Selimiye Camii'nin Sirlari
 
camii'nin, selimiye, sırları

Selimiye Camii'nin Sırları

28 Kasım 2006

Osmanlı padişahı ikinci Selim (1524-1574) adına Türk mimarisinin ölümsüz dehası Mimar Sinan tarafından altı yılda bitirilen ve kendisinin “ustalık eserim” diye iftihar ettiği Selimiye Camii bir çok manevi vasıfları sembolize etmektedir. Camii'nin, tek bir büyük kubbesi (43.28 m. Yüksekliğinde ve 31.28 m. çapında) oluşu Allah'ın birliğini. Pencerelerinin beş kademeli oluşunun İslam'ın beş şartını. Bütün pencerelerinin 99 tane oluşunun Allah’ın 99 ismini. Vaaz kürsülerinin 4 tane olması 4 hak mezhebi. Mabedin bütün külliyesinde 32 kapının oluşunun İslam'ın 32 farzını. Arka minarelerinde 6 yolun olmasının imanın 6 şartını. Camii'nin minarelerinde 12 şerefenin olmasının da yaptıran padişahın Osmanlı Devleti'nin 12. padişahı olduğunu göstermektedir.

Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı besinci bir işlem yaratarak çözdüğü söylenir. Ayrıca minarelerin şerefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir dehanın urunudur.

Almanlar, aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlar. Mimar Sinan, bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadır. Almanların dehası ise, o çirkin metal yığınına Selimiye'den fazla turist çekebilmelerindedir.

Birgün Selimiye Camii'ne girenler, kubbenin altında bir Japon'un ayaklarını kıbleye doğru uzatmış sırtüstü yattığını görmüşler Tabii hemen Japon'u, “Burası kutsal bir yer. Bu şekilde yatmak bizim inançlarımıza göre saygısızlıktır. Lütfen oturun ya da ayakta durun. Diyerek uyarmışlar. Ancak, Japon trans vaziyetteymiş, gözlerini kubbeden ayırmadan şöyle sayıklıyormuş: “Bu imkansız. Ben yılların mühendisiyim. Bu kubbe var olamaz. Hayal görüyorum. Bu kubbenin orada o şekilde durması fizik ve matematik kurallarına aykırı. Bu imkansız, orada hiçbir şey yok, orada hiçbir şey yok.”

Selimiye camisisinin zemini gevsek toprakmış. Bu nedenle minarelerinin yakın zamanda yıkılacağı fark edilmiş. Uluslararası bir grup bilim insanı toplanmışlar. Nasıl kurtarırız bu tarihi minareleri diye kafa kafaya vermişler. Sonuçta en son teknoloji olan metal kelepçelerle minarelerin
temellerini sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişler. Minarelerin temellerini açınca, koymayı düşündükleri kelepçelerin aynısıyla karsılaşmışlar. Mimar Sinan bilmem kaç yüzyıl önce ayni şeyi düşünmüş meğerse.?

Haberi Gönderen: Osmanoğlu (ogamsiz@hotmail.com)

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: şeyma , 25.11.2010, 09:32 (UTC):
çok ama çok güzel bir cami

Yorumu gönderen: şükür karaca, 24.11.2010, 12:40 (UTC):
tarihin en büyük devletligini yapmış olanmilletin torunları olarak bugünkü durumumuza kahroluyorum

Yorumu gönderen: raşit gönültaş paşayeriköyü, 01.04.2010, 18:38 (UTC):
görmeyenlere önerilir söylencek söz bulamıyorum

Yorumu gönderen: ENİS, 13.02.2010, 18:15 (UTC):
Selimiye Camii'nin sırlarından bahsederken bir cümle içerisinde yaratmak fiilinden bahsedilmiş bu yanlıştır çünkü yaratmak Allaha mahsustur.Güzel Türkçemizde bu kelimeyi karşılayan o kadar çok başka kelimeler var ki bunlardan bir tanesini kulanmamız daha doğru olurdu.Lütfen kulanndığımız kelimelere biraz daha dikkat edersek her şey çok daha güzel olur!Herkese selam ve saygılar!....

Yorumu gönderen: kayhan yılmaz, 08.01.2010, 16:19 (UTC):
işte biz bu Yüce insanların torunlarıyız...Allah'a şükürler olsun...binlerce kez...!

Yorumu gönderen: yasemin, 20.08.2009, 11:32 (UTC):
bu zekaya hayran kalmamak imkansız mimar sinan ın zeka ve fikrine şaşmamak ellimizde değil adı üstünde deha bir mimar

Yorumu gönderen: hakan yıldız, 13.08.2009, 18:49 (UTC):
allah nur içinde yatırsın ve allah ondan razi olsun türklerin gücünü dunyaya göstermiş

Yorumu gönderen: mehmet alı doner, 10.08.2009, 20:29 (UTC):
osmanlı tarıhın en buyuk devletıdır bende bır osmanlı torunu olmaktan gurur duyuyorumBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993802 ziyaretçi (134784809 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler