Ruh
 
ruh, sprit

Ruh

Uyarı: Bu kategorideki yazılar, İslami bakış açısı kadar İslami olmayan bakış açıları da içerir.

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي وَمَا أُوتِيتُم مِّن الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِيلاً

Sana ruhtan soruyorlar. De ki: “Ruh Rabbimin emrindendir. Size ilimden ancak az bir şey verilmiştir.” (Kuran-ı Kerim, İsra 85)

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

İslami Bakış Açısı İçerenler


İslami Bakış Açısı İçermeyenler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: İskender, 22.10.2017, 23:53 (UTC):
Evren enerjinin farklı türlerinden oluşmuştur. Ruhu inkar etmek yerçekimini de inkar etmektir. Einstein'ın e=mc2 formülü ruhu hesaba katmazsan sadece bir kaç tane formülü temcit pilavı gibi tekrarlar durursun. Ciltlerle eser yazsan hep herkesin söylediklerini bıktırana kadar anlatır durursun. Ve de hiç bir keşif yapamazsınız. Ruh gerçeği yukardaki kardeşlerimin dedikleri gibi kocakarı hikayeleri de değildir. İki çeşit akıl vardır. Birincisi Rasyonel Akıl, ikincisi de Sezgisel Akıldır. Bu perspektiften bilime baktığınız da zaten tüm gerçekler etrafa saçılacaktır.

Yorumu gönderen: Merve, 20.05.2016, 13:04 (UTC):
Tek doğru islamdır. Kur'an da yazanlar yani Allah Teala'nin buyurduklari doğrudur. Bunu kabul ediyorsak: : isra suresi : "Sana ruhdan sorarlar. De ki: Ruh, Rabbımın emrindedir. Ve size bilgiden ancak, çok azı verilmiştir."
Ruh hakkında bize az bir bilgi verildi. Bu bilgi dışında başka bir bilgi aramayin bulamazsınız. Bu şakacı ruh bilmem ne ruh gibi şeyleri kim uydurdu bilmiyorum ama ayette ve hadiste geçmeyen hiçbirşeye inanmayın. Çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor ortalıkta

Yorumu gönderen: asdasdasd, 28.11.2010, 19:29 (UTC):
HERŞEYİBİLENADAM çok gsl yazmışın öldm glmktn :))))

Yorumu gönderen: sefika, 01.11.2010, 15:08 (UTC):
kader

Yorumu gönderen: seyit, 07.09.2010, 06:11 (UTC):
siz yinede islami bakış açılarına yer verin. tşk. eder.m.

Yorumu gönderen: HERŞEYBiLENADAM, 01.08.2010, 23:32 (UTC):
RUH ÇEŞİTLERİ : 1- ŞAKACI RUHLAR : Yaşayan insanlar için eşek şakası sayılan şakalar onlar için oldukça rutin ve eğlencelidir. 10 tanesi güç birliği yaparak sizi balkondan aşağı itebilirler. Bu ruhlar genelde eşek şakası kurbanı olmuş ölülerin ruhlarıdır.

Yorumu gönderen: HERŞEYİBİLENADAM, 01.08.2010, 22:32 (UTC):

2- SAKAR RUHLAR : Dikkatsizce evinizin içinde dolaşırlar ve tablo , vazo , çiçek , bardak vb eşyalarınızın aniden düşmesine neden olurlar ve kendileride paniğe kapılırlar.Bu ruhlar sakarlıklarından ötürü ölmüşlerin ruhudur.
3- MERAKLI RUHLAR : Kapıları aniden aralayıp , size bakıp meraklarını gideren sizi sürekli takip eden ruhlardır. fazla merakları yüzünden ölmüşlerin ruhlarıdır.
4- SEVİCİ RUHLAR: İnsanları okşar ve öperler , ürperti , titreme veya ıslaklık gibi bir his oluştururlar. Aşkları yüzünden ölmüşlerin ruhudurlar.
5- KORUYUCU RUHLAR : Geceleri siz uyurken yanınızda , uyumadan nöbet tutarlar. Üstlerine vazife olmayan görev yüzünden ölmüşlerin ruhlarıdırlar.

Yorumu gönderen: HERŞEYİBİLENADAM, 01.08.2010, 22:24 (UTC):
6- DİKKAT DAĞITICI RUHLAR : Sizin bir konuya konsantre olmanıza engel olurlar.Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında , sürücüye kazadan 5 saniye önce görünürler ve konuşurlar. Bu ruhlar aşırı dikkatsizlik sonucu ölmüşlerin ruhlarıdır.
7- TEMBEL RUHLAR: Sizi tembelliğe yönlendirirler. Genelde tembellikten doktora bile gitmeye üşenip ölenlerin ruhlarıdırlar.
8- PİS KOKAN RUHLAR : Etrafa pis kokular yaymayı bir şekilde başarırlar.Çöp evlerde heba olan ölmüşlerin ruhlarıdırlar.
9- MUCİT RUHLAR: Evinizde aniden sönen ampüller , biranda bozulan elektrikli aletler onların kurcalamasının sonucudur. Genelde bir deney sırasında merhum olmuşların ruhlarıdır.
10- BAŞ AĞRITAN RUHLAR: Yanınıza gelerek başınıza anlayamadığınız ağrı verirler. Şiddetli baş ağrısına dayanamayıp,intihar etmişlerin ruhlarıdır.
11- KARMAŞACI RUHLAR : Bulundukları ortamı siz bir dağıtsanız onlar iki daha dağıtarak,anlayamadığınız karışıklıklara neden olurlar.
12- AVCI RUHLAR : Duvardan aniden düşen karasinek ve bilumum haşere onların kurbanıdırlar.Ava giderken avlanmışların ruhlarıdırlar.
13- OYUNCU RUHLAR: Ev sahipleri gezmeye gittiğinde, bütün ruh arkadaşlarını çağırıp, ölmece,dirilmece,zıplama,yuvarlanmaca gibi oyunlar oynarlar hatta evde kimsenin olmadığını bilselerde, komşuları garip sesler duyarlar.Tehlikeli bir oyunun sonunda ölmüşlerin ruhlarıdırlar.
14- ASKINTI RUHLAR : hareket etmezler ve genelde sırtınıza asılırlar, boğazınızdan tutarken,bacaklarını belinize dolayıp omurlarınıza baskı yaparlar. Anlayamadığınız bel ağrılarının nedeni bunlardır. Genelde tren gibi araçlara asılarak ölmüşlerin ruhlarıdır.

Yorumu gönderen: HERŞEYİBİLENADAM, 01.08.2010, 22:14 (UTC):
15 - BEDDUACI RUHLAR: Bunlar size sürekli beddua eder ve işlerinizin ters gitmesini isterler ve bunuda başarırlar.Bunlar ellerindeki kuşu dumana salıp,o dumanda boğularak helak olmuşların ruhlarıdırlar.
16 - ŞANS VEREN RUHLAR : Genelde sabit yerleri yoktur,hiç ummadığınız bir anda,bir şans oyunu bayisinin önünden geçerken , duyacağınız bir iç sesinizle , '' Evet o an, bu andır , şimdi şansını dene ve kurtar kendini '' derler. Kıymetleri pek bilinmez. Bunlar boğaz köprüsü gibi yüksek yerlerden intihar edip şans eseri kurtulan , ancak su içerken boğularak ölmüşlerin ruhlarıdır.
17- ÇAĞRILINCA GELEN RUHLAR : Evde en az 4 kişinin masa etrefında ve kahve fincanıyla , '' ey ruh bizi duyuyorsan gel '' , demeleri üzerine ,ne hikmetse fincanla birşeyler anlatıp , sonra ortaya çıkan , kendini ağırdan satan değerli insanların ruhlardır.Aşırı kahve tüketimi sonucu ölmüşlerin ruhlarıdırlar.
18 - TELE RUHLAR : Siz cep ya da sabit telefonunuzla konuşurken ,araya girmek , sesi kısmak ,parazit vermek , geri plan sesleri oluşturmak gibi anlamsız vazifelerle hemhal olurlar. Bunlar elektrik çarpması sonucu ölmüşlerin ruhlarıdır.
19- GAZCI RUHLAR : Evinizde ne kadar önlem alsanızda ,( soba ya da doğalgaz ) onlar gazı bir şekilde açığa çıkarırlar . Gaz zehirlenmelerinden ölenlerin nedeni budur.Gazın kokusuna karşı bir alışkanlıkları vardır.Bu ruhlar tinerci,ballici tabir ettiğimiz kişilerin ruhlarıdırlar.

Yorumu gönderen: can, 06.07.2010, 16:23 (UTC):
valla geçen gün uyuyodum. su içmeye kalktım sonra lavaboya gidecektim. karşımda ruh gördüm . uyuyan küçük kardeşim aklıma geli ya ben yokken görseydi çok korktum yemin ederim. hiç hareket etmiyordu. ne yapmalıyım diye düşündüm. eskiden dedemin bana verdiği bir öğüt aklıma geldi derdiki oğlum sakın kapağını açık bırakma çoluk çocuk oynarken tehlikeli olur dedemi andım. gittim tuzruhu şişesinin kapağını kapatıp kardeşimin uzanamayacağı yere koydum. sonuçta buda bir ruh anısı paylaşayım dedim

Yorumu gönderen: hasan, 25.05.2010, 21:47 (UTC):
Biz ne düşünürsek düşünelim,neye inanırsak inanalım,ancak ölünce göreceğiz bütün gerçekleri,azrail enseye çökünce anlayacağız tek gerçeğin ölüm olduğunu.Ölüm her zaman insanoğlu'nun bir adım yanındadır.

Yorumu gönderen: chosen, 11.05.2010, 20:11 (UTC):
ilginçtirki neden bir ruh denince araya kutsal kitaplar devişitirilir bunu bunlarla araştırmak kafamızı kuma gömmekten farksızdır.islamiyetçilerde kafa kaldırmasın bilidikleri anca kendilerine...

Yorumu gönderen: gens, 05.05.2010, 14:13 (UTC):
[devam3]Gözünü,kulağını veya aklını sen mi yarattın ki onun kabiliyetlerini biliyor ve sadece onlarla erişebildiğin şeylere inanıyorsun. Materyalist Batı bile artık metafizik diyerek buna inanıyor. Yazık ki insanı küfre sokan ve onu cehenneme sürükleyen şey kuru bir inat ardınca gitmesidir. "Allah cc kullarına zulmetmez,kullar ancak kendi nefislerine zulmediyor" buyruluyor ayette.İnanmayanlara son bir kaç soru?İNSAN NEDİR? KAİNAT NEDİR?

Yorumu gönderen: gens, 05.05.2010, 13:42 (UTC):
[devam2]Bu yüzden ruhlara inanmıyorum demek Allah'ın ayetini inkar etmektir. Bu da kafir olmak demektir ki gerisinde ne olacağı belli. İnsan ne kadar aciz ve cüretkardır ki hiçbir şekilde kendi iradesiyle sahip olmadığı o cüretkar Aklını kullanarak görmediği şeylere inanmıyorum deyip nefsini dünyanın görünen alemi içine bırakır ve kendisine yazık eder. Halbuki aklın da bir sınırı vardır. Yahut gözün görmesi için belli kurallar vardır. Mesela inkar eden arkadaş kızıl ötesini veya mor ötesini görmüyor. Bunları inkar etsin o zaman. Yada çoğu insanımızın gözünü çakıp saatlerce karşısından kalkmadğı TV ye gelen frekansları inkar etsin. İnsan 5 duyu organıyla erişemediklerini inkar etseydi bilim bu seviyeye erişemezdi. Bu gün bizim Allah cc daha çok inanma mükellefiyetimiz var çünkü bilim bizi Allah cc a daha çok yaklaştırıyor.

Yorumu gönderen: gens, 05.05.2010, 13:33 (UTC):
(ece ve ermen e hitaben)
ruh insanı kendisi yapan şeydir. İmam Gazali' nin bununla ilgili bir açıklaması vardır. Ayağını veya kolunu kesseler veya herhangi bir uzvun senden ayrılsa yine o içindeki ben sesi degişmez. Peki bir insan ölünce organları neden çalışmıyor da canlı bir vucuda aynı organ nakledilince çalışıyor. Organlara hükmeden yani onları canlı kılan şey ruhtur.Tasavvufa göre insanda 2 ruh vardır. Ruh-i hayvani ve Ruh-i sultani. Hayvani ruh insanın canlılığını devam ettiren ruhtur.

Yorumu gönderen: hakan baysal , 04.05.2010, 13:01 (UTC):
İslâm dini, RUH ile bedenin birleşip kemâle erdiği bir dindir. İnsanın RUH ve beden diye iki cephesi olduğu gibi, dinin de zâhir ve bâtın diye iki yönü vardır. Namaz, oruç ve diğer amellerin zâhirî bir şekli varsa ve bunlar zâhirî fıkhın mevzusunu teşkil ediyorsa; yine bu ibadetlerin aynı şekilde huzur ve huşû gibi bâtınî bir şekli de vardır. Bu da bâtınî fıkhın yani tasavvufun mevzusunu teşkil eder.

hakan baysal seyyidoğlu şanlıurfa 0542 289 65 65
msn hak63

Yorumu gönderen: ece, 02.05.2010, 16:08 (UTC):
ruhlaraınanmıyorum


Yorumu gönderen: ermen, 02.05.2010, 16:07 (UTC):
ruhlarainanmıyorum

Yorumu gönderen: demma, 03.02.2010, 19:21 (UTC):
Siz insanlar hic bir seyin farkinda degilsiniz.
Ruh denilen sey okadar buyukturki bedene anca sigamaktadir ve ettten,kemikten bedene hapis edilmistir.Ve cikmak icin can atar,ne kadar cikabiliyorsa insan o kadar akillidir,kendini ne kadar serbest hisserse o kadar akilli ve suurludur.
Cok akilli bir insanin ruhu bedeninde cikmaya musait fazla yer bulur.
Akilli olmayan insanlarda ise ruh tamamen hapis halindedir ve bedenine hukmedemez.
Eger ruh yani bu enerji bedende cok serbest kalirsa insan cok ama cok aklini kullanabilir ve dusunce gucu ile dokunmadan herseyi yapabilir veya boyutlar arasi gezinebilir isterse bedenini terkedebilir aka gelecek herseyi yapar ve hic bir guc bunu durduramaz iste bu yuzden bu buyuk enerji bu etten bedene hapistedir ve olene dek cikamaz.Beynin cok iyi calismasi,hafiza ve yetenekler bu enerjinin bedende hafitende olsa genis yer bulmasindan kaynaklarnir bu yeri genisletmek icinse beyine iyi gelen vitaminler alinir bu sayede azda olsa bu yer genisletilir insan ferseyi daha iyi idrak eder.
Hafizasi ve yetenekleri cok kuvvetli insanlarin bu ruhlari iceride diger insanlarinkinden daha az sikisik durumdadir ve bedene hukmetmeyi cok azda olsa basarir.Dedigimiz gibi bu ruh yani enerhji bedenden cikmayi kendi basina becerseydi ki bu imkansiz o zaman durdurulamaz bir guce sahip olurdu.İnsanlar iste bu yuzden beyinlerinin cok az bir yerini kullaniyor derken gercek budur.
akil denen sey ruh denilen seyle aynidir ne kadar az hapisse insan o kadar akillidir.

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 27.11.2009, 22:39 (UTC):
evet zaten cisim değil , fakat burada sadece bi ruhtan bahsediliyor , ruh iki tanedir birisi ( aura ) ruh bedenidir , diğeri ise şuur olarak tanımlanan ve duruma göre değişkenlik kazanan bi yapıdır fakat bu yapı hakkında hiçkimse kesin bir kanıya tam olarak varamadı , yüce rabbimiz diyor ki ; de ki ruh rabbimin emrindedir , haydi buyur bu yüzden tüm alimler ve araştırmacı filozoflar bu ruh hakkında geri adım attılar
fakat diğer ruh'u kirlian fotoğrafçılığında bile tanıyıp analiz edebilmek mümküm bunun çeşitleri de vardır tabii
insanınki ile hayvanınki olsun cininki ile bitkininki olsun bir değil ve bu ruh cisim olan bedenden ayrıldığımda kişi ölür fakat diğer ruh ayrıldığında kişi ölmez bu atrılışı yüce rabbimiz ( öldüklerinde ve uyku enasında olarak izah etmiş ) ölüm sonrası zaten ikiside çıkmış olur fakat uyku esnasında bahsi kapalı olan asli ruh çıkıp özgür bir şekilde tnımlanamıycak yerlere kadar yükselebiliyor
hatta nefs-i makam olarak çok ilerlemiş veli kulların uyku esnasındaki ruh bağlantısı o kadar uygun ve net ki bunu yaşayan peygamberlerden bazılarının bana bu emrolundu diyerek çaba sarf ettiği de olmuştur
tabii emrin nasıl ve ne şekilde geleceğini onlar iyi bilir biz dinimizce bize yasak ve doğru olan hükümlerle hareket etmekte ancak doğru bir gidişatta olabiliriz
yanlış bi kordine ile durduk yere bir hokkabaz gibi peygamberlik te taslamak bizim işimiz değil
rüyaların kur-an'ı kerimde 6 aylık bir bağlantısı var hiç hafife alınacak bi bağlantı değil bu bak şu ruhun marifetine!

Yorumu gönderen: mustajjj, 14.08.2009, 20:58 (UTC):
Bedenden ayrılınca da varlığını devam ettirebilen lâtif bir cisim.” ... denilemez çünkü cisim değildir... bunu iyi araştırın
Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56434195 ziyaretçi (143796585 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)