Sahmaran Hikayesi (Adana)
 
Şahmaran, Şahmeran

Şahmanaran Hikayesi

Yöre: Adana

Adana’da halk arasında Misis Yılanla, Ceyhan Yel’le, Adana sel’le gidecektir diye bir söylenti vardır. Adana-Ceyhan arasındaki Yılankale’nin de adı Şahmaran efsanesine karışmıştır.

Söylentiye göre Yılankale’de çok yılan yaşarmış. Yılanlar sütle beslenirmiş. Günün birinde sütsüz kalacaklar ve kaleden çıkıp Misis’e inerek orada yaşayanları sokacaklarmış.

Diğer bir söylentiye göre; çevrede yaşayan beylerden biri çaresiz bir derde tutulmuş yapılan ilaçlar hiç fayda vermez olmuş. Bir doktor, beyi iyi edecek yılanların padişahı Şahmaran’ın gözleri olduğunu söylemiş. Ama kimse Şahmaran’ı bulamamış. Yılanlar padişahı insanoğullarından birine büyük bir iyilikte bulunarak onu yılanların sokup öldürmesinden kurtarmış. İşte bu insanoğlu Şahmaran’ın saklandığı yeri biliyormuş. Bu insanoğlu, beyin vereceği ödülü kazanmak için Şahmaran’ı yakalamaya karar vermiş. İnsanlar arasında Şahmaran’ın saklandığı yeri tek bilen kişi o imiş. Bu arada Şahmaran, çok güzel bir kıza aşık olmuş. Bu kızı daha iyi görebilmek için kızın gittiği hamamın tepesine çıkmış ve oradan kayıp hamamın ortasına düşmüş. İşte onu takip eden ve onu bilen insanoğlu, Şahmaran’ı bu hamamda öldürüp, gözlerini götürmüş. Gözleri yiyen bey, iyi olmuş. [1]

Diğer Bir Varyant

Vaktiyle, binlerce yılanın yaşadığı bir mağaraya yanlışlıkla giren bir adam, yılanlar tarafından padişahları Şahmeran'a götürülür. Şahmeran adama canını bağışlayacağını ancak kendisini misafir etmek zorunda olduğunu söyler. Yerini bilen birini serbest bırakarak kendi hayatını tehlikeye atmak istememektedir. Şahmeran ona çok iyi davranır. Adam bir dediği iki edilmeden bütün ihtiyaçları sağlanarak yaşamakta, günlerinin büyük bölümünü Şahmeran'la sohbet ederek geçirmektedir.

Ne kadar rahat da olsa, gerçek dünyadan uzak bir mağarada süren bu hayattan sıkılan adam, bir gün yeryüzüne dönmek için Şahmeran'dan izin ister. Şahmeran adama güveninin tam olduğunu, yerini kimseye söylemeyeceğine inandığını belirterek gitmesine izin verir. Ancak kendisini gördüğü için vücudunun pul pul olacağını, bu yüzden vücudunu kimseye göstermemesi gerektiğini de tembih eder.

Yeryüzünde normal hayatına dönen adam, Şah-meran'ı gördüğünü hiç kimseye söylemez. Bu arada padişahın kızı hasta olmuş, tedavisi için bütün ülke seferber edilmiştir. Kızın iyileşmesini en çok isteyenlerden biri de vezirdir. Gerçek amacı kızla evlenip oğlu olmayan padişahın yerine ülke yönetimini ele geçirmek olan vezir, bütün büyücüleri toplayarak, bu hastalığa çare bulmalarını ister. Büyücülerden birisi, Şahmeran'm bulunup öldürülmesi ve vücudundan alınacak bazı parçaların kaynatılıp içirilmesi durumunda kızın iyi olacağını söyler. Şahmeran'ı bulabilmek için de vücudu pullu kişilerin aranması gerektiğini ekler. Vezir ülkedeki herkesi zorunlu olarak hamama götürüp soydurarak, Şahmeran'ı gören kişiyi bulur. Adam, Şahmeran'ı öldüreceğini vaat ederek mağaraya gider.

Şahmeran'a bütün gerçekleri anlattıktan sonra, ne yapması gerektiğini sorar. Şahmeran: "Ölümümün senin elinden olacağını zaten biliyordum" diyerek kendisini öldürmesini, ancak bunun gizli tutulmasını ister. Çünkü öldüğü duyulursa, dünyadaki bütün yılanlar, insanlardan öç almaya kalkacaklardır. Daha sonra: "Kuyruğumun suyunu kaynat ve vezire içir ki kısa zamanda ölsün. Gövdemin suyunu kaynat ve kıza içir ki iyileşsin. Kafamın suyunu kaynat ve iç ki Lokman Hekim olasın" diye ekler. Adam biraz da buruk bir şekilde bunları dinler. Şahmeran yılanlara, adamın misafiri olarak gideceğini, çok uzun yıllar dönmeyeceğini, kendisini merak etmemelerini söyler ve yeryüzüne çıkarlar. Adam Şahmeran'm dediklerini yapar. Vezir ölür, kız iyileşir, kendisi de Lokman Hekim olur. [2] [Ki]

Dipnotlar

[Ki] Akif Türkseven (öğretmen)

Kaynaklar

[1] www.adanakultur.gov.tr
[2] turkoloji.cu.edu.tr/CUKUROVA/makaleler/32.php, "Şahmeran, Lokman Hekim ve Adana Efsaneleri", Yrd. Doç. Dr. Refıye Şenesen (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Berat can , 03.10.2017, 17:38 (UTC):
Çok etkileyici br hikaye hem ödevimi yapmış oldum hemde bilgilenmiş oldum teşekkürler ❤

Yorumu gönderen: teptiki, 22.10.2016, 05:21 (UTC):
aslında güzel şu chucky çok abartmış daha bilmediğişeye yorum yazmış önce bi okusaydın şapşal şey .

Yorumu gönderen: esmanur, 09.05.2016, 17:04 (UTC):
sadece bir efsane.

Yorumu gönderen: Lara, 22.01.2016, 14:50 (UTC):
Ben okulla deniz müzesine gittim. Resim sergisi vardı. Orada Şahmaranın resmi vardı. Altındaki hikayesini okudum ama anlamamıştım. Sonra ressam geldi ona hikayesini sordum. Bana bir kral varmış bir gün kral bir şey görmüş ve vücudunun her tarafında
kıllar çıkmaya başlamış ve kral bir tek Şahmaranın kanıyla iyleşebilirmiş bunun yüzünden kral Şahmaranı öldürtmüş dedi.

Yorumu gönderen: cocizreli, 20.11.2015, 16:13 (UTC):
Hikaye cok guzel hika yeden anladigim sey ne olursa olsun insanlara guvenmemeyi ve herseverinde gercekler karsima cikiyor

Yorumu gönderen: Melek bogoclu, 12.09.2015, 19:16 (UTC):
Sahmeran aslinda gizlenen kundalini enerjisinin.onu bilmek herkesin hakkı olmasına rağmen bilgisi sindir.inisiyatikler bu bilgiyi herkese sunmazlar bas sahasrarariyi kuyruk sonu mülâhazayı temsil eder kuyruk kısmında cok biriktirse dünyaya asırı meyil eder öldürücü zehir olur,bas kısımda birikirse yaradana yakın olur ilk su zehirlidir kötüleri tersine çevirir kuvvetlidir .2 .su iyileştirir yumuşak tabiata fayda verir.mucadele insandaki bölünmüşlüğü ifade eder ,bu mücadelede AKIL veziri sultana hizmet eder ,vezir kötu niyetli ise Sultan onu dinlediğinde zarar görür Sultan onu dinleme haddine kadar egitmesini gerçekleştirmek zorundadır .sultan ve vezir ya birlikte yol alır Yada düşman olur,her pul bir ortudur ,örtü görünmeyen hatalardir,kudret eli o noktada görünür yapar,iki kanal gunes ve ay karanlık kanala boğulmamalıdır,anal kanal çalıştığında gunes ve ay parlaklığını kaybeder gözün ışığı kaybolur,herkeste bundan bir pay vardır.efsaneler insana dokunan kelimelerdir.

Yorumu gönderen: şahmaran, 22.01.2015, 19:35 (UTC):
hikaye deyik hepsi gerçek

Yorumu gönderen: Emirhan, 09.01.2015, 15:58 (UTC):
Bu hikaye beni gercekten bilgilendirdi çok iyi bir hikayeymis

Yorumu gönderen: suna, 23.11.2014, 19:31 (UTC):
Çok ilginç bi hikaye ama güzel yani bizim bunu öğrenmemizi sağladığınız için çok teşekürler

Yorumu gönderen: Aylin , 26.12.2013, 13:05 (UTC):
Çok güzel bir hikaye okudukca sanki bende ordaymışım gibiyim..<3

ŞaHmArAn...

Yorumu gönderen: ahmet, 04.12.2010, 20:18 (UTC):
çok etkilendim ama neden adamla gitmiş adama aşıkmıydı???

Yorumu gönderen: Maka, 05.10.2010, 14:43 (UTC):
Çooook qSL

Yorumu gönderen: melek, 04.07.2010, 11:11 (UTC):
süper bir hikaye keşke şimdide yaşıyor olsaydı şahmeran süpper yha

Yorumu gönderen: ecelif, 01.07.2010, 12:25 (UTC):
ilk duyduğumda inanamamıştım ama şimdi inaniyorum ve çok etkilendim

Yorumu gönderen: Pinar, 23.06.2010, 00:23 (UTC):
Ben bir yerde okudum orda diyor , o magaraya bir adam düser sahmaranda ona asik olur , sonunda der askin sonu ölümdür ..

Yorumu gönderen: didem, 23.03.2010, 09:21 (UTC):
bu masalı çok beğendim okuduğumda ve resimini görünce inanamadım çünkü çok değişik bir insanmış hatta insan bile değilmiş kafası insan vücudu yılan şeklinde birisiymiş

Yorumu gönderen: chucky, 03.03.2010, 17:33 (UTC):
yav vallaha annem söyledi ama inanmamıştım söylediği kadar varmışBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244730 ziyaretçi (143294630 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)