Satürn'de Gizemli Parlak Isiklar
 
gizemli, parlak, satürn’de, ışıklar

Satürn’de Gizemli Parlak Işıklar

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’na (NASA) ait Cassini uzay aracının, Satürn gezegeninin etrafında tespit ettiği parlak mavi-yeşil parlak ışıklar bilim insanlarını şaşırttı.

NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve İtalyan uzay kurumuyla ortaklaşa yürüttüğü Cassini-Huygens projesiyle Satürn’ün kuzey kutup bölgesinde tespit edilen ışıkların Dünya’nın kuzeyindeki ışıklara benzediği belirtildi.

Projede görevli İngiliz Leicester Üniversitesinden Tom Sallard, Cassini'nin kızıl ötesi cihazlarıyla tespit ettiği aurora'yı daha önce görmediklerini belirterek, "Bu aurora, kutup bölgesinde anormal büyük bir alanı kaplıyor. Satürn'ün bu bölgesinin boş olduğunu düşünüyorduk; böyle bir bulgu, fantastik bir sürpriz oldu." diye konuştu.

Bu tip parlak ışıklara, yüklü parçacıkların gezegenin atmosferindeki manyetik alanlar boyunca hareketi neden oluyor. Güneş'ten gelen parçacıklar da Dünya'nın aurorasını oluşturuyor.

Kaynaklar

[1] Anadolu Haber Ajansı






Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073141 ziyaretçi (142850113 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)