Ruhun Bedenden Cikmasi Ne Demektir?
 
bedenden, demektir, ne, ruhun, çıkması

Ruhun Bedenden Çıkması Ne Demektir?

Ruhun cesetten ayrılması demek, cesedin ruhun kontrolünden çıkmasıyla birlikte ruhun onda tasarrufunun kalmaması demektir. Çünkü âzâlar, ruhun kullandığı aletlerdir. Öyle ki ruh, el vasıtasıyla bir şeyi tutar, kulakla işitir, göz ile görür, eşyanın hakikatini kalp ile bilir. Burada kalp ruhtan ibarettir. Ruh herhangi bir âlete ihtiyaç duymadan, tek başına eşyayı tanır. Yine aynı şekilde, hüznü, kederi, kin ve öfkeyi tek başına hisseden de ruhtur. Sevinç, neşe gibi diğer zevklerden de haz alan ruhtur.

İşte ruh, bütün bunları herhangi bir azadan ya da organdan yardım almaksızın hisseder, duyar, yapar. Bunlar ruha has vasıflardır. Bu hazlar ve hisler, ruh bedenden ayrılınca yine onunla beraber giderler. Âzâlar vasıtasıyla görülen işlevler ise cesetle beraber kalır, ta ki ruh tekrar ona iade edilene dek.

Şu da var ki, kul kabre konulduğu zaman ruhunun ona iade edilmesi uzak bir ihtimal olmadığı gibi, kıyamete dek ertelenmesi de mümkündür, zira Allah (c.c) kullarından her birine nasıl hüküm vereceğini en iyi kendisi bilir.

Ruhun çıkışıyla birlikte bedenin cansız kalması, damarlarındaki bir daralma ya da organlarından her hangi birine gelen bir darbe sebebiyle o kısımları felç olan hastaya benzer. Çünkü ruh, o bölgelere ulaşmaz. Bununla birlikte hâlâ bazı bölgelerde (meselâ iç organlarda) varlığını sürdürmektedir. O felç olan organlar, ruhun kendilerine nüfuzunu engellemişlerdir. İşte ölüm denilen hâdise, organların ruha baş kaldırması, bir başka deyişle onu kendilerinde barındırmamalarıdır. Bütün azalar birer âlet, ruh da bunların kullanıcısıdır.

Ben, ruh deyince insanın, ilim, elem, keder, lezzet ve ferahlık gibi şeyleri anlayan, hisseden tarafını kastediyorum. Ruhun âzâlar ve organlar üzerindeki (özellikle bitkisel hayata geçiş gibi ciddî felç durumlarının olduğu vakalarda) tasarrufunun kalkması, ondaki ilim, idrak, sevinç, keder, elem ve sevinç olgularının yok olması demek değildir.

Hakikatte, ilimleri, elemleri ve lezzetleri algılayan varlık insandır. O tam anlamıyla ölmeden kendindeki bu vasıflar kaybolmaz. Ölüm, ruhun bedendeki yetki tasarruflarını yitirmesi ve bedenin de ona âlet olmaktan çıkması demektir, felç olan bir elin vücut için yardımcı olmaktan çıkması gibi. İşte ölüm, bütün âzâ ve organların mutlak surette felç olması demektir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: instagram: elasena9, 08.06.2017, 00:55 (UTC):
Ben 11 yaşındayım. Sabah namazlarımı kılıyorum. Bir kere sabah namazı farzında tahiyyat oturuşunun sonuna doğru kalbimden ruhum çıktı.Gözüm kapandı. Sonra tkrar endime gldim. Namazda terliyorum. Etrafımda birilerini hissettiğim için. Korkuyorum. Bu iyi bişey mi bilen instagramdan ulaşablr mi
İnstagram : elasena9

Yorumu gönderen: MCA, 02.04.2016, 23:10 (UTC):
Ruhların Sırrıİnsan Bedenine yerleştirilmiş İki Ruh vardır Birincisi Hayat Ruhu,İkinci Yakaza Ruhudur.Hayat Ruhu Bütün bedeni sarmıştır.İki kez verilir bir kez alınır Birinci verilişle İnsan Doğar Bir kez alınmasıyla İnsan ölür İkinci kez verilişi de Kıyam vaktidir ( Mahşer Günü ) Yakaza Ruh ise Sağ memenin dört parmak kadar altına yerleşmiş bir lütuftur.(Allah'ın Ruhundan üflediği ruhtur.) Yakaza Ruhu Allah'ın izniyle Peygamber ve Velilerde tasarrufa geçer.Diğer bütün insanlarda da Uyku halinde çıkar ve uyanmaya doğru gelir bedene girer ve insan uyanır.Bu ruh tasarruf sahibi olduğu için Peygamberlerin bütün namazlarında Velilerin ise sadece Farz namazlarında çıkar ve tabiri caizse şimşek hızıyla Allah'ın huzuruna Arş-ı Alaya gider namaz bitimine doğru bedene girer.Bu ruhun başkaca tasarruflarıda vardır.Bu sebepledir ki Namaz Mü'minin miracı olur.Kabir mevzusuna gelince alınan Hayat Ruhu Ruhlar Alemine Yakaza Ruh ise Kabire girer.Bu sebepledir ki Kabir ehli ziyarete gelenleri görür.Bu anlatılanların Ayet ve Hadislerle İspatı da vardır.Zümer Suresi 42.Ayet ( Allah, öleceklerin ölümleri anında, ölmeyeceklerin de uykuları esnasında ruhlarını alır. Ölmelerine hükmettiği kimselerinkini tutar, diğerlerini bir süreye kadar salıverir. Doğrusu bunda düşünen kimseler için dersler vardır.) Tekvir Suresi 7.Ayet ( Ruhlar (bedenlerle) çiftleştirildiği zaman ) Hadis: Namaz,Mü'minin miracıdır.

Yorumu gönderen: Ömer, 04.09.2010, 22:29 (UTC):
Astral seyahatı uzun zamandır deniyorum henüz net bir ayrılmayı başaramadım tüm belirtileri yaşıyor ancak son ayrılmayı yapamıyorum bana yardımcı olacak bir arkadaş varsa mail atmasını rica ediyorum.

omarkaraali hot......Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886218 ziyaretçi (142389771 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)