Ruh ve Bilinc
 
bilinç

Ruh ve Bilinç

Abdurrahman Yördem

Öncelikle ruh/bilincin yaratılması konusunu daha ileriki bölümlerde açıklayacağımı belirtmek isterim. Burada yazmak istediğim, ruh/bilincin Arş Evreni ile ilişkileri nelerdir, yine ayetlerin yardımı ile açıklamaya çalışacağım.

“Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz BİZE DÖNDÜRÜLECEKSİNİZ.” (Enbiya 35)

“Her nefis ölümü tadıcıdır; SONRA BİZE DÖNDÜRÜLECEKSİNİZ.” (Ankebut 57)

“ALLAH, ÖLECEKLERİ ZAMAN CANLARINI ALIR; ÖLMEYENİ DE UYKUSUNDA (BİR TÜR ÖLÜME SOKAR). Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanı(n ruhunu) tutar, öbürüsünü ise adı konulmuş bir ecele kadar salıverir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır.” (Zümer 42)

“GECELEYİN SİZİ ÖLDÜREN (ÖLDÜRÜR GİBİ UYUTAN), gündüzün de ne işlediğinizi bilen; sonra belirlenmiş ecel tamamlansın diye gündüzün sizi dirilten (uyandıran) O’dur. Sonra dönüşünüz yine O’nadır. Sonunda O, yaptıklarınızı size haber verecektir.” (Enam 60)

Yukarıdaki ayetleri incelediğimizde;

  1. Ölen kişilerin ruh/bilincinin Arş Evreni’ne döndüğünü,
  2. Derin uykuya giren kişilerin uyku süresince ruh/bilincinin ölmüş gibi olduğu anlaşılabilir.

Nitekim Arş Evreni’ni incelediğimizde evrenimizde bulunan meleklerin, hatta Cebrail’in Arş Evreni’ne geçemediğini, ancak ruh/bilincin Arş Evreni’ne ait olduğu için bu evrene geçebileceğinden bahsetmiştim. Yine Peygamber Efendimiz’in (sav) miraç yolculuğunda bedeni evrenimizde kaldığını ve bilinç/ruh ile Arş yolculuğunu yaptığını yazmıştım.

Ankebut 57. ayette açık olarak insanın öldükten sonra Arş Evreni’ne döneceği bize bildirilmektedir. Ölenlerin ruh/bilinci kapalı olarak bu evrende kıyameti bekler, tekrar evrenimize dönemez. Kıyametten sonra yaratılacak Ahiret Evreni’ne gönderilerek yeni bedenine monte edilir. Bu evrende geçecek yüzyıllar sanki uykudaki 7-8 saatlik durumu gibi yine uykuda geçer. Yalnız şehitlerin durumu farklıdır. Arş Evreni’nde ruh/bilinçleri açık olarak kıyameti beklerler. Bu süre içerisinde gördükleri ile rızıklanırlar.

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ‘ölüler’ saymayın. Hayır, onlar, RABLERİ KATINDA DİRİDİRLER, rızıklanmaktadırlar.” (Al-i İmran 169)

Zümer suresi 42. ayet ve Enam suresi 60. ayetlerde insanın uyku esnasında ruh/bilincinin bedenden uzaklaşarak adeta ölmüş kişiler gibi Arş Evreni’ne yolculuk ettiği bize bildirilir. Nitekim 7-8 saatlik uyku esnasında tamamen ölmüş gibi oluruz. Bu süre içerisinde dünyada neler olup bittiğinin farkında olmayız. Birçok doğum olmuş, ölüm olmuş, olaylar olmuştur. Ancak bunlardan hiçbirinin farkında değiliz. Ancak uyanmaya yakın, uykumuzda çok uzun, ancak çok kısa süreli bir RÜYA görürüz. Bilimin de tespite ettiği gibi 8-10 saniyelik bir sürede rüya görürüz. Ancak rüyamızda yaşadığımız bazı olaylar, sanki yıllar süre gibi gelir.

Öncelikle evrenimizde “Arş Evreni’ne kısa zamanda nasıl gideriz?” sorusu akla gelir. Daha önce belirttiğim gibi; Arş Evreni’ndeki hareketliliğin hızı, ışık hızının 18 milyon katıydı. Bilinç/ruh, bu evrene aitti. Bu nedenle aynı hızla hareket ettiğinden çok kısa sürede Arş Evreni’ne geçebiliyordu. Rüya dediğimiz olay da; ruh/bilincin, Arş Evreni ile evrenimiz arasında sınır bulunan LEVH-İ MAHFUZ’dan geçerken orada gördüğü kareler rüyamızı oluşturuyordu.

Abdurrahman Yördem,
Ocak 2021.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Derya Çecil, 21.04.2021, 02:20 (UTC):
CEYLİN isminide eklermisiniz lütfenBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55891176 ziyaretçi (142400246 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)