Sümer Libasyon Kabi
 
libasyon kabı

Sümer Libasyon Kabı

Kutsal kap libasyon kabı; sıvı kurbanı anlamına gelir. Kan, şarap, su vb. Uruk kentinde bulunan bu kap, su mermerinden tek parça olarak yapılmıştır. 105 cm'dir. Bu kapta, kutsal evlenme (Heores Gomes) sahnesi canlandırılmıştır. İanna ve sevgilisi Dumuzi (ağılların efendisi), her yıl ilk bahar aylarında buluşurlar ve bu buluşma sonucu ülkeye bereket verimlilik gelir.

1. frizde, İanna'ya dinsel selam vardır. Dumuzi'nin eteğini tutan bir adam Dumuzi yok; yani hasar görmüş. Kabın o kısmı,.İanna'ya yiyecek, içecek ve kurbanlar sunulur 2. frizde, yiyecek içecek taşıyan çıplak adamlar betimlenmiştir. Bolluk ve bereketi simgeler. 3. frizde, koyun ve keçi sürüsü betimlenmiştir. Dumuzi aynı zamanda bir çobandır. Sürülerin bereketliliği işlenmiştir. 4. frizde, buğday başak tanelerinin dolu oluşu verimlilik işlenmiştir. Bu frizin altında ise bir nehir betimlemesi vardır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53403412 ziyaretçi (135946297 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler