Rih-i Ahmer Da-ü Ekber
 
ahmer, daü, ekber, rıhı

ahmer, daü, ekber, rıhı

ahmer, daü, ekber, rıhı

Rıh-ı Ahmer, Da-ü Ekber

MANEVİ YÖNDEN BÜTÜN BELA VE HASTALIKLARI TEMSİL EDEN (RIHÜ AHMER VE DAÜ EKBER) ADI İLE BİLİNEN MAHLUKUN HAL TERCEMESİ

Kuvvetli, kudretli bir hükümdar ve peygamber olan Süleyman (as)’ın veziri Asıf bin Burhıya'dan rivayet olur:

Süleyman (as), günlerden birinde otururken tahtı hükümetinde bulunan ekabiri devleti, cin ins, envaı eryah, vahşi hayvanlar ve kuşlar hazır bulunuyordu. Süleyman (as)'ın hatırına bir şey geldi.

"Allah, bana cin, ins, vahşi hayvanları, kuşları emrime vermiştir. Acaba emrime vermediği hiç mahluk kalmış mıdır?"

Buyurdu, bunun üzerine veziri Asıf:

“Ey Şanlı Peygamber, Allah'ın sana verdiği şeylerin cümlesi Allah'ın yarattıklarına nispeten hardal tanesi kadar bile hükmü yoktur.”

dedi. O anda dalgalanarak; ateşten ibaret olan azalarını birbirine vurarak – çarparak korkunç simalı bir mahluk göründü. Eni ve boyu kırk arşın idi. Süleyman (as):

"Ey korkunç şahıs kainatın yaratıcısının adı ile sana and veririm kimsin ve adın nedir? Afat'ın zararın ve vazifen nedir?" diye sordu. O mahluk:

“Ey Allah’ın peygamberi. Ben, Rıh-ı Ahmer ve Da'ü Ekber'im. Görevim; Allah, dünyada kullarından birbirine bir hastalıkla azap edeceği vakit beni ona musallat eder. Allah'ın emri ile bana hizmet edenler de vardır. Allah, dört yüz türlü hastalığı bana verdi ve o hastalıklara karşı ilaç ve tedavi yarattı. Bunların cümlesini bana bildirdi.”

dedi Süleyman (as):

“Allah’ın ismi ile sana and veririm. Bu hastalıklar kaç çeşittir?”

diye sordu. Rıh-ı Ahmer, cevaben:

“Ey Allah’ın peygamberi, hastalıkların çeşitleri pek çoktur. Fakat bendeki hastalıkların özeti ondörttür : BASUR, YEL, BAĞIRSAK GÜRÜLTÜSÜ, ŞİŞKİNLİK, MİDE BULANMASI, GÖBEK VE KALBİN TAZYİK VE SIKMASI, SIRT AĞRILARI, BAŞ HASTALIKLARI, DAMARLARIN İLTİHAP VE AĞRILARI VE TIRA DENİLEN HASTALIK bunlardan bir parçadır.”

dedi ve devamla:

Tıra demek, insan her gördüğü şeyden huylanarak vesvese edip, işlerini tehir etmek manasına gelir. İlik ve kemiklerdeki rıhı tayyar ki zamanımızda romatizma ile maruftur. Muzak kapalı bir tabirdir. İhtimal yellere nafi olan anason, havlıncan ve pelin den yapılan şuruplar olsa gerekir.

Rıh-ı Ahmer, devam ederek:

“Deliliğin, dimağdaki kan galeyanının, kan basıncının vesvesenin ve insanı yere vurmak gibi hastalıkların ilacı, yonca tohumdur. Kullanılma şekli, yonca tohumu öğütüldükten sonra sıcak su ile lapa halinde başa konur.”

dedi. Rıh-ı Ahmer:

“Bazen insanın başına vururum; bundan türlü hayaller gösteren kan hastalığı neşet eder, gözüne ateş görünür ya da kendisini öldürecek ve dövecek korkunç mahluklar görür ve şiddetli bir şekilde bağırır.

Çünkü Allah, kullarından birbirine azap etmek istediğinde bu en şiddetli hastalığı musallat eder. Kurân-ı Kerîm'de “Kullanırımdan dilediğime azap eder, dilediğime bağışlarım.” buyurduğu bu hastalıktır.

Bu rüzgarların bazıları çocuklara isabet etti mi renkleri solar, sararır, derileri siyahlaşır, salyaları kurur, gözleri çukurlaşır, inlemeleri şiddetlenir, ağlamaları; ızdırapları ziyadeleşir. Uykuları kaçar.

Bu hastalığa yakalanan, felç yani nüzul ve titreme gelmiş gibi gayri ihtiyarı olarak titrer bu gibi hastalar fazla keyiften, tesirli hadiseden, suya bakmaktan, fazla korku ve ürkmekten kaçınmalıdır çünkü hastalık tekrar neşet eder diğer bir ilacı: Musasa yumurtası ile tütsülenir. Münasip yağlarla (lakva yağı) ile de masaj yapılır ve duası yazılarak taşınırsa – inşallah – şifa bulur.

Süleyman (as):

“Ey Rıh-ı Ahmer, sana and veririm, daha ne gibi zararların vardır?”

dedi. Rıh-ı Ahmer, cevaben:

“Ey Allah'ın Peygamberi; ben bir adamın beynine girersem aklını alırım. Vücuduna girersem basur, fiskül gibi bir çok hastalıklara sebep olurum.”

dedi Süleyman (as), bu korkunç sözleri işitince etrafında olanlara bu mahlukun yakılmasını ve öldürülmesini emretti. O mahluk:

“Ey Allah'ın Peygamberi, beni kimse öldürmeye ve yakmaya kadir olamaz Allah, beni bunun için yarattı ve ömrümü uzattı.”

deyip kayboldu. Süleyman (as):

“Ey Rıh-ı Ahmer, Allah'ın adı ile sana and verdim, maiyetinde ne kadar rüzgar ve yel vardır.”

dedi. O mahluk:

“Ey Allah’ın Peygamberi; yanımda gasıf, asıf, sarsar, akim, sam rüzgarları vardır, bunların esintileri eyyamı nahıs yani uğursuz günlerde olur. Akıllı, adam bu günlerde evden çıkmamalıdır. Bütün şakalardan, oyunlardan muharebe ve buna benzer şeylerden sakınmalıdır.”

dedi. Süleyman (as)

“Ey korkunç mahluk, sana and veririm. Rüzgarlardan başka bir şey kaldı mı?”

diye sorunca O korkunç mahluk:

“Ey Allah’ın Peygamberi; yanımda Allah'ın ahir zamanda memleketleri, köyleri ve dağları helak ettireceği rüzgarlar kaldı. Bunların bir kısmı güneyden eser, insana kıl kadar dokundu mu yarı ya da bütün vücudu hareketten muattal eder. Artık hiç harekete gelmez Bunun duası yazılarak taşınır ve okunur. Tekrar yazılarak suyu içilir.

Netice olarak: Rıh-ı Ahmer Da'ü ekber denilen bu mahluk, Resulullah (as) efendimizin zamanına kadar görünmedi : Peygamberimizin torunu Hasan (ra) iç hastalığı ile kan dökmeye başladı Hasan (ra)'ın hastalığını Resulullah ve ashabı duyunca Cebrail (as) nazil olarak:

“Hz. Hasan (Rıhı Ahmer) ile hastalandı”

diye Resulullah’a haber verdi. Resulullah, Cebrail (as)'a:

“Bunun ilacı var mıdır?”

buyurdu. Cebrail (as); “Vardır.” dedi ve oradan ayrıldı, sonra Resulullah’a geldi:

Ya Resulullah Allah sana bu duayı hediye olarak gönderdi. Hz. Hasan taşısın şifa bulur, ömründe bir kere dahi okuyan Rıhı Ahmer Da'ü Ekber'den emin olur.”

dedi. Resulullah

“Hak sana bu duayı Hz. Hasan'a okudu ve bir şeyi yokmuş gibi şifaya kavuştu herkes bu duayı öğrensin, öğretsin, okusun ve üzerinde taşısın”

buyurdu.

❮ Rıh-ı Ahmer HakkındaRıh-ı Ahmer Dua Metni ❯

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: ibrahim, 06.01.2020, 18:31 (UTC):
Aynen bu dua eksiktir normalde 4 yada 5 sayfadir

Yorumu gönderen: enerji, 22.12.2016, 18:32 (UTC):
878 sayfa koymamssınız-ahmer duasının devamı ıcın-ve hangı kıtaptan alıntıydı acaba-tesekkurler

Yorumu gönderen: ırfan, 15.10.2015, 18:04 (UTC):
arkadaslar manevı hastalıkların tedavısı sadece bır defa bır dua okumakla gecmez umudunuzu kesmeyın bu bırazda ruh yapısıyla ılgılı bır mesele yanı hasta olan kişi tasallutamı ugramıs yoksa bır sihrin etkisindemi kalmış bunun iyi analiz edilmesi sart yani aynı tedavi her insana aynı etkiyi yapmaz bazı hastalar bir defa okunuşta iyileşir ama bazı hastalarında aralıksız 7 gün okunması gerekir ama sonucta biiznillah o tedavi mutlaka sonuc verir bu detaylı bir konu cevrenizde zikir ehlinden olan bu işten anlayan birisi varsa o hastalıkta tıbbi degilse o hastanın iyileşmemesi imkansız maddi ve manevi her derdin mutlaka caresi var umutsuz olmaya hiç gerek yok rabbim tum hastalara şafi ismişerifinin hürmetine şifa versin

Yorumu gönderen: belma, 10.06.2015, 22:19 (UTC):
bunu tek basiniza yapmayin
bunu bi yontemi ve kurallari vardir
bu tur tedaviyi iyi bilen yapan biri var
once o zaat ile gorusup fikrini almak gerek oldugunu dusunuyorum
bilgi almak iyidir evvela
karar sizin tabi
dua lar ve sifalar ile kalin

Yorumu gönderen: NİHAT DOGAN 15061972 HAFIK SIVAS, 15.01.2015, 20:21 (UTC):
ismail hakkı toprak semsı sıvası meydan turbesı alıbaba ervahı eyyup sultan mevlana celettın rumı yunus emre muyıdddın arabı rahmetullah

Yorumu gönderen: zeynep, 31.10.2014, 12:30 (UTC):
arkadaşlar benımde basımda böyle bir olay var fakat duayı taşıyorum hala gecmedı gıbı sankı gerçekten duadan snra gecıyrmu

Yorumu gönderen: zeynep, 31.10.2014, 03:29 (UTC):
Arkadaslar ayni hastalık bendede var eksiksiz muskasini tasiyrm gecmedi sanki hala peki ya hiç gecmezse ne oluyor beni bilgilendirirmsnz

Yorumu gönderen: misafir, 07.07.2014, 01:46 (UTC):
bu hastalık bende var; anlatılanlar ne eksik ne fazla tamamen durumuma uyuyor.30 yaşındayım,bütün gençliğim bu hastalıkla çürüdü,10 yıldır büyük ve küçük abdeste doğru düzgün çıkamıyorum,üç yıldır rukye tedavisi için uğraştım bir türlü şifa nasip olmadı, şimdi de basur illeti başladı,ben artık şifadan da hayattan da ümidimi kestim, size hayırlı şifalar.dünyanın hali bu,hayat kimileri için keyif ve eğlence kimileri için de azap ve işkence.üstelik keyif ve eğlence içinde yaşayan herkes cehenneme,azap ve işkence ile yaşayan herkes cennete gidecek diye bir şey de yok.keşke bu dünyaya hiç gelmeseydim.

Yorumu gönderen: selim, 11.01.2014, 19:17 (UTC):
Eksik mi bu dua

Yorumu gönderen: deniz, 10.11.2010, 13:14 (UTC):
bu dua internette tamamen yok sanırım benim bu duaya ihtiyacım vardı şifa için

Yorumu gönderen: serdar, 30.07.2010, 18:06 (UTC):
rıhi ahmer ve dau ekber duası tamamı büyük dua kitabı arif pamuk.yayınlarında vardır her eve lazım.

Yorumu gönderen: mustafa, 20.04.2010, 09:42 (UTC):
bu duayı eksik yazmışsınız

Yorumu gönderen: nur efşan , 05.04.2010, 13:44 (UTC):
allah razı olsun bu duayı siteye yayaınlayanlardan herkese nasip olur inş teşakkürler

Yorumu gönderen: elif, 01.12.2009, 19:19 (UTC):
ne yorum yapalim yer gok dugayla yaratilmis ben her kelimesine inanip ev halkima okuyorum sonrada diyorum allahin izniyle bize birsey olmaz cunku rihi ahmer suresi okudum diyorum ve cok saglikliyik yine allahin izniyle her kesin okumasini isterim tanidiklarima oneriyom su zamanda oyle ihtiyacimiz varki anlatamam

Yorumu gönderen: ayşe, 29.10.2009, 14:25 (UTC):
tamamını ne zaman görebiliriz merak ediyorum çünkü bu duayı öğrenmek ve yazmak istiyorum teşekkürler

Yorumu gönderen: gökhan, 25.08.2009, 09:13 (UTC):
rıhı-ahmer dua sı eksikBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53618580 ziyaretçi (136529814 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler