olarak açıklayarak hastalarını tedavi etmektedir.

Bazı soyut kavramların açıklamaları bilimsel bir zemine oturtularak ifade edilebildiği halde, rüya kavramını bu şekilde açıklamak pek mümkün görünmüyor. Ancak bunu bilimsel verilerle değil de, dinsel yönden açıklanabildiği de bir başka soyut gerçektir. Bu açıklamaya göre ruh bedenden ayrıldığı zaman, yaşanan olayların tümüne rüya diyebiliriz.

Rüyaların Süresi

Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Birkaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır sadece.

Bilim insanları rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamışlardır. Bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken, diğer bir kısmı da saatlerce devam eden rüyaların olduğu fikrindedir. Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikalı bir bilim insanı bir araştırmaya başlamış ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize ederek uyutmaya başlamıştır ve belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinleyerek, bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü belirlemiştir. Dr. Klein'in sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır.

Rüyaların Türleri

Uzmanlara göre uyku birkaç devreden oluşmaktadır. Uykusu gelen insan yatağına yatar ve gözlerini kapatır. Kısa süre sonra göz kapakları belli belirsiz titremeye başlar. İnsan o sırada uykuya dalmış ve rüya görmeye başlamıştır. Uyumak için alınan birtakım uyku ilaçları rüya da görülmesini engelleyebilir. Ancak ilaç almadan uyuyan herkes mutlaka rüya görür. Rüyalar renkli ya da siyah beyaz olabilir. İnsanların çoğu, siyah beyaz rüya gördüklerini söylemektedir.

- Kafası yorgun, devamlı bir konuyla ilgilenen kimse uyuduğunda rüyasında karmakarışık şeyler ya da ilgilendiği, önem verdiği konuyu görebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örneğin, televizyonda ya da başka bir yerde heyecanlı bir sinema izleyen kişi rüyasında aynı şeyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktır ve gerçek rüya değildir.

— Kabus ya da karabasan denilen rüyadır, genellikle iyi başlar. Uyuyan kimse hoş bir olay ile ilgilendiğini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya başlar. Güzel görüntü değişerek insana dehşet verir. Kabusların açıklamasını sinir doktorları ve psikanalistler yapmaktadır. Kabusları, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karıştırmamak gerekir. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada olduğunu hissederek uyanmak ister. Bunu başaramaz ya da uyandığını zanneder ama bu sırada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir.

— Olduğu gibi çıkan rüyalar, genellikle sezgisi güçlü olan kişilerin rüyalardır. Örneğin rüyasında gördüğü ahbabını kısa bir süre sonra o gerçekte görebilir bu kişiler. Buna "Sahih / Gerçek Rüya" adı verilir. Böyle rüyalar görenler, dikkatli davranmalıdırlar. Gördükleri şeyleri iyi değerlendirmelidirler.

— Uyuyan kimse rüyasında birçok şey görür ve sabah uyandığında da bunlardan bazılarını anımsar ki bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen şey, dördüncü tür için gereklidir daha çok. Sabah uyanıldığında akılda kalan ve hatta insanı etkileyen rüyalar yorumlanabilir.

What is a Dream? (English)

Dreams are a communication of body, mind and spirit in a symbolic communicative environmental state of being. That's it! Now that you are thoroughly confused let me explain in a more down to earth language. Our brains are in constant activity. Different states of consciousness (like awake, asleep, alert, drowsy, excited, bored, concentrating or daydreaming) cause different brain wave activity. Our conscious mind, or the part we think with, our "window" into life, only takes up a very small portion of our brain activity. (some say this is only 10%) Other areas control things like breathing, heartbeat, converting light to vision, sound to hearing, balance when we walk, etc. Etc. This too has it's own percentage (small). Another area controls imagination. This area is widely an undiscovered frontier. Imagination is more then dreaming of a new car or picturing someone with their cloths off! When you look at clouds and see shapes, or wood grain and see images, this is the "order from chaos" part of your imagination. The mind cannot deal with chaos very well, in fact it will resist it and sometimes manufacture order. (very important to the dreaming process.)This too occupies a small percentage of brian activity. Then there is memory. Memory is vast! And I believe it occupies more of the brains resources then most people believe.
Chaos

And then there is the activity called dreaming. I think that to a certain extent, we dream all the time. Even while awake! But the process is functioning in our subconscious mind, out of view from our "window". If defined precisely, they may not be referred to as dreams technically, but the activity is very closely related. During certain cycles of brain activity while asleep, we can "view" these dreams with our conscious mind and record them in our memory. (this is why we sometimes remember them).

Fine Mike, but what are dreams? Well, with the above kept in mind (especially the order from chaos part) try to imagine this.; Your brain mind and spirit, while at rest "review" and analysis in it's own way long term, short term and spirit memory. It kicks around emotions, thoughts, ideas, actions and interactions of the short term memory. It has in it's background the trends of your life and philosophy to influence it. Your mind is also processing spiritual data, your beliefs, whether or not you violated them, your information gained through psychic intuition (we ALL have this to a certain degree) and of course, any communication from God. ALL THIS data, as well as your subconscious "reading between the lines" of what people do and tell you, is then processed unsupervised by you! All this data is a form of chaos, and your mind (like seeing images in wood grain or clouds) puts it all together in a form of visual "screenplay", a medley of sight, sound, emotion and imagined interactivity. The end result is. You guessed it, a dream!

Ahh but would it not be nice if it were that simple! Dreams are easily influenced by factors in your life and spirit, and these influences create "categories" that are almost infinite. We do broadly categorize them in terms like "prophetic, standard, physical and nightmare" (to name just a few) And these we study each their own, in order to gain benefit from them. I look at it this way: Our mind and spirit together with our brain, is actually the greatest computer ever devised! To understand it's "back of the house" processing is to learn more about ourselves, God, our future and each other. Many things can be gained from dreams, better health (mental and physical), entertainment and even financial gain! (dreaming of a invention or idea) Now that you know some of the basics about dreaming and what (theoretically) dreams are you should have a better grasp on how to understand and use your dreams.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: batuhan, 28.11.2010, 19:54 (UTC):
iiiiiiii

hhuhujhuhuhuhuhuhu

Yorumu gönderen: kaan, 26.11.2010, 08:48 (UTC):
bence ilginc bir yorumBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52966757 ziyaretçi (134701962 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler