Reenkarnasyon Nedir?
 
Reenkarnasyon Nedir?, reincarnation,تقمص, Reinkarnation

Reenkarnasyon Nedir?

Kurân-ı Kerîm'den ayetlerle izah edeceğim gibi, kafir cinlerin yani şeytanların, günümüzün zayıf bilgili ve imanlı insanı bu kadarcık imanından bile mahrum etme yollarından biri olan reenkarnasyonu (yani yeniden başka bir bedende dünyaya gelme) açıklamaya çalışacağım.

Yüzyıllardan beri -çok kısır da olsa- faaliyet gösteren ve bugün liderliğini Yahudi asıllı bir Amerikalının yaptığı bir dünya tarikatı haline gelen ve "parapsikoloji" biçiminde adlandırılan bu akım, bugünün insanını önüne kurulan en büyük tuzak haline gelmiştir.

Bu tarikatın genel felsefesini, dünya dini ve dinler arası ayrımın yok edilmeye çalışılması oluşturmaktadır. Bu inanışa göre insan ruhu tekamüle uğrayacak ve kemale yani mükemmelliğe ulaşıncaya kadar "yeniden doğuş'a tabi tutulacaktır. İnsanları dünya dini felsefesine yaklaştırmaya çalışan bu akımın uyguladığı en önemli metot ise her insana kendi dini inanışından örnekler getirip göstermeye çalışmaktır.

Araştırmayı ve öğrenmeyi unutmuş, bu konuda kendisine, nefsine, tatlı ve hoş gelen ne verilirse hiç itiraz etmeden, hemen alıp öpüp başına koyan günümüz insanını bu durumda kandırmak çok kolay olmaktadır.

REENKARNASYONU iddia edenlerin bu iddialarını ispatlama yoluna başvurdukları dört ana nokta vardır:

  1. Kurân-ı Kerîm'de bu hususu ispat ettiğini savundukları ayetler,
  2. Görülen rüyalar,
  3. Hipnoz sırasındaki ifadeler,
  4. ve en son olarak da, bunu savunan kişilerin yaşadıklarını söyledikleri eski hayatlarını doğrudan hatırlamaları.

Şimdi bu dayandıkları noktaları teker teker çürütmeden önce en son söyleyeceğimiz sözü en başta söyleyelim ve bu düşüncelere neden olan temel unsuru açıklayıp izah edelim. Bu temel unsur bizler gibi Cenab-ı Allah'ın yarattığı bir varlık olan "CİN" unsurudur.

Şimdi bu unsurun Kurân-ı Kerîm'de bu tür sapıklıklara neden olabileceğini izah eden Ayet-i Kerîmeler'e bakalım.

Nas Suresi, Ayet: 6.

مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ

"O şeytan, cinlerden de olur, insanlardan da."

Yani şeytanla ilgili olan Ayet-i Kerîmeler'de izah edilen kafir cinlerdir. Şeytanın ve kafir cinlerin insanları azdırıp doğru yoldan uzaklaştıracağına delalet eden şu Ayet-i Kerîmeler bize bu hususta apaçık yol göstericidir.

قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ

Araf Suresi, Ayet: 16 "İblis ‘Öyle ise beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, insanoğullarını saptırmak için muhakkak senin doğru yoluna oturacağım, vesvese verip pusu kuracağım.‘ dedi" Bu ayetin ifadesinde şeytanın insanları doğrulardan ve Allah’ın emrinden saptırarak yanıltacağı izah olunuyor.

يَعِدُهُمْ وَيُمَنِّيهِمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا

Nisa Suresi, Ayet: 120 "Muhakkak ki şeytanlar onları yoldan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin hidayete erdirildiklerini sanırlar. Şeytan onlara vaat eder, onları uzun emel ve kuruntulara düşürür. Şeytanın kendilerine vaat ettikleri, aldatmacadan başka bir şey değildir."

Bu Ayet-i Kerîmeler'de açıklanmaktadır ki, cinler insanları sapıklığa ve delalete sürüklemek için çeşitli tuzaklar hazırlamakta ve onları imanlarından etmektedirler. Kurân-ı Kerîm'i tefsir ederken büyük müfessirler ilk önce Esbab-ı Nüzul adı verilen ayetlerin indirilmesine sebep olan olayları inceler daha sonra da o olaylar doğrultusunda ayet ve sureleri tefsir ederler. Şimdi bu doğrultuda kastedilen Ayet-i Kerîmeler'i inceleyelim: Kendi tezlerini iddia ettiğine inandıkları Ayet-i Kerîme;

كَيْفَ تَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَكُنتُمْ أَمْوَاتاً فَأَحْيَاكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ ثُمَّ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

Bakara Suresi Ayet: 28 "Allah'ı nasıl olur da inkar edersiniz? Ölü idiniz, sizi diriltti. Sonra sizi yeniden öldürecek ve tekrar sizi diriltecek ve nihayet O'na döneceksiniz"

Bu Ayet-i Kerîme'nin indiriliş sebebini Peygamberimiz bizzat şöyle izah etmişlerdir: Kıyamet ve hesap günüyle ilgili Ayet-i Kerîme geldiği zaman müşrikler ve münafıklar Allah Resulü ile dalga geçmişler ve çürüyüp yok olan insanın hesap vermesinin mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Onun üzerine bu ayet nazil olmuştur.

Ayetin açıklaması ise şöyledir:

"Biz insanların daha ruhlar aleminde, bir cesede sahip olmadan ve dünyaya gönderilmemiş durumda ölüler iken, bizlere sahip olduğumuz cesetleri ikram edip Cenab-ı Allah'ın dirilttiği ve belli bir süre bu dünyada bu cesedimizle yaşadıktan sonra tekrar bizim anladığımız anlamda öleceğimizi ve nihayet kıyamet günü tekrar bizi ilk önce yaptığı gibi Allah'ın dirilteceğini ve nihayetinde O'na dönüp yaptıklarımızın hesabını vereceğimizi" izah etmektedir. Yani ayetin nihayeti kıyameti ve hesabı hatırlatmasıdır.

Ancak onlar kıyameti, ruhun kendi kapasitesine göre mükemmele ulaşıncaya kadar dünyaya gelip gideceğini ve ruhun sonsuza kadar bu şekilde devam edeceğini ifade ederek kıyameti ve hesabı inkar etmektedirler. Yani bu izah tarzının İslam'la uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Bu fikri savunanların İslam'a mal ederek düştükleri hata, Kuran'da ve reenkarnasyonu inkar eden hiçbir Ayet-i Kerîme'nin olmadığı görüşüdür. Tabi ki, araştırma ve öğrenme gereğini hiç duymayan bazı Müslümanlar da buna hemen inanmaktadırlar. İşte Kurân-ı Kerîm'in bu yalanı inkar eden iki ayeti:

حَتَّى إِذَا جَاء أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ لَعَلِّي أَعْمَلُ صَالِحًا فِيمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ

Müminun Suresi, Ayet: 99 - 100 “Nihayet onların her birine ölüm gelip çatınca ‘Ey Rabbim beni Dünya’ya döndür ‘ diyeceklerdir“ “Tabi ki, ben zayi ettiğim, boş geçirdiğim ömür mukabilinde iyi amellerde bulunayım. Hayır, bu onların söylediği boş laftan ve boş sözlerden ibarettir. Önlerinde dirilecekleri güne kadar kalkmalarını önleyecek berzah (perde) vardır."

Bu Ayet-i Celileler'den de açıkça görülebileceği gibi, ölüp de gideceği yer kendisine gösterilen insan, korkusundan Allah'a yalvaracak ve mükemmel insan olabilmek için dünyaya dönmek isteyecektir. Fakat kendisine izin verilmeyip, ta ki kıyamet gününe kadar berzah yani kabir aleminde tutulacaktır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: yusuf, 13.10.2016, 23:48 (UTC):
reenkarnasyon yok diyen arkadaşlar dünyaya geldiğimizden bu yana ezberlettirilen bilgilerle beyinleri yıkanmış insanlardır .farklı birşey düşünemez.reenkarnasyon olayını dünyanın en akıllı bilim insanları filozofları kabul etmiştir ve zaten bu hayatı başka türlü izah edemezsin .ALLAH kimseyi sınamak sınav etmek gibi basit bir şeyin içine girmez o zaten uludur yücedir sen ona tapsan ne olacak tapmasan ne olacak bre akılsız .ve ayrıca size öğretilen bilgiler doğruysa örnek =ahmet zengin olarak geldi dünyaya çok iyi bir insan oldu mehmet de fakir bir insan olarak geldi kötü bir insan oldu .adama sorarlar ahmet fakir olarak mehmet zengin olarak gelse nasıl bir insan olurdu ??allah kuraya göre mi belirliyor bunu ahmetin torpili nerden geliyor .o ahmet ya seve seve yada sss o fakirliği yaşayacak .akıllı insan benim ne demek istediğimi anladı bile .şuna çok eminim ki insanlar ölür ve tekrar yeni bir bedenle tekamül olur .artık bu dünyada mı başka bir gezengende mi bu soru işareti .plajdaki kumdan çok gezegen var milyonlarca sadece bu dünya için diyen aptaldır .bu olay adaletin bir parçasıdır .bana gelince bende tekamül oldum kim olduğumu da biliyorum ama hiç bir önemi yok .yaşayıp başka hayatlara bakacağız .

Yorumu gönderen: ferhat , 27.09.2016, 18:48 (UTC):
Ne Reenkarnasyon var nede Kuran doğru söylüyor.Hepsi uydurma ,masal hikaye.

Yorumu gönderen: yunus sarı, 03.01.2016, 17:16 (UTC):
bence isalama göre reenkarnasyon var. ama şöyle peygamberimizin doğduğu gece bazı şeyler iptal oldu. cinlerin atmosferin dışına çıkıp haber çalmaları yasaklandı. tıpkı bunu gibide reenkarnasyon iptal edildi. aslı ilahi olup sonradan batıl olan brahmanizde, budizm deki v.s. reenkarnasyon metinleri bundandır.mümimun suresi ayet 99.ve 100. de reankarnasyonun mümkün ama yasak olduğuna işaret var. kafir ruhlar neden tekrar dönmeyi istiyorlar. yada ruhlar geri dönmeyi nerden akıl ediyorlar. demek ki böyle bir olgu veye olay varki biliyorlar.temsil çocuk babasına baba beni istanbula gönder diyen bir çocuğun daha önceden istanbula gönderilmiş çocukların olduğunu bilmesinden kaynaklanır.ama baba o eskidendi. şimdi o kanun iptal oldu der.tıpkı bunun gibi kur'an şeriatı bunu feshetmiştir.2. husus ayette talebi sadece kafir ruhlar yapıyor. neden mü'min ruhların reenkarnasyon talebi yok. 1. sebeb müminler hallerinden memnun. dönmek istemiyorlar.2. sebeb peygamberimiz bir hadiste ölen her mümin ruha kazandıklarını 10 katı teklifiyle tekra dünyaya gitmesi istenir.şehitler hariç hiç bir ruh bunu kabul etmezmiş. çünkü şehitler ölüm acısı çekmemişlerdir.3.sebep günümüzdede çok az bir mümin için halan reenkarnasyon yolunu açık olmasıdır.kafir ruhlar bunların dünyaya dönmesini gördükler,bildikleri için böyle bir talep etmeside mümkündür.en iyisini allah bilir.

Yorumu gönderen: Duygu, 18.08.2015, 15:17 (UTC):
Reenkarnasyon var yada yok. Ne fark ederki?Onemli olan bu bedenle suan da yasiyor olmak ve yapi olarak hep ileriye dogru tekamul edebilmek degil mi?bu hayatta ne ekersen onu bicersin.o yuzden yaptigimiz tercihlerle hayatimiza yon veririz.Sems'in dedigi gibi istikamet belli ama tum donemec ve sapaklar yolcuya aittir... esas olan evrensel gerceklere ki hepmizin bildigi esas olan icimizdeki egonun kapatmaya calistigi negatif ve pozitif oldugunu belirleyen gercek hislerden bahsediyorum (ayrica muslumanlikla islamiyet arasindaki farka bakin!) ...bu gerceklere gore davranmaya calisip yapamasak bile en azindan deneyerek gucumuzun yettigince bu yapida suanda yapabilecegimizin en iyisini yapmamiz gerekmez mi ?cunku insanoglunun her an butun hareket ve dusunceleri kendi gen haritasina yazilmakta ve bunlar nesilden nesile aktarilmakta esas reenkarnasyon bu degil mi?

Yorumu gönderen: hamza, 06.01.2015, 18:32 (UTC):
Allahın peygamberi Hz. Muhammed a.s bir hadisi şerifinde şöyle diyor: benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler, çok ağlardınız. ve bence bu hadis bu konu ile ilgili sözün bittiği yerdir. gerçekten de bilmediğimiz çok şey var. muhakkak ki bazı şeyleri ilham, keşf veya başka yollarla bilen bir azınlık var, ama malesef çoğunluğun sesi her zaman için daha güçlüdür, ve bu yüzdendir ki belki de bazı şeyleri duymuyoruz.

Yorumu gönderen: Nalan+, 18.12.2010, 08:25 (UTC):
Arkadaşlar yapmayın ya reenkarnasyon diye birşey yok, inanın ben bunları okurken ağlıyorum tutamıyorum kendimi. Ya nasıl olurda Allah'a inandığınız halde "reenkarnasyon" diye bir şeye inanırsınız. Madem ALLAH'a inanıyorsunuz! Yüce Rabbimiz bunu reddediği halde nasıl böyle bir tezi savuna biliyorsunuz. Bazı Ayet-i Kerimelerde de bu konu açıkca anlatılmış madem araştırma ruhuna sahipsiniz, doğru bilgiye kulaktan dolma sözlerle değil araştırarak ulaşın. "ŞEYTAN'ın" tuzağına düşmeyin arkadaşlar ölüm kapımızda.. Herkese SAYGILAR. (nlnsnsr)

Yorumu gönderen: TUĞÇE K. MARAŞ, 14.12.2010, 12:58 (UTC):
aslında olmayacak şeyler değil nede olsa Kuran ı kerimde belirtilmiş.

Yorumu gönderen: zeynep, 13.12.2010, 16:52 (UTC):
yha performans ödewm wr ama konu dışı:(

Yorumu gönderen: havvanur, 11.12.2010, 13:08 (UTC):
benim kafam çok karıştı
ben çok kişye sordum bunlar kafirlere özgü şeyler inanma diyorlar ama şifreler programında izlediklerimde tuaf geldi hem saçma hem tuaf

Yorumu gönderen: emine uzun, 10.12.2010, 13:17 (UTC):
reenkarnayson beynimle oynayan bişey.ya ben inanıyorun ya allah istedikten sonra neden olmasın ,ALLAHA rabbimize zorluk mu ,varda yok yada saçma buluyorsunuz.ben de bunu anlamadım . öldükten sonra baska bir bedeninde yeniden dogmak.kafayı yiyecem elhamdülillah müslümanım allahımızı peygamberi mizi bilen insanım. ama olmuyor ben inanıyorum bu konudan sıkıldım artık resmen bulanı ma girdim. bana yardımcı olursanız ben çok sevinirim huzurum yok dogru bildiklerim hep yanlış çıkıyor.hata yapıyor günah işliyorsam bilmek istiyorum ....

Yorumu gönderen: MIGI NAZLIEL, 10.12.2010, 12:56 (UTC):
Ya bişey dicem.. bu olayların çoğu genellikle samandağda oluyor.. birazda bu taraftan bakalım.. oradakileremi hep oluyor anlamadım...

Yorumu gönderen: muşlu, 08.12.2010, 19:05 (UTC):
ya ben cede çok saçma bişey bu reenkanasyon dikkat ederseniz imanı zayıf kişiler bu iddayı çok mantıklı görüyorlar ama çok saçma bi şey ............ ama biz ahir zamandayız böle şeyler normal artık .......ki kendi görüşüm ise bu idayı ortaya atarak müslümanlığı yok etme çabası içindeler lütfen bizde bu reenkarnasyon denilen bu komik duruma düşmeyelim

Yorumu gönderen: hasan, 01.12.2010, 13:12 (UTC):
allah yaradanın baş harfini büyük yazın

Yorumu gönderen: Musticenk, 26.11.2010, 14:20 (UTC):
Kafam iyice karıştı. Bazı arkadaşlarımın da söylediği gibi sağlam kaynaklardan bilgi edinmek gerekiyor.en sağlam kaynak ta Kur'an-ı Kerim olduğunu düşünüyorum. Herkese saygılar =)

Yorumu gönderen: arzu, 26.11.2010, 11:28 (UTC):
kuranı lütfen iyi okuyun cevabını o verecek cok dinci insanların ne yaptıkları ortada

Yorumu gönderen: Hizmet Nimettir_Esra_, 24.11.2010, 18:01 (UTC):
adını bile yalnış yazmışım siz anlayın çok iyi biliyosunuz ya..

Yorumu gönderen: Hizmet Nimettir_Esra_, 24.11.2010, 17:52 (UTC):
Doğru isteyen inanır isteyen inanmaz,reerkaryosyona inanlar arkadaşlar saygı duyuyom sizee artık ahirettde siz bize saygı duyarsınız:)CENAB-I HAK HERŞEYİ ZATEN BİLDİRİYOR BİZM İÇİN AKIM FİKr DEĞİL ONUN AYETLERİ YETER...

Yorumu gönderen: ömer, 18.11.2010, 10:28 (UTC):
Allah rahman rahimdir Allah adildir o zaman reenkarnasyon vardır Allah bir insanı sağlıklı ve varlıklı yaratıyor bir insanı gözü kör özürlü yaratıyor özürlü insanın suçu ne bir bebek doğarken ölüyor ona bir ömürmü sayılıyor ben 5 vakit namaz kılan bir insanım ve reenkarnasyona inanıyorum inananlara hakaret etmeyin isteyen inanır isteyen inanmaz

Yorumu gönderen: cenk, 11.11.2010, 14:41 (UTC):
coooookkk güzeel

Yorumu gönderen: baronika, 11.11.2010, 13:00 (UTC):
bn inanıyorum we inanalarla da yazışmak isterim eklerseniz sevinirim handsome.62 windowslive

Yorumu gönderen: İsmail, 31.10.2010, 22:05 (UTC):
arkadaşlar gelin matematiksel bir hesap yapalım..
realkarnasyona inanan arkadaşlara önce (adem ile havvaya inanıp inanmadıklarını soralım )o günden bu güne kadar neden insanlık çoğalıp bugünlere geldi,ki madem ruh geri geliyor ??? 2incisi hadi kabullendik reenkarnasyon var sayalım ! haşaaa ALLAH belirli sayıda ruh yarattı ve dünyaya adem ve havva çocukları olarak gönderildik.şu düşünce hiç akla gelmiyor mu,dünya nüfusu gittikçe artıyor buna ne demeli madem giden ruh tekrar,tekrar geri geliyorsa !! dünya nüfusunun sabit olması gerekmiyor mu ?.........!!!!!

Yorumu gönderen: mehmet, 31.10.2010, 15:23 (UTC):
Reenkarnasyonun toplumda icra ettiği sosyolojik ve psikolojik durumu iyi tahlil etmek lazım. Bu düşüncenin kaynağı olan Hindistan'da bu düşünce toplumu yola getirmede bir yöntem olarak kullanılmış. Ayrıca Samandağ'da bu tür olayların yaşanması Nuseyriliğin etkisi iledir. Ve o topluma faydalıdırda. Yeni akrabalık tesis etmenin bir yoludur.

Yorumu gönderen: taner, 24.10.2010, 08:52 (UTC):
yuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuh bukadarda olmaz

Yorumu gönderen: Kimim Ben, 21.10.2010, 06:22 (UTC):
Ölmek de var yaşamakta,insanlar dünyaya bir kere gelirler ve birkere ölürlürler.Reenkarnasyon diye birşey yok.Çünkü insanlar öldüğünde ALLAHI TEALA insanları bi da diriltecek,dirildiğimizde dünya diye birşey olmayacak dünya diye birşey kalmayacak.Çünkü dirildiğimizd ahirette olacağız ve kötü amelli insanlar ALLAHA yalvaracaklar ALLAHIM bizi dünyaya geri gönder,sana itaat edek senin emirelerini yerine getirek,gece gündüz sana iman edek diyecekler. ama işişten geçmiş olcak çünkü biz dünyaya birkere geldik birdaha gelemeyeceğiz.onun için dünyadaki hayatımızın kıymatini bilmemiz lazım ALLAHIN emirlerini yerine getirmek lazım.Reenkarnasyon diye birşey yok sadece cahil insanların uydurduğu birşey...

Yorumu gönderen: elife , 19.10.2010, 15:35 (UTC):
süper birşey olmuş sağolun

Yorumu gönderen: ..., 11.10.2010, 14:36 (UTC):
reenkarnasyon çok saçma bence.. madem dünyaya olgunlaşmak için tekrar tekrar geliniyo, o zaman neden gün geçtikçe kötülükler artıyo?

Yorumu gönderen: Gökhan, 28.09.2010, 21:38 (UTC):
Her insan inanmak istediği şeye inanır.

Yorumu gönderen: nihal, 31.08.2010, 08:44 (UTC):
inanmasakda bazı kişilrin ben şuyum.. yeniden geri geldim..deyipte o evin 10 yıl önce ölen annesinin yerini almak ve bütün ailenin yıllarca aradığı oldukça değerli altınların yerini şaşırmadan ahıra gidip bazı kiremitleri çıkartıp işte buraya koymuştum deyip ortaya çıkartmasını izah edermisiniz.

Yorumu gönderen: hüseyin, 24.08.2010, 15:05 (UTC):
reankarnasyon var veya yok inanırsın inanmasın sana kalmış,,vakaları var küçük çoçuk öyle şeyler anlatıyorki bunları ezberlemesi imkansız...şahsen inanıyorum çok sayıda karşılaştığım olaylar var...inanmayanada saygı duymak gerek...teşkrler...inanmayan samandağa bizzat gelip bunu yaşayan çoçuklarla görüşebilir...

Yorumu gönderen: emrecan, 03.08.2010, 00:06 (UTC):
çok alakasız şeyler yazmıssın kuranda olan seyleri yazmıssın konuyla ne alakası var bu söylediklerinin hepsi doğru ama konuyla alaksı yok..

Yorumu gönderen: kübra, 29.07.2010, 12:11 (UTC):
çok saçma bişiey ya reenkarnasyon diye bişey yok açın kur'an'ı ve okuyun herşey apacık ortada akıl var mantık var ya

Yorumu gönderen: esra gül, 16.07.2010, 21:09 (UTC):
insanları yaşadığı dini ilimlerden koparmak için ne misyonerlik yapacaklarını şaşıranlara gülüyorum ewet ilmi yönden çok ama çok geri kalmış bir ülkeyiz ama bu ülkede yaşayan herkesde geriden gitmiyor lütfen bu misyonerlerin tuzaklarına düşmeyin reenkarnasyon diye birşey yoktur olamaz tartışmak bile saçma yukarıdaki açıklamayı birkez anlayıp okusanız araştırsanız olmadığından benim kadar emin konuşursunuz lütfen anlayıp okuyun açıklamayı

Yorumu gönderen: damla, 13.07.2010, 08:27 (UTC):
o dejavu korkulcak bişi yok reekarnasyon çok saçma gelio banaa dinmizce böle bişi yok insanlar kendilerni kandrmaya çalışıyolarr...bunun doğru olmadğını kendileride biliyolarr ...en akla mantığa yatkın din bizim dinimizdir yapmayaın arkdşlarr...ayşagüle katılıorummm KANDIRMAYIN KENDİNİZİ...

Yorumu gönderen: neslihan, 08.07.2010, 10:15 (UTC):
reenkarnasyon tamamen saçmalık başka bişi değil

Yorumu gönderen: coşkun sakarya , 05.07.2010, 22:04 (UTC):
bakın arkadaşlar bu siteye okuduğumuz reenkarnasyon hakkında yorum yapan herkes ilk önce okuduğumuzu anlayacağız.daha sora ALLAH (C.C)bize bahşettiği büyük nimetlerden biri aklımızı kullanacağız.Bazı arkadaşların yaptığı yorumlara inanınki gülüyorum cehalet devrinde bile böyle yorumlar yazılamazdı.

Yorumu gönderen: birkişinin arkadaşı :), 04.07.2010, 13:26 (UTC):
şunu söylemek istiyorum öncelikle.. reenkarnasyona inanan veya inanmayan herkese sonsuz saygım var.. bu konu öle basit birşey değil.. hayat zaten kendisi basit değil.. şunu sölemek istiyorum.. yüce rabbim allahım bize şunu sölemiş 'ben araştıran beynini kullanan kulları severim demiş'.. iştee reenkarnasyonuda böle düşünebiliriz.. birtakım insanlar bi takım şeyler yaşıyorlar ve araştırmaya başlıyorlar iyi veya kötü doğru veya yanlış bunun bi önemi yok .. şahsen ben allaha inanmıyorum demiyorum müslüman değilimde demiyorum.. allaha inanıyorum fakat arkadaşımında dediği gibi kuran nasıl bize birtakım şeyleri öğretiyorsa reenkarnasyonda bir 'anahtardır' ve anahtar olabilr... allah bize demiştirki ' ey kulum! dağları ,taşları denizleri nasıl yarattığımı merak ediyorsan araştır ve bul demiştir.. bu cümleden de anladığımız gibi araştırırsak bulabilirz..ve allah bizim araştırmamızı istiyorsa biz olmayan birşeyi nasıl araştırıp buluruz ki o yüzden bize reenkarnasyonu bir anahtar şeklinde gelmiş olabilr... hiç birşeyin tesadüfü olmaz.. ve herşeyin cevabı vardır bu haytta önemli olan o cevapları bulmak için doğru yönelmek ve düşünmek.. reenkarnasyon zayıf insanların düşünceleri ile ortaya çıkmıştır diyorlar.. belki kendincede haklıdırlar .. ama kuranı kerimi baştan sona kadar okuyan ve bilen fakat atayist olan ve reenkarnasyona inanan insanlarda var.. peki onları nasıl yargılamamız gerekiyor.. lütfen herkesin inanışına saygılı olmak gerekir.. reenkarnasyonu dinle kısıtlayıp kıyaslayamayız kesinlikle dini araya koyup lütfen olaylarıda saptırmayın insanları dinsizlikle suçlamayın.. çünkü dinimizi çok iyi bilen kişilerde reenkarnasyona inaniyor.. beynimiz en büyük silahımız ve en büyük gücümüzdür.. düşüncelerimiz bizi anahtara götürür..rabbimizde bunu bize kullanalım diye vermiştir.. ama biz sadece kuranı kerimi biliyorum okudum diyip bi kenara çekilmekle olmaz.. doğru veya yanlış şeyleride araştırmak gerekir ... herkese teşşkkürler

Yorumu gönderen: yok, 02.07.2010, 13:45 (UTC):
Birkişi Adlı Arkadaşımıza aynen katılmakla beraber OKU emrinin sadece Kuran-ı Kerim Oku anlamına gelmediğini düşünüyorum okuduğunu nasıl yorumladığın da önemli tabi işine gelen gibi yorumlamak da var bana yukarıdaki anlatım çok işe gelen bi yapıya sahip "ortalama 80 sene ibadet edelim ondan sonra sonsuzadek mutlu yaşayalım öğrenmeye bilmeye gerek yok Allah bize öğretir nasıl olsa" Bu tembelliktir, Bu Ezberciliktir, Her sorunun cevabı Kuran-ı kerimde vardırdiye düşünüyorsak göremiyoruz daha demekki. yada olmasıda gerekmez neden bu bencillik otur kafayor düşün herşeyi Allahtan Bekleme O sana Zaten vereceğini vermiş Otur Düşün.

Yorumu gönderen: sofi memet, 02.07.2010, 10:20 (UTC):
aldanmayın beyler reenkarnasyon'a.bunlar tamamen şeytan ve şeytanla bir olan kafir cinlerdir.islamda ise din dışıdır.RABBİM bizleri islah eylesin inşallah.selam ve dua ile cumanız mübarek olsun...

Yorumu gönderen: bilinmeyen kişi, 02.07.2010, 09:49 (UTC):
herşey olmaz diyor daha ne ugraşıyorsunuz

Yorumu gönderen: mehmet, 02.07.2010, 07:06 (UTC):
ebru yaşamış olduğum şeyleri yaşıyorum diyorsun bu normal birşey bende yaşadığım birşeyi önceden yaşamış gibi bir hisse kapılıyorum bu herkesde olur.buna fazla kafa takma yoksa ruh sağlığına ciddi anlamda bozabilir...

Yorumu gönderen: Birkişi, 26.06.2010, 14:24 (UTC):
Diyoruzki, Kuran bunun cevabını vermiş reenkarnasyon diye bir şey yoktur. Ama bu konu bu kadar basit kesip atılacak bir konu değil hemde günümüzden 1400 yıl öncesinden, düşünseneniz Cebrail hz muhammed le ilk karşılaştığı zaman ona ilettiği ilk Vahiy biliyorsunuzki OKU ! ona ilk dememiş namaz kıl,oruç tut,zekat ver,kiliseye git,camiye git vs vs İlk vahiy OKU! Öğrenmek,bilmek,araştırmak ,sorgulamak ne kadar önemli düşünseneniz, burda kitap oku gazete oku die belirtmiyor özellikle,Evrensel bir vahiy, OKU! Bunu böyle emreden Yüce Varlık insanlığın önünü bundan 1400 yıl öncesinden kesmez.. Hayatın bütün anlamı en sonunda ya cennette zevki sefa,vur patlasın çal oynasın misali keyif çatarken diğer yarısıda cehennemde yansın! Bu bu kadar basit olabilrmi,Tüm Evrim Tüm Yaratım, en iyi ihtimalle sadece 80 yıllık bir ömre sığsın.. İnsan ruhu dünya ile bir yaratıldıysa, dünya bu kadar yaşındayken sadece bu zaman da dünyaya gelmemiz sadece bir tesadüf mü! Bütün bir sonsuzluğu sadece 80 yıla sığdırmak bana hiç Adil gelmiyor. Eğer bana sorarsanız bunun için çook daha uzun zaman gerekiyor hemde gerçekten çok. Bazı şeyleri bilmek isteriz ama herşeyi bilemeyiz bilincimiz buna müsaade etmez, insan olarak bileceğimiz şeylerinde mutlaka bir sınırı vardır,bu sınırı şöyle düşünün gözünüze çekilmiş bir perde gibi, Peki ne zaman kalkar bu perde biliyormusunuz, ruhun bedeni terkettikten sonra, İşde o zaman , Sonsuzluğa bir adım daha yaklaşmış oluruz!! .

Reenkarnasyon hayatın Anahtarıdır..

Bu konuda ne bildiğimizden çok ne hissettiğimiz önemli, Akıl her şeyi çözümleyemez bu konuda,Akıldan öte, Kalbin ne söylediği önemlidir.

Kalbinin sesini dinle,o sana gerçeği Söyleyecektir… , Ve cevab ları dışarıda değil,Kendi içinde ara..


Yorumu gönderen: haksu, 25.06.2010, 07:31 (UTC):
Mü'minun suresi 99. -100. ayetlere bakmanızı tavsiye ederim. Göreceksiniz reenkarnasyon kesin bir dille red ediliyor. Onların delil olarak gösterdikleri ayetler de kendi kafalarına göre yorumlamalarıdır. Güvenilir kaynaklardan bakıldığında ayetlerin onların söyledikleri gibi olmadığını göreceksiniz. Diyanet, Ömer Nasuhi Bilmen, Hayrettin Karaman vs tefsirlerine bakabilirsiniz.

Yorumu gönderen: tuğçe rabia, 24.06.2010, 21:13 (UTC):
ben nu sözcüğü tv den duydum bi an gerçek olduğuna inandım ama bi yandan saçma geliyo bilmiyorum ama KURANı kerim ne diyosa en hayırlısı ve doğrusu bizim için odur

Yorumu gönderen: selma, 24.06.2010, 13:44 (UTC):
Her yerde karşıma çıkıyor bu cin ve şeytan meselesi. Biraz araştırmaya başlayınca aman dikkat cinlerin vesvesesi, aman dikkat şeytanın sağdan yaklaşması. Gören bile var mı bu cinleri. Nasıl oluyor da beni irademden saptırıyorlar. Vesveselerini susturamayacak kadar zayıf mı yaraılmışım. Hani Allah bana ryhyndan üflemişti. Hani cinlerin bana dokunma izinleri yoktu. Sen Allah mısın nur kimin inanıp kimin inanmadığına karar kıldın. Ya o inanmıyor dediğin bir gün gelir inanırsa o zaman senin halin ne olacak. Off off Rabbim gerçekten şah damarımdan daha yakınmış. Allah' a sığınmak yerine cinden korkana ne demeli bilemem.

Yorumu gönderen: büşra, 18.06.2010, 22:50 (UTC):
bu konu hakkında araştırma yapıorum.. ve iki arada kalmış durumdayım ama bende de farklı şeyler oluo.. şuan bunu burda açıklayamıorum .. çok fazla kitap okumaya çalışıorum fakat bıraktım çünkü zarar getirdi ve ebruu seninle konuşmak istiyorum msn adresimi eklersen çok sevinirim
an-gel-35windowslive

Yorumu gönderen: ERT, 14.06.2010, 18:15 (UTC):
BOŞ İŞLERLE UĞRAŞACAĞINIZA KURANI OKUYUNDA ANLAMAYA ÇALIŞIN

Yorumu gönderen: kenshin, 04.06.2010, 22:04 (UTC):
Reenkarnasyon olayını gerçek yüzü hindistan tarih boyunca hep kalabalık bir ülke olmuştur burayı işgal eden yada ele geçirenler hep bu kalabalık içinde eriyip yok olmuşlardır ama bu milletlerden biri akıllıydı bu kalabalık içinde erimemek için kast sistemini kurdular ve işe yaradı ve haylada yarıyor hatta kendi ülkelerinde değil bir çok ülkede bu saçma şeye inananlar var yzaık adamlar bu nüfüsun içinde erimiyelim diye bir sistem geliştirmişler bu yalana bir çok sazanda inanmış

Yorumu gönderen: ilker, 02.06.2010, 20:23 (UTC):
ben akdenizliyim çevremde yeniden doğmuş bir çok insan tanıyorum ve ispat ediyorlar. hiç birisi ne aptal ne ateist.ve önceki hayatlarında zengin ve ünlü değiller kimse şov peşinde değil lütfen bu insanları rencide etmeyin ve bu işi sırf laf olsun torba dolsun diye ağızlarından düşürmeyenlerle aynı kefeye koyup naballarını almayın günahtır .içlerinde din adamıda var kuranı hatmedenide var imanı zayıf olanıda var .çoçukken anlatıp sonra unutanıda var bir ömür unutmayanıda var .ayrıca bu olayın sadece insandan insana değil insandan hayvanada geçme durumu var ve terside var .saygılarımla ...

Yorumu gönderen: Adnan ÇAKIR, 12.05.2010, 20:56 (UTC):
nuri bey çok duygulanmışsınız sizi bu kadr duygulandıran şey nedir biraz açarsanız duygularınızı belki bizde biraz nasipleniriz.

Yorumu gönderen: Nuri , 04.05.2010, 11:21 (UTC):
Çok duygulandımBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886331 ziyaretçi (142390053 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)