Selene ve Emdimiyon Efsanesi (Aydin)
 
Ay tanrıçası, Selene, Moon Goddesses

Selene ve Emdimiyon Efsanesi (Aydın)

Menderes Irmağı, kendi adıyla anılan ovadan gümüş gibi parıltısıyla kıvrıla kıvrıla akarak Bafa Gölü’nün sularıyla buluşur. Bafa Gölü, gümüş rengine dönmüş ve göle "Ay Tanrıçası Artemis’in Aynası" denilmiştir. Efsane, gölün yanında yükselen Beşparmak Dağları’nda geçer.

Artemis, üç kişilikli bir tanrıçadır. Yeryüzünün Bereket Tanrıçası’yken Artemis; yeraltı ölüler evreninde ve fırtınalı gecelerin karanlığında Hekat; aydınlık gecelerin ay ışığında Selene’dir.

Selene, her gece ay ışığıyla gelir ve Eros (şafak), günün kapısını aralayıncaya kadar Emdimiyon’da kalırdı. Emdimiyon, gökten inen ışığı ve üzerine eğilen gümüş gövdeyi dünya gözüyle göremez; ama düşler evinde ay ışığının, yani Selene’nin yanına gelmesinden mutluluğunu duyumsardı.

Gökyüzünde gümüş ışıklar saçarak gezen Selene, günün birinde aşağıya bakar ve dağın eteğinde sürülerini otlatırken uyuyakalan Emdimiyon’u görür. Görür görmez de âşık olur. Gökyüzünden kayarak uyuyan çobanın yanına gelir. Onu bir süre hayranlıkla seyrettikten sonra eğilerek hafifçe öper. Sihirli dokunuş ve öpücükle uyanan çoban, karşısında tanrıçayı görünce şaşırır. Selene’nin güzelliğinin büyüsüne kapılarak aşkına karşılık verir.

O günden sonra her gece buluşmaya başlarlar. Bafa Gölü kıyısında her gece gökten kayarak gelen Selene ve genç çoban, gecenin karanlığından güneşin doğuşuna kadar Selene’nin ışığı içine kaybolurlar.

Fakat Selene, bir ölümlüye âşık olmakla tanrıların yasasını çiğnemiştir. Birlikte oldukları bir gece, gökyüzünden Zeus’un gönderdiği şimşeklerle uyanırlar. Aşkından vazgeçmeyen Selene, sevgilisini ölümsüz kılması için Zeus’a yakarır. Zeus, iki sevgiliye acır ve çobanın sonsuza kadar uyuyarak genç kalmasını sağlar.

O günden sonra Emdimiyon’u kimse görmez. Genç çoban, bilinmeyen bir yerde sonsuza kadar uykudadır. Emdimiyon da her gece gökten inerek kendisini saran Selene’yi göremez; ama onun yanında olduğunu hisseder.

Ay Tanrıçası Selene, her gece sevgilisinin yanına gelir, onu sarar, okşar, öper ve yüzünde mutlu bir gülümsemeyle uyuyan genci sonsuz uykusunda bırakarak kaybolur.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244535 ziyaretçi (143293952 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)