Ruh Fotografciligi
 
Ruh Fotoğrafçılığı

Ruh Fotoğrafçılığı

(Spirit Photography)

Madde ötesi varlıkların, varlık delillerinden bir diğeri de “Ruh Fotoğrafçılığı”dır. Günümüzde ruh fotoğrafçılığı en ileri seviyeye ulaşmış durumdadır. Öyle ki, ruh artık aynen maddî ceset gibi görüntülenmekte ve böylece madde ötesi varlıkları inkâr edenlerin ne derece büyük yanılgı içinde oldukları gözler önüne serilmektedir. Biz bu meseleye de yine üzerinde durduğumuz konuya delil olması bakımından temas edecek ve bu sahada söz sahibi Tom Patterson'dan bazı nakiller yapacağız. Ancak, asıl gayemiz, ruh fotoğrafçılığının tahlili olmadığı için, bir iki misalle yetineceğiz.

Tom Patterson, “Yüzyıl Boyunca Ruh Fotoğrafçılığı” adlı eserinde diyor ki: [2]

“Psişik ilim, ruhî olayların bir neticesidir ve umumî nizama aykırı değildir. Yıldızlarla bezenmiş bir gökyüzü, astronomi ilmini gerektirmiş ve onu bugünkü seviyesine yükseltmiştir. İnsandaki zihnî ve bedenî arızalar tıbbın pek çok branşlarının doğmasına vesile olduğu gibi, ruhî olayların fark edilmesi de insanı bu yönde bir araştırmaya sevk etmiş ve onların anlaşılır olmalarına yol açmıştır.

Ruh fotoğrafçılığı olarak bilinen konu bir medyumluk çeşididir, fotoğrafı çekende de, çektirende de bu medyumluk melekesi geliştirilebilir. 1862'de, Amerika'da, Bostonlu bir hakkâk olan Mr. Mumler arkadaşlarının fotoğraflarını çekmişti; negatiflerinde, arkadaşlarının yanı sıra başka kimseler de bulunuyordu. Bundan dolayı bu tipteki olaylara “Ruhî Fotoğrafçılık” ismi verildi. Mumler bu fotoğrafçılardan ilki olarak tanınır. O zamandan bu yana, buna benzer pek çok ruhî fotoğraf elde edilmiştir.

Bizlerin, spiritüalistler (ruhbilim felsefesi ile uğraşanlar) olarak, ruhun varlığına sarsılmaz bir inancımız var. Biz, ruhun, tıpça ölüm diye bilinen şartın ötesinde yaşamaya devam ettiğine de inanıyoruz. Uzun araştırmalarım neticesinde şu sonuca vardım: Bedensiz ruhlardan çıkan ışık radyasyonları, fotoğraf filmi yüzeyine birtakım izler kaydedebiliyorlar. Tıpkı gün ışığı ve diğer ışınların film üzerinde husule getirdikleri şekiller gibi. Burada takdim edeceğim deliller, bu ön kabulü fazlasıyla destekleyecek ve inkârcıların inançsızlığını dahi giderecek niteliktedir.

Fotoğrafçılığın 1839'da keşfolunmasından 23 sene sonra, bu metottan faydalanılarak ruhların fotoğraflarının çekilmeleri çok düşündürücüdür. O zamandan bu yana binlerce ruh fotoğrafı, tanınmış ya da tanınmamış medyumlar aracılığı ile çekilmiştir. Yalnız benim elimde binden fazla belge mevcuttur ve her birinin de ayrı bir hikâyesi vardır. Faaliyette olan bu kudreti, ölümden sonra hayatın devam etmekte olduğu inancı dışında başka bir şeyle izah etmeye imkân yoktur.”

Alttaki resim: Mumler en ünlü görüntülerinden biri, görünüşe göre kocası, Abraham Lincoln'ün hayaleti ile Mary Todd Lincoln gösteriliyor. (Wikipedia, "Spirit photography" maddesi.)

ruf fotoğrafçılığı, Spirit Photography, Mumler, LincolnTom Patterson, elindeki ruhî fotoğraflarla ilgili olarak şöyle devam ediyor:

“İngiltere'de, Sheffield'den Mr. E., 5 Haziran 1961'de bana bir fotoğraf gönderdi. Zarfın içinden bir de şu mektup çıktı:

‘Bu fotoğrafı çektiğim zaman film rulosundaki rakam 8'i gösteriyordu. Niyetim, yeni dekore ettiğim mutfağımın resmini çekmekti. Akşam kameramı mutfağa, uygun bir yere yerleştirmiş ve objektifi bir müddet açık bırakmıştım; önünden geçmemeye özellikle dikkat ettim. Daha sonra, filmi, banyosu ve baskısı için fotoğrafçıya gönderdim. Netice bu fotoğraf oldu. Fotoğraftakinin karım olduğuna eminim. Onun, ölümünden beri yine burada bizimle beraber olduğuna dair daimî bir his içindeydim. Fotoğrafta karım, eskiden yaptığı gibi masaya eğilmiş, oğlumuz David'in dört yaşında iken çekilmiş bir fotoğrafına bakarken görülüyor. Ruhî konular üzerinde şimdiye kadar hiç uğraşmamış ve duyduğum bazı şeyler üzerinde de hiç durmamıştım.'

Mr. E. . emekli bir polis memuru olup hâlen sorumlu bir görevde bulunmaktadır. Gönderdiği, ruh ilmini ilgilendiren bir fotoğraftı. Mr. Mumler de, kendisinden sonra ün yapmış diğer ruhî fotoğraf medyumları gibi her kademeden mütehassıslar tarafından amansız bir şekilde tetkik ve kontrole tâbi tutulmuştur. Bu sıkı kontroller sonunda kamera medyumluğunun bir gerçek olduğu ortaya konmuştur ve yine bu kanalla bugün Washington'da “Aquarian Foundation of Seattle”in televizyon programlarını takip eden milyonlarca seyirci, ölümden sonra hayatın devam etmekte olduğunu bizzat görebilmektedirler.

Ruhî fotoğrafların elde edilmesinde, insan müdahalesi söz konusu değildir. Bize ruhanî şahsiyetin delillerini verenler, insana benzer tabiatta olağanüstü nitelikte olan bir başka girişimin olduğunu mantıken de kabule zorlamaktadırlar.

Ruhî fotoğrafçılık hakkında edindiğim tecrübelere göre, bir fotoğraf elde etmek için yüz sene evvel, nasıl bir seans odasına lüzum olmuşsa, bugün de aynı metodun geçerli olduğuna inanıyorum. Modern fotoğrafçılık, ruhların bu tür tezahürlerine daha da kıymet kazandırmıştır.” [1][2]

Kaynaklar

[1] Tom Patterson, "Yüzyıl Boyunca Ruh Fotoğrafçılığı", Çev. Azime Nakip, Baha Matbaası, İstanbul 1973, s. 7-19.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: engelli_memur, 16.08.2016, 12:19 (UTC):
mrb arkadaşlar. bir zamanlar bende selma hanım gibi ölmüş insanları görür v onlarla konuşurdum. bu durum sonra başıma bela olmaya hatta delirme aşamasına getirdi beni. düşünün gece bir yerden bir yere gidiyorsunuz v bir ses duyuyorsunuz etrafınıza baktığınızda v başınızı kaldırdığınızda ölmüş bir insan size bakıyor ortalık da kimse yokken gecenin ıssızlığında.

sonra ALLAHIMA çok dua ederek artık görmez oldum.

Yorumu gönderen: h m, 25.02.2016, 09:30 (UTC):
Selma d. isimli yorumcunun anlatıkları entresan bu kullanıcının söylediklerine inanıyorum.Elindeki fotografları görmek isterim.

Yorumu gönderen: missrosee, 21.02.2015, 20:24 (UTC):
Merabalar..:) ya gercekten cok merakliyimdr cok ilgim vardr bu tarz dogaustu konulara..geecekten cok tesekkurler bu guzel aydinlatici bilgi icinn Selma hanim..yorumlari okudum da ruhlari görebildinizi soylemissiniiz..peki nasil oldu bu olay.hani birdenbire mi gormeye basldniz..? Yoksa bunun icin birseyler mi yaptiniz astral seyahat gibi biseyle mi basladi yoksa..? Gercekten cok merak ettgm bir konu ..ve korkmuyor musunuz onlari gorerek yasamaktan??ben hep dusunmusumdr ve ruyalrima da grmistr cogu zaman... gorsem yapabilirmiyim yani yasamima devam edebilir miym dye ama bir korku olur yapamam ..:(gercekten sizin yasamaniz kimsede olmayan cok degerli ama bir okadarda zor bir yasam sanirimm..sizinle tanismak isterdim Selma hanim yuzyuze otrup konusmk isterdm ..:)

Yorumu gönderen: Selma .D, 11.11.2010, 07:30 (UTC):
Biliyorum ve bende seni seviyorum.:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 11.11.2010, 07:20 (UTC):
selma ablacım;şirinem ben seni hem çok seviyorum hemde sana inanıyorum tamam mı?:)

Yorumu gönderen: Selma .D, 11.11.2010, 04:30 (UTC):
Kemal bey şehitler konusundada olsa bana inanmanıza sevindim.Fotoğraf konusuna gelince evet elimde fotoğraflar var bunları size gösterme imkanım olsaydı keşke her keze göstermiyorum ama çok nadirde olsa gösterdiğim kişiler görüyor bu konuların burada konuşulması doğru değil aslında neyse kapatalım artık bu konuyu böyle yazarak yanlış anlışılmaya sebebiyet vermek istemiyorum sizede saygı duyuyorum fikrinizi söylediğinz için hoşçakalın

Yorumu gönderen: Kemal, 10.11.2010, 21:50 (UTC):
Selma D. Hanım; şehitlikle ilgili anlattığınız olaya ve bu konudaki yorumunuza aynen katılıyorum. Kutsal kitabımızda da "şehitlerin ölmediği ve Rableri katında rızıklandırıldığı" belirtilir. Birçok savaş hatıratında da şehitlerle ilgili çok sayıda olay anlatılmıştır. Mutlaka duymuşsunuzdur. Benim karşı çıkış noktam, ruhun fotoğrafının çekilemeyeceği konusudur. Yoksa kesinlikle; sizin anlattığınız olay ve yorumunuz doğru olabilir. Saygılar.

Yorumu gönderen: Selma .D, 10.11.2010, 10:31 (UTC):
Sizi anlıyorum kemal bey bende aksini iddia etmiyorum belliki bu konularla ilgili bilginiz var. size bir olay anlatmak istiyorum.bende yaşadıklarıma anlam veremiyorum.yalanda söylemiyorum.Eşim kanser hastasıydı ben hastanede ona bakıyordum.karşı yatakta bir genç kadında babasına bakıyordu ben şehitleri görüyorum .isterseniz inanmayın.bu size kalmış
iki şehit geldi kadının yanına ben kadını tanımıyorum.kadın ağlıyor sürekli şehitler gelip gidiyorlar.anlam veremedim sonra sohpet ettik kadınla senin iki yakının öldümü genç dedim evet eşim suda boğularak öldü dedi tarif ettim ağlamaya başladı nerden biliyorsun dedi görüyorum dedim yanlız iki kişiler dedim oda arkadaşıyla beraber boğuldu dedi.burada uzun anlatamıyorum.o bana inandı gelince haber verirmisin dedi tabi dedim şehitler geldiğinde haber verdim ona o hissetti onların enerjisini ben bazı şeyler anlattım kadına şimdi yazamıyorum onları sonra şehitler bana gülümsediler.ben bu olayı yaşadım o kadınlada daha halen görüşüyoruz.ben bazı ruhların özgür olduğuna inanıyorum.sizede saygı duyuyorum.Cin olmadıklarınıda biliyorum.zaten bu konuları kapattım yazmaktaki amacımda yalancı durumuna düşmek istemedim dedim ya herkez inanmak istediği şeye inanır beni kimse anlamadıki zaten sizin anlamanızıda beklemiyorum teşekkür ederim yorumunuz için

Yorumu gönderen: Kemal, 07.11.2010, 00:04 (UTC):
Selma D. hanım, aura farklı bir olay, ruh ise çok farklı. Hatta bitkilerin bile aurası kirlian fotoğraf tekniği ile görüntülenebiliyor. İnsan gözünün görme melekesi (yeteneği) 0,4 ile 0,7 mikron dalga boyundaki ışık frekansı aralığındadır. Bunun üstü ve altındaki dalga boylarındaki(kızıl ötesi ve mor ötesi ışınlar) görüntüler gelişmiş özel tekniklerle görülebilmektedir. Ama bu boyutlarda elde edilen görüntülerin de ruhla alakası yok. Saygılarımla.

Yorumu gönderen: Selma .D, 03.11.2010, 09:21 (UTC):
Hey sabah şekerleri bu konuyu hemen kapatıyorsunuz.beş dakika boş bırakmaya gelmiyor sizi ya hayret bişey hakikaten dayağı hakediyorsunuz:)

Yorumu gönderen: ((Bircan)), 03.11.2010, 09:16 (UTC):
Tamam canım ben sana kopyalar yapıştırırım merakta bırakırmıyım hiç:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 03.11.2010, 09:11 (UTC):
böylesi bir konuyuda melodrama çevirmişiniz yaa afferiin sizeeee:)sevgili deniz ve sayın balık sizin yeriniz deryalar,ruhlar alemi değil:)gerçekler kokutucudur!!!öcüüü:)

Yorumu gönderen: Deniz, 03.11.2010, 09:11 (UTC):
buyur dayandım bu sefer bakmadim gelmedim gormedimde ne yazdigini sen sölede merak etmeyim bari:P

Yorumu gönderen: ((Bircan)), 03.11.2010, 09:05 (UTC):
Dedim dedim de dinletemedim...Çaktırmadan yine gelmişsin:))Dayanamazsın ne yazdığıma bakarsın demedim mi?:)

Yorumu gönderen: Deniz, 03.11.2010, 09:00 (UTC):
Ben bir denizim demedim mi sana?
Sen bir balıksın demedim mi?
Demedim mi o kuru yerlere gitme sakın,
senin duru denizin ben'im demedim mi? dedinn:))ama ben söz dinlemeyen deniz olarak yine geldim:) ama hala tirsiyorum ama yolun sonunda sen varsan yine gelirim yine gelirim:P

Yorumu gönderen: ((Bircan)), 03.11.2010, 08:50 (UTC):
Ben sana korkuyorsan oraya gitme dedim:)iyi olmuş bak korkunla yüzleşmişsin:))

Yorumu gönderen: Selma .D, 02.11.2010, 18:33 (UTC):
Aman deniz yapma allah aşkına dirilerden korksan daha iyi olur bence :)

Yorumu gönderen: Deniz, 02.11.2010, 15:34 (UTC):
tırstım ben simdi..seytanlar cinler ruhlar daha hayatta bakmicam bu sayfaya:(

Yorumu gönderen: ayşegül, 02.11.2010, 11:30 (UTC):
:)selma ablacım benzetme için umarım yanlış anlamazsın ama ne derler"teşbihte hata olmaz..."bak tevafuk oldu geçenlerde meleklerle ilgili değindiğin konuyla ilgili bir yakınımda benzer şeyler söyledi.ve ruhlara gelincee şu kadarını söyleyeyim uzaylıların varlığından daha gerçekçiler üzme kendini:)yani ne malum asıl şeytan aldatmacasının aslında bunların ruh olmadığına inandırma olmadığı değil mi yaa!!!dünyada sadece hayvanlar insanlar cinler şeytanlar mı var ki?madde aleminden öte çok çok farklı boyutlar var vallaa ben buna inanırım.sadece taştan topraktan bir gezegende yaşamıyoruz:)

Yorumu gönderen: Selma.D, 02.11.2010, 11:07 (UTC):
Ayşegül canım ben bu konular yüzünden çok acı çektim deli muamelesi gördüm haklısın beni desteklemene sevindim 6 yıl oldu ruhanileri görüyorum kimseyi inandıramadım.fotağrafladım şimdede kendimi inandırma gibi bi çabam yok ben sadece gören biri olarak dünyanın bize ait olmadığını anlatmaya çalıştım cin diyorlar cinde görüyordum önceden onlar farklı ayakları ters oluyor şimdi şehitleri görüyorum melekleri günün belirli saatlerinde iniyorlar yeryüzüne inanmayanlarada kızmıyorum eşimde inanmazdı çünkü rabbimin izni olmadan bişey olmuyor zaten teşekkür ederim ayşegül bu şirinr seni seviyor.Yorum yaptığın için değil ayşegül olduğun için:)

Yorumu gönderen: ayşegül, 02.11.2010, 08:58 (UTC):
selma ablacım sana katılıyorum..ruhlar vardır.hani bazen filmlerde de görürüz ya;bir kişi başkalarının görmediği duymadığı durumlara vakıf olur ama çevresindekiler ona inanmaz ve hatta çok özür dilerim deli muamelesi yapar ama kişi kendi başına gelenden emindir buda öyle bir şey işte:)dünyada herşey belirli bir mantığın veya kesinliğin etrafında dönmüyor.gerçekten açıklayamayacağımız ama varlığını bir şekilde hissettiren pek çok hadise vukuu buluyor.ama bizde kendi başına gelmediği sürece bir başkasına inanmamak gibi bir davranış söz konusu olduğu için çoğu araştırma konusu ya karanlık kuytu köşelere itiliyor yada elin adamı dünyanın öteki ucundan senin hor gördüğün küçümsediğin bilgiyi alıp tepene dünya devi oluyor.neden???senden daha akıllı olduğu için değil o aklı kullanma cesaretini gösterdiği için...güdülmüş koyun sürüsü psikolojisini kabul etmediği için.herkes neey inanıyorsa onu savunmakta özgürdür.elbette ki sende selma ablacım şirinem:)eğer bi destan yazdıysam o budur..

Yorumu gönderen: Selma .D, 01.11.2010, 08:24 (UTC):
Kemal bey amerikada bütün canlıların aurasını görüntüleyen kirlian fotoğrafçısı var bunu unutmayın demekki başkalarının göremediklerini onlar görüntülebiliyor.Sonuçta sizede saygı duyuyorum.

Yorumu gönderen: Selma .D, 01.11.2010, 07:58 (UTC):
Ebruli kimseyi inandırmak gibi bi çabam yok zaten sedece bütün kalbimle bana inan doğru söylüyorum.ruhaniler var ve bazı insanlar bunları görebiliyor.Cinlerin orantıları farklı onlar biliniyor.Bunlar derin konular.Yormayın kafanızı kapatın bence bu konuyu

Yorumu gönderen: Kemal, 31.10.2010, 21:31 (UTC):
Ruh konusu fotoğraflarla görüntülenecek kadar basite indirgenemez. Çünkü bizim inancımıza ve kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e göre "ruhtan çok az bir şey" bildrilmiştir. Görüntüler ise; eğer ki hile yoksa cin-şeytanların bir oyunu, aldatması olabilir. Veya başka objeler olabilir. Ama kesinlikle ruh olduğuna inanmak yanlıştır.

Yorumu gönderen: Ebruli.., 31.10.2010, 21:13 (UTC):
Öyle olmus degerli Admin.. : ) benimde ilk aklima gelende cin olabilecegidi o esin..

Her halukarda ilginc bir konu, hele birde Selma hanimin fotograglari olunca, dahada merak uyandiran bir konu oldu benim icin.. Cevaplariniz icin tesekkur ederim..

Yorumu gönderen: Akhenaton, 31.10.2010, 17:43 (UTC):
II. Belki Müslüman dünyası, 1 yüzyıllık Mehdi beklentisi "tembelliginden" vazgeçip fertlerinin her biri Mehdi'den yapmasını bekledikleri şey için mücadele etmeyi göze alabilse ve ülkemizdeki "masonlar" ve "Sabataycilar" kadar cesur davranabilselerdi, şimdi bilimde, teknolojide, medeniyette belki daha üst sıralarda olacaktık. Ama ahirzamanın dindar modeli de bu sanırım: "Düsünemeyen", "algilayamayan", "idrak edemeyen", kendisine düşen vazifeleri başka birilerine (Mehdi'ye vs) yükleyen ve böylece vicdani sorumluluklarını hafifletmeye çalışan, Rabbinin ilmi Müslümana değil "çalisana verdigini" unutup en az batılılar kadar çalışamamış, üretememiş, Siyonizm'in ürettikleri virüslerin DENEME ALANI olmuş ülkeler ve toplumlar haline gelmişiz. Bu, soruna cevap olmadı; ama sanırım bu soruya cevap veremeyişimizin bir cevabı olmuştur :)9

Yorumu gönderen: hasan, 31.10.2010, 17:40 (UTC):
1-2 yıl önce azerbaycanda bir kamerası olan bir kişi,sokakta giderken ,bir trafik kazası oluyor ve bu olayı canlı çekmeye başlıyor,arabanın vurduğu kişi ölüyor,fakat çekilen görüntüde ruhunun beddenden ayrılarak kaybolduğu apaçık çekilmiş,bu görüntüler bizim tv lerde çıktı ve syrettim.ruh ölümsüz,onun için bu resimler dğrudur.

Yorumu gönderen: Akhenaton, 31.10.2010, 17:30 (UTC):
I. Kişisel olarak bu tür çekilmiş resimlerin HİLE barındırdığına inanıyorum :)9 Ya da bizim bilemediğimiz, şimdiye kadar alimlerin yaptığı açıklamalardan daha FARKLI bir niteliği olabilir. Eski bakış açılarına saplanmamak gerekir. Çünkü çoğu İslam düşünürünün açıklamaları, kendisinin o gününün elindeki verilere ve o günün toplumlarının bakış açısı ya da ihtiyaçlarına göre yapılmıştır. Bizde bazı "kalabalık"lar var ki, yeni bakış açıları ya da düşünce modelleri yerine, kendilerinden önceki gelenlerin ÇİZDİĞİ DAİRE'de dolanıp duruyor ve hiçbir şey üretemeden "eski veri"lerin bakış açılarından kurtulamıyorlar. Oysa her müçtehit, açıklamalarını O DÖNEM için ve o döneme ait veriler ışığında yapmıştır. Peki ne diyelim? Bunca açıklamadan sonra vardığın sonuç ne: Ruh hakkındaki bilgiler, sadece Allah katındadır. Ruhla ilgili çağımızdaki birçok metafizik olgunun ardında cinler ya da diğer bedensiz mahlukat vardır. Peki onlar fotoğraflanabilir mi? Bu da ayrı bir konu.

Yorumu gönderen: Ebruli.. , 31.10.2010, 16:36 (UTC):
Keske Selma hanim.. Görmreyi gercekten cok isterdim. Mantigin ötesinde bir sey bu. Cok ilginc..

Yorumu gönderen: Selma .D, 31.10.2010, 14:28 (UTC):
Ebruli onlar için zaman ve mekan yoktur onlar her yerdeleryani sadece bu hikayenin içinde değiller keşke sana benim çekmiş olduğum onlarla ilğili fotoğrafları gösterebilseydim

Yorumu gönderen: Ebruli.., 31.10.2010, 13:43 (UTC):
Tesekkur ederim Selma hanim, ama biliyorum buyuk zaatlarin, alimlerin, ve sehitlerin ayri bir yeri oldugunu. Benim dikkatimi ceken, bu hikayedeki, evin icinde dolasan es di..

Yorumu gönderen: Selma.D, 31.10.2010, 07:53 (UTC):
Ebruli bunda kafa karışacak bişey yok bazı evliya ve şehit olan ruhlar vardır birde allah tarafından gönderilenen rehber ruhlar bunlar insanların arasında dolaşırlar özgürdür ruhları ne yazıkki her kez bunları göremez.sanırım azda olsa seni aydınlatabildim.Dünya boş değil ve sadece bize aitte değil inan buna

Yorumu gönderen: Ebruli.., 30.10.2010, 21:12 (UTC):
Biraz kafam karisti.. Benim bildigim, Ruh bedeni ölum aninda terk eder, sonra kabre girince beden, tekrar bedene geri döner. Sonrada amellerine göre bir yere göturulur, ve kiyamete kadar bekletilir.. Bunlar arasina dunyadami var yani.. Ilginc bir konu..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739851 ziyaretçi (134025807 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler