Sabbats
 
sabbats

Sabbats

Wiccalıktaki bayramlar, eski Paganizmden gelmektedir. Yıl içinde Sabbats'a uyan 8 önemli tarih vardır, genellikle kutlamalar dışarıda yapılır ama ev içinde de kutlamak mümkündür. Çünkü her zaman bir ateş ya da ona benzer bir şey yakmak mümkün değildir. Bir bayramı geleneklere göre kutlarken, covendeki üyelerin de onayı alınır. Wicca bayramlarında Tanrı ve Tanrıça onurlandırılır ve doğanın bize sunduğu her şey için teşekkür edilir.

wheel of the year

1~2 Şubat IMBOLC

Ateşin bayramı olarak da adlandırılır. İmbolc Kelt tanrıçası Brigit'in bayramıdır. Brigitta olarak da adlandırılır. Tedavi ve ilham tanrıçasıdır. Eskiden, Brigitta bebekleri yapılır bir yatakta yatırılırmış. Dünya'nın bereketliliğinin kutlandığı bir bayramdır ve geleneğe göre büyük bir sevinç ateşi yakılır. Ateş temizlik ve arınma anlamındadır. Bu bayram zamanında, evde büyük bir temizlik yapılır ve mumlar yakılır. Uygun bitki ve baharatlar: Yonca, dereotu, yeşil yapraklı bitkiler, söğüt ve biberiye

21~22 MART OSTARA

Güneş bayramı. Güneş tanrısının doğumu kutlanır. Gece ve gündüz, karanlık ve aydınlık, kadınsal ve erkekselliğin, birlikte bir uyum içinde olması. Yeni bir hayatın doğuş zamanı, bu nedenle, sembolü yumurtadır. Ostara ile Germen tanrıçası Eostre onurlandırılır. Üretkenliğin sembolü tavşan ile beraber resmedilir. Yumurta ve tavşan, Hıristiyanlık'tan daha uzun süredir vardır. Bu tarih hala Paskalya ile aynı zamana denk gelir. Ostara zamanında Wiccalar kırmızıya boyanmış ve üzerinde mutluluk dileklerinin olduğu yumurtalar hazırlarlar. Uygun bitki ve baharatlar: Yasemin, kardelen, İrlanda yosunu, safran ve zencefil.

1 MAYIS BELTAIN

Beltain, Wiccaların kutladığı en önemli iki bayramdan biridir. Samhian ölüm Beltain yaşam içindir. Üretkenlikle ilgili güneş bayramlarının en büyüklerindendir. Doğum ve büyüme kutlanır. Burada güneşin Tanrı ve Tanrıçası, birlikte merkezde bulunur. Bayramı kutlayanlar süpürge üzerine oturup, Mayıs ağacının etrafında dönerek dans ederler. (ama kesinlikle uçmazlar bkz. Batıl inançlar)Her ikisi de, üretkenliğin sembollerindendir. Beltain akşamında ay ne zaman yükselirse kutlama o zaman başlar. Eskiden bu bayramda dışarı çıkmanın mutsuzluk getireceğine inanırlarmış. Ürünlerin verimliliği için ateş yakılır ve ateşin etrafında saat yönünde dönerek dans edilir. Uygun bitki ve baharatlar: gül, biberiye, bataklık nergisi, leylak ve çuhaçiçeği

21~22 HAZİRAN LITHA/YAZ ORTASI

Uluslararası, ama özellikle Avrupa'da kutlanan büyük bayramlardan biridir. Bu gece, öncelikle Yaz ortası gecesidir. Bu akşam, sevgi ritüelleri yerine getirilir. Özel kokulu, baharatlı bitkiler gece yarısı dikilir. Fırtına, yangın, kara büyü, hastalık ve kazalardan korunmak için ateş yakılır. Uygun bitki ve baharatlar: limon, kiraz ve meşe

1 AĞUSTOS LUGHNASADH/LAMMAS

İrlanda Keltlerinin tanrısı Lugd'un onurlandırıldığı, danslarla kutlanan büyük bir bayramdır. Evliliği temsil eder. Bu bayramda, doğum kutlanır. Efsaneye göre, Tanrı Lugd, bu zamanda Tanrıça Eriu ile evlenmiştir. Bu dönem, gelişen mahsullerin toplanma zamanıdır. Bu nedenle, teşekkürler sunulur ve gelecek yılın bereketli geçmesi için tören yapılır. Lughnasadh törenleri sırasında yenilen meyvelerin çekirdeklerinin dikilmesi bir gelenektir. Ne zaman ki bu çekirdek filiz verir, ona sevgi ile bakmak gerekir çünkü bu Tanrı ve Tanrıça arasındaki bağın sembolü gibidir. Kırlarda, ormanda dolaşmak, göl kıyısı ya da bir kaplıcada olmak geleneğin bölümlerinden biridir. Lughnasadh esnasındaki geleneksel yiyecekler ekmek, böğürtlen, elma, bütün tahıl çeşitleri ve olgun meyvelerdir. Bazen kek pişirilir. Uygun bitki ve baharatlar: Tahıl, pirinç.

21 EYLÜL MABON

Sonbahar ekinoksu. İkinci çeyrek gündür ve cadı yılının sonudur. Bu, hasatın meyvelerinin ve azalan yaz günlerinin kutlamasıdır. Mihrabınızı sonbahar yaprakları, mirver çiçeği meyveleri, alıç, üvez ve bir tahıl destesi ile süsleyebilirsiniz. Kuru üzüm ve bal katılan özel bir ekmek pişirebilir ve yanında hafif bir şarap ya da bitkisel bir içki hazırlayabilirsiniz. Bugün için; kahverengi, turuncu ve sarı mumlar ve Tanrıça içinde bir tane beyaz mum kullanın. En uygun tütsüler, topraksal ve ağaç kabuklarından oluşanlardır.

31 EKİM~1 KASIM SAMHIAN

(Haloween olarak da adlandırılır) Eski İrlanda sezon bayramıdır. Wicca için, yeni yılın başlangıcıdır. Samhian yaz ve sonbahar arasında bir geçiş dönemidir. İnsanlar, yaşam ile ölüm arasındaki perdenin, bu gecede en ince halinde olduğuna inanırlar ve ruhların bu gecede sisin içinden geçerek, yaşayanların dünyasına geldiklerine inanırlardı. Amerika'da doğmuş olan Hallowen de buradan gelmiştir. Bu gecede, çocuklar kılık değiştirip sokağa çıkar ve şeker toplarlar. Bu ayrıca, ölmüş olan sevdiklerimiz için de bir bayramdır. Wiccada ölüm, kederli bir olay değildir, yeniden doğuşun başlangıcıdır.

21 ARALIK YULE

(Kış ortası olarak da adlandırılır) Yılın en uzun gecesidir ve ışığın geri gelişinin bayramıdır. Bu andan itibaren, günler daha uzundur. Evdeki yeşillik (Noel ağacı, dikenli defne) ve mumlar hayatı ve bahar ışıklarının yeniden hissedileceğini hatırlatır. Yaşanmış iyi şeyler için teşekkür edilir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56741188 ziyaretçi (144623663 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)