Sadik Mongoz Masali (Hindistan)
 

Sadık Mongoz (Hindistan)

Kasabanın birinde Devaşarman isminde bir Brahman vardı; onun kendisi gibi soylu bir aileden gelen Devadattâ isminde bir karısı vardı. Hamile olan karısı zamanla ona bir oğul doğurdu ve Brahman, fakir olmasına rağmen bir hazine kazanmış gibi düşündü. Brahman'ın karısı çocuğu doğurduktan sonra yıkanmak için ırmağa gitti. Devaşarman ise bebeğe göz kulak olmak üzere evde bekledi. O sırada kralın harem dairesinden bir kadın hizmetçi, dinî törenler yaparak yaşamını sürdüren Brahman'ı çağırmaya geldi. Brahman para kazanmak istediği için, çocuğunun başında onu korumak üzere bebeklere küçük yaştan beri alışık olan bir mongozu bırakarak saraya gitti.

Tam o gittiği anda oraya aniden bir yılan geldi; yılanı gören mongoz, efendisine duyduğu bağlılıkla hemen oracıkta onu öldürdü. Sonra, yılanın kanıyla ağzı burnu kırmızılaşmış olan mongoz, uzaktan Devaşarman'm geldiğini görünce sevinçle ona doğru koştu. Devaşarman, onu böyle görünce

"Bu, mutlaka benim çocuğumu yemiş."

diye heyecana kapılarak bir taşla mongozu öldürdü. Ancak evden içeri girdiği zaman mongoz tarafından öldürülmüş olan yılanı ve yaşamakta olan oğlunu gördü ve yaptığına çok pişman oldu.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52760753 ziyaretçi (134100129 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler