Satir (Faun)
 
Satir, Faun

Satir, Faun

Satir, Faun

Satir, Faun

Eski Yunan mitolojisinde yer alan yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi. Roma mitolojisindeki karşılığı faundur. Çoğunlukla gövdelerinin belden üstü insan, belden aşağısı ise teke biçiminde, kuyruklu ve sivri kulaklıdırlar. Satirler genellikle ardından koştukları nemfler ve mainadlar ile birlikte tasvir edilir. Şarap tanrısı Dionysos ile birlikte şarap içerler, kırlarda dans ederler. Yaşlanan satirlere silenos denir. Özel olarak Dionysos'u yetiştiren yaratığın adı da Silenos'tur.

Yunan heykel ustası Praksiteles, satirleri bedenlerindeki hayvan özelliklerini en aza indirerek yakışıklı ve genç bir erkek olarak göstererek yeni bir satir tipi yaratmıştır.

Satirler, aynı zamanda çoğu filme konu olmuşlardır. Örneğin Narnia Günlükleri Aslan Cadı Ve Dolap adlı filmde Satir adlı yaratığa yer verilmiştir.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: WitchNarnianDemigod, 08.10.2017, 13:05 (UTC):
Aslında filmde türünün adı geçmiyor ama kitapta faun olarak geçiyor. Adı da Bay Tumnus. Percy Jackson ve Olimposlular serisinde ise satirler vardır. Grower(Kıvırcık) da satirdir ama keçi kulakları yerine sadece boynuz vardır kafasında. İkinci kitapta/filmde çaylak koruyuculuktan seviye atladığı için boynuzları çıkmıştır.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53257843 ziyaretçi (135530060 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler