Sentinelese Kabilesi
 
Sentinelese Kabilesi

Sentinelese Kabilesi

Kategori: Gizemli Medeniyetler

Sık ormanlarla kaplı küçük bir ada. 1996'dan beri ne giden var ne gelen. En son 2006'da adaya yaklaşmaya kalkan iki balıkçı öldü. İşte Bengal Körfezinde, Andaman Adaları çevresinde bulunan Kuzey Sentinel Adası'nın ve bu adada yaşayan Sentinelese kabilesinin hikâyesi.

1996 yılına kadar ziyarete açık olan ada, National Geographic yönetmenlerinin de kameralarına aldığı eşsiz güzelliklere sahip. Ancak hükümet dış dünyayla olan iletişimin yerlilerin kültürüne zarar vereceğini düşündüğü için adaya ziyaretleri yasaklıyor. Sentinel Adası, teknik olarak Hindistan sayılsa da ülke anlaşmaları ve sınırları burada son buluyor.

Kabilelere yardım eden Uluslararası Kurtuluş Organizasyonu'na göre, dünyada hâlâ modern dünya ile temas etmemiş 100'ün üzerinde kabile var. Bu da yaklaşık 40.000 insan demek. Bazı araştırmacılara göre iletişim kurmamak onların tercihi. Andaman Adaları'ndan Kuzey Sentinel Adası'nda yaşayan Sentinelese Kabilesi buna bir örnek

Afrika'da göç ettikleri düşünülen bu kabilenin görüntülerine sadece Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ulaşabildi. Yetkililer, her ne kadar yerlilerle iletişime geçmeye çalışsa da başarılı olamadı.

Sentinel Adası'nda yaşayan Sentinelese Kabilesi, dünya üzerinde yaşayan en izole topluluk. 50-200 kişilik nüfusa sahip kabile dış dünyadan kaçabilmek için bazen şiddete bile başvurmuş.

2004'te tsunami felaketinden sonra Hindistan'ın bölgeye inceleme için gönderdiği bir helikopteri ateşli oklarla vurdu. 2006'da da kıyıya çok yaklaşan iki balıkçıyı öldürdükleri biliniyor. Kendilerini modern dünyadan koruyamadıkları noktada da zaten yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalıyorlar. Hindistan hükümeti, gönderilen elçilerin yenildiği iddiaları üzerine adaya gidişleri yasakladı.

Hiçbir iletişim kurulmamış olan Sentineller hakkında bir öngörüye sahip olmak oldukça zor. Görünüşe göre yaklaşık 300 kişilik bir nüfusa sahip olan Sentineller, yaklaşık 60.000 yıl önce Afrika'yı ilk terk eden insanların torunları olabilir.

Uluslararası Kurtuluş Organizasyonu'nun direktörü Stephen Corry, adada yaşayan yerlilerin dış dünyadan gelen bütün tehditlere rağmen son derece sağlıklı bir yaşama sahip olduğunu söylüyor.

Sahip oldukları dil Sentineller'in dışardan bir toplulukla binlerce yıl hiçbir iletişimde bulunmadığını göstermekte. Hindistan devleti de yakın bir geçmişte iletişim kurma çabalarına bir son vermiş. Sentineller, tüm bu sebeplerden dolayı dünyadaki en izole toplum olarak kabul ediliyor.

Adanın Google Maps'taki Konumu

Sentinelese Kabilesi İle İlgili Resimler

Sentinelese Kabilesi

Sentinelese Kabilesi

Sentinelese KabilesiBu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: west, 02.04.2016, 01:18 (UTC):
Dünyanın bilinmeyen geçmişinin birazi dogon kabilsinde bulunuyor..Onlarda anlatmak istemiyor zaten..
Bu sentinellilerde ikinci bir dogon lar olabilir...Bunların konuşması bir çok sırrın açığa çıkmasi demektirki buda birilerinin işine gelmez..!!!!!!!Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990181 ziyaretçi (134775856 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler