Resim ve Heykel Neden Yasak?
 

Resim ve Heykel Neden Yasak?

Abdurrahman Yördem

Kategori: İslami Yazılar

İslam dininde resim ve heykel yasaklanmasaydı:

Camilerimizde Hz. Muhammed’in (sav), Hz. Ebubekir’in, Hz. Ömer’in, Hz. Osman’ın, Hz. Ali’nin, Hasan’ın, Hüseyin’in resim ve heykellerine rastlayabilirdik.

Mihrapta; Resulullah’ın bir figürü ve avuçlarında tüm evren resmedilebilir, ya da Miraç’ta Allah (cc) ile görüşmesi resmedilebilirdi. Kabe resmi de olabilirdi.

Cami duvarlarında sahabe, İslam alimleri, müçtehitler, mezhep imamları, şeyhler resmedilebilirdi

Büyük melek Cebrail diğer meleklerle birlikte, dört melek arşı taşırken, Hz. İbrahim ve gelen elçiler, Hz. Meryem ve insan şeklindeki ruh, Hz. Lut ve gelen elçiler, Hz. Musa ve Hızır, Peygamber efendimizin hayatından kesitler, bunu daha da arttırarak Kurân-ı Kerîm’de bahsedilen olaylar ikon halinde caminin her yanında olabilirdi.

Biz de bazı özel günlerde; Peygamber efendimize (sav) isnat edilen sakal ve hırka yerine bu ikonlara bakarak duygulanırdık.

Bugünlerde çoğalan dini TV’lerde bol bol bu ikon ve heykellerin reklamlarını görür, bunlardan evimize alarak özel bir köşe yaptırabilirdik.

Bir de Kurân-ı Kerîm’de olmayan bazı inançlarımız; mesela dünyayı idare eden kutuplar, veliler, bunların ruhlarını da bol bol tasvir ederdik. İsteklerimizi onlara havale ederdik. Camilerin avlularına da; mesela Fatih camisinin avlusuna büyük bir Fatih Sultan Mehmet heykeli atıyla birlikte bir figür olabilirdi.

Çok şükür bunlar gerçekleşmedi. Ancak insanın fıtratında bu olay bulunmakta. Hz. Musa kavmini denizden geçiriyor, bu ve diğer tüm mucizeleri gören kavmi, hâlâ “Buzağı heykeli yapalım.” diyor. Bu, fıtratın yalnız bu kavim ile ilgili olmadığını, Rabbimiz bize insan fıtratını hatırlatıyor.

Cemaat ve tarikat ehli bazı kişiler, kendi fotoğraflarının yasak olduğunu sanıyor ve fotoğraf çektirmiyor. Ancak cebinde, çantasında şeyhinin veya cemaat liderinin fotoğrafı ile geziyor. Ya da evine resim asmıyor.

Yine bu zatların fotoğrafı, evin veya işyerinin bir kenarında duruyor. Halbuki dinde yasaklanan fotoğraf; kutsallaştırılan, saygı duyulan fotoğraf yasak. Sebep, müşrik tavırlar oluşmasın diye. Yoksa kendi fotoğrafını niye yasaklansın.

Sonuç; Aslında pagan inanış ve semboller Allah’ın dinine girmedi. Özellikle Tevrat’ta bulunan ve Allah’ın diğer kitaplarında bulunan semboller kutsallaştırılarak pagan inancı doğdu. İncil, Allah’ın indirdiği gibi yazıldı. Sahabe nasıl ki hâfızdı, Hz. İsa’nın sahabeleri (havarileri) de hâfızdı.

Kurân-ı Kerîm ayetleri, İncil diye bir ilahi kitaptan bahseder. 300 yıl sonra tahrif edilene kadar insanlar, Allah’ın dinini türlü işkencelere rağmen yaşadı. Ve din, gelişti. Ancak insanoğlu, siyasi nedenlerle Şeytan’ın vesvesesi ile dinde tahrifat yapabiliyor. Yine bunu bize, Kitabımız bildiriyor.

Abdurrahman Yördem,
2 Şubat 2018.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728729 ziyaretçi (133991109 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler