Sayeret Matkal
 
Sayeret Matkal

Sayeret Matkal

סיירת מטכ"ל

Not: Bu yazıda hiçbir kişisel yorumda bulunmadan internet sitelerindeki bilgiler derlenilmekle yetinilmiştir.

Sayeret Matkal, çok gizli bir komando birliğidir. İsrail özel kuvveti Sayeret Matkal, 1957 yılında İsrailli subay Abraham Arnan tarafından kurulmuştur. "Sayeret Matkal", İbranice "genel kurmaya bağlı kesif birliği" anlamına gelir. İsrail devleti ve Yahudilere karşı dünya çapında girişilen eylemleri önlemek amacıyla oluşturulan bu birimin terörizm olaylarının artmasıyla, anti terör ve karşı terör ağırlıklı olarak yeniden yapılandığı sanılıyor, İsrail dışında da özel operasyonlara katılıyor. Sayeret Matkal'ın kamuoyunda bilinen en önemli siması ise bir dönem İsrail başbakanı olarak görev yapan Ehud Barak ve Benjamin Netanyahu'dur. İsrail'in en gizli askeri birliği olan Sayeret Matkal'ın CT operasyonlarından sorumlu birimi, "269" olarak tanımlanıyor. Bu bölümün faaliyetlerine bir örnek olarak, Unit 131 adında ve Sayeret Matkal'a bağlı bir kolun 30 Haziran 1954'te Mısır'da düzenlemiş olduğu bir operasyon gösterilebilir.

Bu birim adaylarını diğer özel kuvvet birimleri olan Sayeret Tzanhanim, Flotilla 13 ve Sayeret Golani arasından seçer. Adaylar, Tzanhanim'de dört aylık fizikî ve ruhsal testlerden başarıyla geçtikten sonra, 5 haftalık paraşütle atlama, rehine kurtarma ve modern iletişim araçlarını kullanma eğitimi alıyor.

1976, Entebbe Baskını

Entebbe Baskını

1976 Entebbe baskını harekatını gerçekleştiren Sayeret Matkal, İsrail ordusunun en yetenekli subaylarını kendine çekmesiyle de ünlü. Nitekim Sayeret Matkal subaylarından ikisi (ilki bu birliğe komuta da etti), Ehud Barak ve Benjamin Netanyahu, İsrail başbakanı oldular. Bu operasyonda ölen ve operasyonu yöneten İsrail askeri (Jonathan Netamyahu), eski İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ağabeyidir.

27 haziran 1976'da Atina'dan havalanmak üzere olan Air France uçağı Filistin kurtuluş örgütü ve Alman Baader Meinhot grubu tarafından Uganda'nın Entebbe havaalanına kaçırılır. Uganda, o zamanlar diktatör Idi Amin tarafından yönetiliyordu ve teröristlere gizli destek veriyordu. Sayeret Matkal'ın 15 dakikalık operasyonu sonucu şöyledir;

3 ölü rehine (İkisi Ugandalılar tarafından, biri İsrail askerlerine koşarken)

6 ölü terörist (bazı kaynaklarda 8 geçer)

45 ölü Uganda askeri. (Evet, çatışma sonucu 45 Uganda askeri öldürülmüştür. Illegal olarak Uganda hava alanına indikleri için Uganda askerleri Sayeret Matkal'la çatışmıştır.)

11 adet yok edilmiş Uganda askeri uçağı

1 olu Sayeret Matkal askeri

Sayeret Matkal'ın Diğer Bilinen Operasyonları

1968'de, Mısır'da Nil üzerinde köprüler ve enerji santrallerine sabotaj.
1968'de, Lübnan'da Beirut International Airport'ta Arap havayollarına sabotaj.
1969'da, Mısır elektrik dağıtım santralini etkisiz bırakmak.
1969'da, Mısır kuvvetlendirilmiş Green Island saldırısı.
1970'te, Mısır radar sistemi kurulumunu etkisiz hale getirme.
1972'de, Tel-Aviv'de 512 sefer sayılı Hijaking of Sebena uçağındaki teröristleri etkisiz hale getirme ve yolcuları kurtarma.
1972'de, Suriye istihbarat subaylarını, Suriye'den kaçırma, İsrail'de alıkoyma.
1973'de, Beytut'ta, "Black September" liderlerini öldürme.
1973'de, İsrail topraklarında sayılıp (!) Suriyelilerce işgâl edilen Hermon Dağı'nı geri alma.
1974'de, okul baskınında okul içerisindeki rehineleri kurtarma.
1975'de, otel baskınında otel içerisindeki rehineleri kurtarma.

Ve günümüze kadar pek çok benzeri eylemlerde rehine kurtarmada başarılı olmuş servistir.

İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü katliamlara karşı karşı Eylül'de Hava Kuvvetleri'ne bağlı 27 savaş pilotunun Batı Şeria ve Gazze'deki görevlerini 'masum sivillerin ölümüne yol açması' gerekçesiyle reddetmesinin ardından, Sayeret Matkal da isyan etmiş, üçü subay toplam 13 yedek asker, Başbakan Ariel Şaron'a yazdıkları mektupta, "Artık bu zulüm idaresi ve milyonlarca Filistinlinin insan haklarından mahrum bırakılması adına hayatımızı tehlikeye atmayacağız. Artık yerleşim birimlerinde canlı kalkan olarak görev yapmayacağız. Artık içimizdeki insaniyeti, bir işgal ordusunun operasyonlarında yer alarak yok etmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştır.

Kaynaklar

[1] www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?t=6266
[2] www.uludagsozluk.com/k/sayeret-matkal/
[3] www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=99811
[4] İngilizce Kaynaklar: Sayeret Matkal (יירת מטכ"ל‎)

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: attilla, 01.12.2009, 14:44 (UTC):
vay be bu nası bişey miş beeBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244613 ziyaretçi (143294294 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)