Sahmeran ve Lokman Hekim
 
Şahmeran ve Lokman Hekim

Şahmeran ve Lokman Hekim

Yöre: Mersin, Tarsus

Lokman Hekim'in babası da kendisi gibi hekimdir. Ölmeden karısına bir defter verir ve "Doğacak çocuğumuz eşsiz bir hekim olacak; bilgide yeryüzünde ona yetişecek kimse çıkmayacak. Bu defteri zamanı gelince ona ver," der. Bir süre sonra kadının bir oğlu olur. Adını Lokman koyar. Çağına geldiğinde, tüm çabalara karşın okuma-yazma bile öğrenemez. Evinin geçimini sağlamak için odun­culuk yapmaya başlar.

Birgün, yine odunlarını satmış, yorgun argın eve dönerken canı dolaşmak ister. Kır yoluna sapar. Bir inilti duyar. Dönüp baktığında insan başlı, ak, yılan gövdeli bir yaratık görür. Çok korkar. Yılan: "Ey insanoğlu, benden sakın korkma. Ben yılanların padişahı Şahmeran ım. Yaralıyım. Bana yardım edersen bir gün bunun karşılığını mutlaka öderim." der. Lokman, Şahmeran'ı kucağına alır, söylediği yoldan bir mağaranın önüne götürür. Yılan, birşeyler mırıldanır ve mağaranın kapısı açılır. Burası, eşsiz güzellikte bir yerdir. Mağarayı bekleyen karayılan, Şahmeran'ı sarayına götürür. Şahmeran, kısa sürede iyileşir. Aradan kırk gün geçmiştir. Lokman, artık eve dönmek istediğini söyleyince; Şahmeran, gördüklerini kim­seye söylememesini tembih eder ve: "Ölümüm insan elinden olacak, bunu biliyorum. Öldüğümü duyduğunda yapacağın şeyleri sana tek tek anlatacağım. Sakın unutma, dediklerimi aynen yapacaksın," der. Neyin hangi hastalığa iyi geldiğini, ilaçların nasıl hazırlanacağını bir bir anlatır.

Lokman, eve döndüğünde bambaşka bir insan olmuştur. Tüm zamanını okumaya, yazmaya, Öğrenmeye ayırmaktadır. Aradan uzun bir zaman geçer. Şahmeran, sarayındaki billur suda evrenin tüm güzelliklerini izlerken, birden gözü Tarsus Beyi'nin kızına takılır. Kıza aşık olur. Yemeden içmeden kesilir.

Günün bi­rinde de kızın hamama gittiğini görür. Kızın güzelliği karşısında çılgına döner. Hamama gider. Islak mermerler üzerinden kayıp düşer. Hamamcı ve kızın hizmetkârları Şahmeran'ı göbek taşının üstünde öldürürler. Günümüzde Eski Hamam'ın göbek taşı bu yüzden kutsal sayılır. Taştaki lekenin Şahmeran'ın kanı olduğuna ve vücudunu buraya sürenlerin tüm dertlerinden kurtulacağına inanılır.

Şahmeran'ın öldürüldüğünü duyan Lokman, Tarsus'a gelir. Tarsus Beyi, amansız bir hastalığa yakalanmıştır. Vezirin baktığı fala göre Şahmeran'ın gözlerini ve ciğerini yerse iyileşecektir. Vezir, Şahmeran'da olağanüstü güçler olduğunu bildiğinden, ilacı kendisi hazırlamak ister. Amacı, Tarsus Beyi'ni öldürüp yerine geçmektir. Lokman da ilacı hazırlamak isteyince Tarsus Beyi, işi Lokman'a verir. Lokman, Şahmeran'ın kendisine anlattığı gibi, cansız gövdeyi üçe böler ve her paftayı ayrı ayn kaynatır. Parçalar kaynarken, her biri hangi hastalığa iyi geleceğini söylemektedir. Bu sırada Lokman ın yanına gelen vezir, hasta olduğunu söyleyerek; insanlara olağanüstü güçler veren parçanın suyunu ister. Lokman, vezirin kötü niyetini anlar. Kuyruk suyundan verir ve vezir ölür. Gövdenin ikinci suyunu kendi içer. Tarsus Beyi'ne de gerekli ilacı yapar. İlacı içen Bey, iyileşir.

Lokman, saraydan ayrılıp kırda yürürken, birden tüm bitkiler dile gelir. Hangi hastalığa şifa olduklarını söylemeye başlarlar. Okuma yazmayı öğrenmiş olan Lokman, bitkilerden duyduklarının tümünü yazmaya başlar. Böylece ünlü Hikmet ül-Lokman kitabı ortaya çıkar.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Aze, 26.10.2017, 20:55 (UTC):
Arkadaslar soyle birsey var bu bir efsanede olabilir onun icin farkli yerler ve farkli varyantlar var bu efsane oldugi icin sacma ya da bu memleketbsu memleket diye kesin cizgilerde duramayiz adana daha baskin ama bunlar yuzyillardir dilden dile soylendigi icin farkli yer veya farkli bir anlatimla karsimiza cikiyorlar...

Yorumu gönderen: Osman, 05.07.2017, 20:20 (UTC):
Bende lokman hekimin türbesinin mezarının olduğu memlekettenim,yalnız bu memleket Amasya dır.amasya da lokman dağının en tepe Yaylası'nda ermiş köyüne 2 km uzaklıkta en tepede türbesi bulunmaktadır.lütfen doğru bilgilerle insanları aydınlatın.

Yorumu gönderen: elif, 10.04.2017, 18:02 (UTC):
akpınardamersin yani lokmanhekim köprüsü var

Yorumu gönderen: KERİM, 24.10.2016, 08:23 (UTC):
merhabalar Bilgi içerikli bir site olduğu için girdim lakin bilgi yanlışlığı var. ben Lokman Hekim'in yaşadığı memlekette yaşıyorum ve burası mersine ait değil ivedilikle o bilgiyi değiştiriniz zira bilgi kirliliği oluyor mersin ve nurdağı arasında olan kısım Tarsus krallığı olarak geçtiği için bugün efsanenin olduğu yer tarsus olarak geçer zira şuan burası adanaya bağlı bir bölgedir

Yorumu gönderen: sanane benim boyumdan :)))), 29.12.2014, 18:45 (UTC):
efsane iyiymiş işime yaradı tişikkirler :))))

Yorumu gönderen: ayşegül yeşil, 28.05.2010, 13:40 (UTC):
lokman hekim ölümsüzlüğü değil,insanlığı bulmuştur.

Yorumu gönderen: ERTAN, 10.04.2010, 14:18 (UTC):
adı üstünde efsane daha niye saçmadiye saçmalıoSun

Yorumu gönderen: ayşenur, 16.02.2010, 17:07 (UTC):
umarım doğru bilgilerdir bu siteyi ödevim için kullanıcam da

Yorumu gönderen: merve, 10.10.2009, 16:13 (UTC):
ya ben simyacı ölümsüzlük iksirini bulan lokman hekimi arıyorum ama bu lokman izim lokman deilllll :D

Yorumu gönderen: başak, 04.10.2009, 10:57 (UTC):
bence çok saçma, nasıl insan gibi yılan oluyorBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53661388 ziyaretçi (136651653 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler