Reiki'nin Prensipleri
 
prensipleri, reiki'nin

Reiki'nin Prensipleri

Petek Kitamura

  1. BUGÜN ÖZELLİKLE BUGÜN KIZMA
  2. BUGÜN ÖZELLİKLE BUGÜN ENDİŞELENME
  3. HAYATINI DÜRÜSTÇE KAZAN
  4. YAŞAYAN HER ŞEYE SAYGILI OL
  5. ŞÜKRAN DUYGUSU İÇİNDE YAŞA

Usui Sensei Kurama Dağından indikten sonra yetiştirdiği tüm öğrencilerine yukarıdaki beş ana prensibi ellerinden geldiğince uygulamalarını önermiştir.

İlk iki kuralda “Bugün” kelimesi çok önemlidir. Çünkü insanlar ne kadar gayret etseler de bir ömür boyu bu prensipleri uygulayacağım ya da her gün bu esasları uygulayacağım diyerek, bu ilkeleri gerçekleştirmekte zorlanırlar. Ancak her sabah uyandıklarında kendilerine bu prensipler yapacağım derlerse ertesi güne kadar bunları uygulamaları daha kolay olacaktır.

Bugün, özellikle bugün kızma;

Reiki sayesinde hayatta karşılaştığımız zorluk ve sıkıntıları tolore edebiliriz. Olayları daha iyi analiz edebilir ve anlayabiliriz. Kızgınlıktan kurtulabilmek Reiki Prensipleri içerisinde en zor olanıdır. Kızgınlığın ne kadar yıkıcı, negatif ve tüketici olduğunu biliriz. Bundan dolayıdır ki kızgınlıkla baş edebilmek cidden çok önemli bir olaydır. Fark edersiniz ki sakin olduğumuz zamanlar çok daha yapıcı ve anlayışlı olabilir ve olalar çözümleyebilir, bunun yanı sıra sorunlara çare bulabiliriz. Siz böyle olduğunuz zaman da karşınızdaki kişiler ya da olaylar da size daha yumuşak olarak gelecektir. Kendimize kızdığımız zaman elimize ne geçer? Belki biraz deşarj oluruz ama olaylar düzelmez, düzelmediği gibi bu kızgınlık enerjisi ile daha başka bizi kızdıracak olayları da kendimize çekeriz. Bu durum hayatımızı zorlaştırmaktan, kalp kırarak çevremizdeki insanları uzaklaştırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Kızgınlığın temelinde mutlaka bir korku yatar. Bu da genellikle ya “suçlanma korkusu” ya da “güçsüzlük korkusu”dur. Bu korkularımızı saptayarak korku giderme meditasyonu yaparak bu korkularımızdan kurtulabilir.(Bunun için bilinçaltı çalışmalarını inceleyiniz.)

En önemlisi kızgınlık yarattığı negatif enerji ile bedenimizde mutlaka bir sorun yaratır. Çünkü “Ne ekersen onu biçersin.”

Bugün, özellikle bugün endişelenme;

Kendimizi endişe ve kaygıdan arındırmalıyız. Bu çok doğal ve insani bir durumdur anca bizden çok şey götürür. Her zaman evrenin güvenli olduğunu düşünmeli ve pozitif enerjiyi bedenimize çekmeliyiz. Aksi halde endişeler korkuları doğurur, korkularsa hastalıkları. Baktınız ki endişelendiniz hemen sakin bir köşe bulun ve bu endişelerinizin altında yatan korkuyu ya da o anda oluşan korkuyu, korku meditasyonu ile temizleyin. Bu durum size sakinlik dolayısıyla doğru düşünebilme yetisi sağlayacaktır.

Hayatını dürüstçe kazan;

Bu prensibin anlamı hiç kimsenin hakkını ihlal etmeden hayatımızı kazanabilmektir. Ayrıca hayatlarını bu şekilde kazananlara da saygılı olmaktır. Bu şekilde davrandığımız sürece kendimize saygı duyar ve suçluluk korkusundan uzaklaşırız. Biz bu şekilde kendimize ve çevremize karşı dürüst olduğumuzda ve kazancımızı da bu şekilde doğru bir biçimde kazandığımız zaman göreceksiniz ki etrafımızdaki insanlar bize gereken değeri gösterecekler ve sağlam bir kimlik oluşturmuş olacağız. Biz nasılsak etrafımızdaki kişiler de öyledir. Dürüstsek dürüst insanları değilsek dürüst olmayan insanları etrafımıza toplarız. Onlar bizim aynamızı oluştururlar. Bu durumda karşımızdaki kişi ya da olaylar aslında bizim kim olduğumuzu göstermekle görevli enerjilerdir.

Yaşayan her şeye saygılı ol;

Bu prensip bize evebeynlerimize, büyüklerimize ve öğreticilerimize saygılı olmayı ve onların tecrübelerinden yararlanmamızı sağlar. Saygı duyacağımız kişiler sadece büyüklerimiz değil küçüklerimiz, hayvanlar, bitkiler gibi tüm canlılardır. Çünkü onların da kendilerine ait bir öğretici enerjileri bulunmaktadır. Etrafımıza daha farkındalık içerisinde saygıyla davrandığımız zaman yaşamın bize gösterdiği tüm öğretilere sahip olabiliriz. Evrende yaşan tüm canlılar ortak bir enerjinin parçalarıdır. Onlara karşı gösterdiğimiz saygısızlık kendimize göstermiş olduğumuz saygısızlıktır.

Şükran duygusu içerisinde yaşa;

Şükran duygusunu gösterememek ve bu duyguyu hissetmekten kaçmak bizlerin ego duygusunun bir göstergesidir. Halbuki sahip olduğumuz her şeye teşekkür etmek bizlerin yüreklerini genişletir. Bu saye de hayat sevincimiz ve enerjimiz artar. Evrenin size verdiklerine, doğada yaşayan her canlıya teşekkür edin, kırgınlıklarınızı unutun gitsin, kişileri ve olayları affedin. Bakın o zaman göreceksiniz ki ne kadar hafiflemişsiniz ve ruhsal bir gelişme yoluna girmişsiniz.

Bu beş prensibi mutlaka uygulamaya çalışın çünkü her sabah uyandığınızda iki seçeneğiniz var 1.Mutlu olmak 2 Mutsuz olmak. Eğer bu seçeneklerden tercihiniz mutlu olmaksa işte mutlu olmanın yolları bu prensiplerden geçiyor.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55911243 ziyaretçi (142446429 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)