Sahmeran
 
şahmeran

Şahmeran

Daha çok güney, orta ve doğu Anadolu resminde, masallarında, hikayelerinde rastlanan akıllı ve iyicil olarak tanımlanan bellerinden aşağısı yılan, üstü ise insan, Meran adı verilen doğaüstü yaratıkların başındaki hiç yaşlanmayan, ölünce ruhunun kızına geçtiğine inanılan varlık. Farsça yılanların şahı anlamına gelen "şah-ı meran" dan gelir. Ancak, Şahmeran'a ilişkin tüm efsanevi kayıtlar ve Şahmeran efsanelerine özgü tüm betimlemelerde varlık dişidir. Akdeniz bölgesinin Tarsus ilçesinde yaşadığına inanılıyor.

Şahmeran, gittiğinde "bir cuma günü geleceğim" demiş. Bu efsaneyle bize ne öğretilir? Efsaneler, hiçbir zaman boş değildir. Örnek bir efsane de, "Mersin suyla, Adana yalanla, Tarsus yılanla yok olacak." diye bir inanç var. Şahmaran, bir çocuğun koyun otlatırken tesadüfen bir çukuru eşip oradan birden büyüyen bir delikten içeri düşmesiyle ortaya çıkmış. Çocuk, irili ufaklı yılanların ortasına düşer. Her ne hikmetse bağıramaz; ama aslında çok korkuyordur. O sırada bir ses ona seslenerek,"Gel, korkma! Ben istemedikçe onlar sana dokunmazlar. Bas üstlerine ve gel." der. Çocuk, ona doğru gider ve yaklaşır. "Ne arıyorsun burda?" diye sorar Şahmaran. O da, "Kuzum kayıptı. Onu ararken dinleneyim dedim ve bir delikle oynarken buraya düştüm." der. Şahmeran, elini çocuğun sırtına vurup, "Gözlerini kapat!" der ve açtığında çocuk yeryüzünde bulur kendini. Sonra eve gelir ve kimseye anlatmaz. Fakat çocuk, üçüncü gün duş alırken, sırtında beyaz-kara renklerin çıktığını fark eder. Giderek yılana benzer cilt rengi ve anlatır annesine. 1 hafta sonra da ölür.

Diğer bir anlatışa göre de, Şahmaran'ı bir çoban bulur; ama kimseye bahsetmez Fakat birgün iki arkadaşına bahsetmek zorunda kalır. Çünkü sırtında izler çıkmıştır ve dilden dile dolaşır. Derken birgün o yörenin hükümdarı hastalanır. Hekimler ne yaparlarsa çare bulamazlar. Bir bilgine danışırlar. O da, "Şahmaran'ın kanını içmeniz gerek; ama şahmaran başı kesilerek ölmesi gerek." der. Onlar da, "Peki onu nasıl bulacağız?" derler. O da, "Onu bir delikanlı biliyor, görmüş. Onu bulsanız, Şahmeran da bulunur." der. "Peki nasıl bulacağız?" sorusuna da,"Onu gören her kimse, Şahmeran onda mutlaka bir iz bırakmıştır." der. Şahmeran ise, gence "Sakın ha, yerimi kimseye söyleme!" diye tembihlemiştir. Şahmeran, çocuktaki mertliği görmüştür zaten ve eklemiştir, "Söylediğin gün, sen ölürsün." demiştir. Askerler, her tarafta bu genci ararlar. İnsanları soyarlar tek tek. Derken çocuğu bulurlar. Sırtındaki işaretten anlarlar. Türlü işkencelere maruz kalan çocuk, konuşmak zorunda kalır. Askerler arkada, çocuk önde, o korkunç esrarengiz mağaraya benzer kapıya gelirler. Ama ne var ki askerler, içeri giremezler. Bir ürperti sarar içlerini. Çocuk, kendisi gider şaşkın bakışlar önünde. Şahmaran, "Neden geldin?" der. Çocuk, "Evet, ama mecburen geldim, işkencelere dayanamadım." der. Şahmeran da, "Korkma, biliyorum." der ve çocuğa kılıç verir. "Önce başımı kes, beynimi sen ye. Kalbimi sök, göm. Kanımı da bırak o aptal içsin." der. Çocuğa cesaret verir ve çocuk bunları yapar. Kral, şahmeranın kanını içer içmez ölür. Çocuksa müthiş bir zekaya kavuşup Lokman Hekim olur ve ilerde de ölüme çare bulacaktır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: fatoş, 30.05.2018, 16:25 (UTC):
aslında şahmernı tarsusta bir hamamda öldürmüşler ondan korktukları için hatta o hamam hala duruyor

Yorumu gönderen: cihan, 24.05.2017, 11:00 (UTC):
Rüyamda gördüm

Yorumu gönderen: rasim, 10.02.2017, 18:21 (UTC):
Okulunda, benim çocuğa resim öğretmeni anlatmış bu efsaneyi. Akşam kızım bana anlattığında , ne gerizekalı hocası var diye düşündüm. Araştırınca hakikatende böyle bir efsane olduğunu gördüm.
Şimdi Eski insanların geri zekalı olduklarını düşünüyorum.
Bu kadar sığ ve aptalca bir efsane olamaz.
Çocuğu kuyuya bırakanlar mı dersin, yer altında yılanlara hükmeden bir yaratığın tıp alimi olması, çocuğa işkence yapılarak şahmeranın yerinin öğrenilmesi, vezirin hiç de zeki olmayan bir yöntemle zehirlenmesi ve şahmeranın etinin kesilerek ne hikmetse öldürmek yerine padişahı iyi etmesi (padişaha itaat yılanda bile var) tek kelimeyle dandik bir hikaye.
İranlılar sanat konusunda iyidirler aslında. Şahmeran da çuvallamışlar.

Yorumu gönderen: melisa, 18.11.2010, 19:54 (UTC):
herşeye rağmen efsanevi şeylerı dıkkate almalıyız...mutlaka gerçekçilik payı vardır açıkcası benı çok etkıledı

Yorumu gönderen: nuray, 14.09.2010, 10:26 (UTC):
keşke ölüme çare bulunsa

Yorumu gönderen: cagatay 26, 13.11.2009, 22:14 (UTC):
bu yazılanlar bizim bildigimiz seyler daha gercekci olmasını isterım bir pıton olsa neyse

Yorumu gönderen: Huseyin Tepeci, 20.10.2009, 14:03 (UTC):
etkilendim ve ilgimi cekti filmini izlemiştim kucukken heran bulabilirim adresi

Yorumu gönderen: emine , 09.10.2009, 18:56 (UTC):
vay canınaBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886451 ziyaretçi (142390368 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)