Samuel Huntington ve Medeniyetler Catismasi
 
Samuel Huntington

Samuel Huntington ve Medeniyetler Çatısması

Medeniyetler Çatışması, Samuel Huntington tarafından işlenen, Soğuk Savaş sonrasına tekabül eden 1990'lı yıllardan itibaren uluslararası ittifak ya da ihtilaflarda belirleyici olan unsurun politik ya da ekonomik ideolojiler değil, medeniyetler olmaya başladığını ve 21. yüzyılda da bu trendin devam edeceğini ifâde eden bir tezdir.

Huntington, bu tezini ilk olarak 1993 yılında "Foreign Affairs" adlı akademik dergide yayınlanan bir makalesinde ele almış, ardından da 1996 yılında çalışmasını genişleterek kitaplaştırmıştır.

Huntington'un makalesinin Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisinde 'Medeniyetler Çarpışması' başlığıyla (1948 Cilt: 3 Sayı: 1-2 Sayfa. 247-254) yayınlanmış bir Türkçe çevirisi de mevcuttur.

huntington, medeniyetler, samuel, ve, çatısması

Ülkeler bazında kültürleri gösteren bir harita. Açık mavi ortodoks, lacivert batı, mor latin amerika, yeşil islam, kahverengi afrika, turuncu hint, sarı budist, kırmızı japon, bordo çin medeniyetinin yayılma alanını gösteriyor. Yalnız ülkeler ise değişik renklerde gösterilmişler.

Medeniyetler

Batı Medeniyeti: Batı Avrupa (Avrupa Birliği) ve Kuzey Amerika merkezli; ama Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Avrupalıların yerleşmiş olduğu ülkelerde de etkinlik sürdürüyor. Huntington'a göre, Pasifik Adaları, Doğu Timor, Surinam, Fransız Guyanası ile kuzey ve orta Filipinler de bu kültürün etkisinde.

Ortodoks Ülkeler: Ermenistan, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Kıbrıs, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Karadağ, Makedonya, Romanya, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna.

Latin Amerika: Batı medeniyetiyle yerel kültürlerin karışımından oluşmuştur. Arjantin gibi bazı Güney Amerika ülkeleri bazı kesimlerce batı medeniyetinin bir parçası olarak gösterilmiştir.

İslam Medeniyeti: Orta Asya, Kuzey Afrika, Güneybatı Asya, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Endonezya, Malezya, Maldivler, Pakistan, Somali, Mindanao ve Hindistan'ın bir kısmında yaygın.

Hint Medeniyeti: Hindistan, Nepal Hint diasporasının görüldüğü bölgelere yayılmıştır.

Çin Medeniyeti: Çin, Kore, Singapur, Tayvan ve Vietnam'da görülmekte. Bu grup Çin diasporasının gittiği yerlerde ve yakın ilişkili olduğu yerlerde, özellikle de Güneydoğu Asya'da da yayılmıştır.

Japon Kültürü: Çin medeniyetiyle Altay kökenli kültürlerin bir karışımıdır.

Sahra Ötesi Afrika Medeniyeti: Huntington'un muhtemelen gösterdiği sekizinci büyük kültürdür.

Budist geleneklere sahip Bhutan, Kamboçya, Laos, Moğolistan, Myanmar, Sri Lanka, Tayland, Arunachal Pradesh, Kalmykia, Nepal'in bir kısmı, Sibirya'nın bir kısmı ve Tibet diğer medeniyetlerden ayrı bir yaşam sürüyorlar, ama Huntington onların diğer kültürlerden bağımsız, büyük bir uluslararası kültür olduğuna inanıyor.

huntington, medeniyetler, samuel, ve, çatısması
Huntington'ın medeniyetler haritası ve yalnız ülke Türkiye

Bunların dışında bazı ülkeler herhangi bir büyük kültüre ait değiller. Etiyopya, Haiti ve Türkiye bu açıdan "Yalnız" ülkeler olarak görülüyorlar. İsrail de diğerlerinden farklı bir kültüre sahip olmasına rağmen, Huntington'a göre batı medeniyetinden fazla farklı değil ve bir anlamda onun bir parçası. Huntington, Karayipler'deki eski Britanya kolonilerinin de diğerlerinden farklı bir kültüre ait olduğuna inanıyor.

Bazı kaynaklarda, Çin, Hint, Budist ve Japon kültürleri tek bir medeniyet olarak anılıyor.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: sinan g., 26.08.2010, 08:17 (UTC):
avrupa ve ameriika dediğimiz batı dünyası varlıgını ayakta tuta bilmek adına ötekileştirdiği bir dunya düzeni kurmak istiyor oryantal bakış acıyıyla şekillenen bu düşünce aslında kendi varlıgının devamı noktasında gerekli olan bir ötekileştirme dunya siyasi tarihine baktıgımızda aslında huntington farklı bir şeyler söylemiyor haclı islam mucadeleleri vebenzeri okutuldugu gibi sadece batının dogunun doğaal ve ekonomik kaynaklarını ele gecirmek değil aynı zamanda varlıgı karşısındaki tehtitleri yok etmektir.burda değinilmemiş fakat huntingtonun türkiye tanımlamasıda oldukca ilginctir türkiyeyi bölünük ülke tanımlamasıyla islam dunyasında bir prototip olarak göstemekte bölünük ülkeyide toplumların hangi medeniyete ait oldukları konusunda bölündükleri liderleri batı birliğine girme mücadelesi vermekte fakat kültürlerinin geleneklerinin batılı olmadığını vurgulamaktadır.türkiye liderlerinin mustafa kemalin gelenegini vurguladığı ve kendilerini tanımlarkende modern batılı milli bir devlet olarak tanımladıgı vurgusunu yapmaktadır.türkiyenin batı birliğine giremeyeceğini çerpıcı bir örnekle makalesinde vurgulamıştır turgut özalın bizler müslüman onlar ise hırıstiyandır acıklamasını örnek vermiştir türkiyeyle ilgili oldukça farklı örnekleride vardır okunulması gereken bir makale

Yorumu gönderen: arab muslim, 20.06.2010, 20:38 (UTC):
Dünyada gerginlik nedeni ile Orta Doğu ve dünyadaki savaşların nedeni
Arap ülkedeki Siyonist düşmanın varlığı ve Filistin'in işgali.
Arap-Müslüman büyük bir hata kalbinde Yahudi varlığı, çünkü bu varlık
din gibi Arap-Müslüman dünyasının bileşenleri, temel özelliklerini yok mu
Dil, gelenek ve görenekler.
Tek çözüm gerilim ve savaşlar ve dünyanın ekonomik sorunları son bir
Kovulma Yahudilerin Ortadoğu'dan, Filistin'den, bütün Filistin. Bu çözüm
Daha iyi dünya ve Yahudi halkı için aynı zamanda. herkese selamlar

Yorumu gönderen: birdost, 11.06.2010, 19:26 (UTC):
Yazı güzel.Sıkılmadan okudum.Tespitler harika.Emeğinize sağlık.Farkındalıkların artması dileğiyle.

Yorumu gönderen: zehra, 12.05.2010, 05:21 (UTC):
hem çok güzel hem de çok uzun ben sayısalcı olarak beğendim ama daha kısa ve net şeyler arıyorm yine de teşekkürlerBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244517 ziyaretçi (143293896 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)