Serbest Kürsü
 
serbest kürsü

Serbest Kürsü

Bu kategoride iç politika konuları hariç, güncel olaylar ve meselelerle ilgili görüşlerinizi dile getiren özgün yazılarınızı İletişim Formu aracılığıyla bize ulaştırabilirsiniz.

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: NİYAZİ BALİN, 16.12.2010, 23:03 (UTC):
RUH

Hükmi varkılardan olan ruh kelimesi literatürde hava, rüzgar, esinti, koku anlamlarında kullanılmıştır. Biz bu kelimeyi ses, söz ve eylem olarak anlamaktayız. Bu kanaatimizi "Ruh Rabbimin emrindendir (İsra 85)" ayeti ile izah etmekteyiz. Anlaşılacağı üzere emrin nesnel bir varlığı olmaz; ancak fiili sonuçları olur. İş böyle olunca insan bedeninde bulunduğu iddia edilen RUH, bedenden bağımsız nesnel bir varlık değildir.

Emir bir iş ve oluşu başlatır. Emrin başlattığı iş ve oluş ses, söz ve eylem olarak açığa çıkar. Bundan dolayı diyoruz ki ruh, insan dahil tüm varlıkda SPONTAN olarak açığa çıkan ses, söz ve eylemdir. Bu görüşümüzü Kuran üzerinden şöyle destekleyebiliriz: Elif, lam, mim (Bakara 1) gibi harf-i mukatta ayetleri ruhun ses boyutuna, yazılı Kuran metni ruhun söz boyutuna, "onu sen atmadın (Enfal 17)" ayeti ile anlatılan ruhun eylem boyutuna örnektir. Ayrıca Kuran'da ruh kelimesinin tekil olarak kullanılması tek bir ruhun varlığına işaret eder. O da "O Allah"ın ruhudur ki bütün aleme üflenmiştir. O Allahın nesnel bir ruhu olmayacağına göre varlığa üflenen ruhun da nesnesi yoktur. Bundan dolayı ruh göçünün ve ruh çağırma seanslarının akıl ve ilim dışı olduğu dolaylı da olsa anlaşılır.

Niyazi Balin

Yorumu gönderen: semek, 30.05.2010, 22:45 (UTC):
arkadaşlar alıntı yaptığınız yerler, "..." alırsanız daha anlamlı olur. birde bana şu çarpanları katsayıları anlatırsanız örnek olarak 7 kat sevap 51 kere okumak 3 sefer tekrar gibi bunların kaynağı nedir nedendir teşekkür ederim...

Yorumu gönderen: Hakk Aşığı, 19.01.2010, 00:06 (UTC):
Bir şey yapılmadan önce İnşallah demenin gerekliliğini bildiren ayetler .
18 / KEHF - 23
Ve lâ tekûlenne li şey'in innî fâılun zâlike gadâ(gaden).
Bir şey hakkında “Ben, bunu yarın mutlaka yapacağım deme.”
18 / KEHF - 24
İllâ en yeşâallâhu vezkur rabbeke izâ nesîte ve kul asâ en yehdiyeni rabbî li akrabe min hâzâ reşedâ(reşeden).
Ancak Allah'ın dilemesiyle (yapacağım de). Ve unuttuğun zaman Rabbini zikret ve de ki: “Rabbimin beni (Allah'a) bundan daha yakın (daha üstün) bir irşad seviyesine ulaştırmasını umarım.”


Yorumu gönderen: hiçdüşünce, 17.12.2009, 13:47 (UTC):
bu siteyi ziyaret eden değerli arkadaşlarımdan bazı ricalarım var.1)ne olur: nasılsa görünmüyorum bilinmiyorum diye hakaretli ve küfürlü yorumlar yazmayın,öncelikle kendinize yakıştırmayın bu tür hareketleri.2)çoğu arkadaşımız kategorilerin ana sayfalarına göre yorum yapıp bazen yetersiz bilgiden yakınabiliyor;halbuki kategorilerin anabaşlıklarının hemen altında ince yazılarla,kategorinin içerdiği bilgiler sayfalar halinde var.bunun için kategoriye tıkladığınızda anasayfa açılır,tekrar sol tarafta bulunan panele gidip kategorinin diğer sayfalarını inceleyebilirsiniz.3)burda sitenin adına uygun olarak pek çok konuda zengin bir içerik var.burada bulunan her konu size uymayabilir.ama herkesin ilgi alanı farklı,dolayısı ile size uymayan bir konu kaldırılsın derken,başka bir insanın ilgi alanına müdahalede bulunuyor olabilirsiniz.ayrıca burda ki çoğu konu bilgilendirme amaçlı yani önerme amaçlı değil.yaniii... muska yapılmaz,fala bakılmaz,yada bunlarla uğraşanlara"ahada şurda bir hoca var hadi ona git"denmez:) 4)özellikle dini konularda gerçekten konuya dair hiçbir bilgisi olmadan yanlış yönlendirme yapan arkadaşlarımız var,rica ediyorum lütfen kafanıza göre"bu dinde yoktur!şu kitapta yoktur,yada vardır"gibi yönlendirmelerde bulunmayın.ve son olarak;eksik bilgi olduğunu düşündüğünüz konularda bildiklerinizi biz site ziyaretçileri ile paylaşarak hem siteye hem bize katkıda bulunabilirsiniz:)burada arkadaşlarımızla oluşacak bilgi paylaşımı burayı dahada zenginleştirecektir...peki ben kimmiyim de böyle konuşuyorum:burayı çok seven,bumerang gibi her defasında kendini burda bulan bir site sakiniyim:)

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 05.12.2009, 20:27 (UTC):
orta kesimin diğer tarafında ise 7 kat cennet sırasıyla bitikten sonra cennet bölümüne dahil olmayan sırat köprüsünün üst bölümünde yer alan gayet her türlü iytiyacı karşılayıcı bir alem vardır burası doğuştan akıl özürlü ve kafirlerden olma bulüğ çağına henüz girmeden hayatına son vermiş kullar içindir bir alternatiftir!
sırat köprüsü altında yer alarak 3 bölümden oluşur
ilki rampa hali ortası düz ve son bölüm de yokuş aşağı olarak uzanır
berzah aleminin içinde kollektif olarak hizali 7 kat daha vardır! bu katların en alt olanında önceden kabenin yerinde bulunan Beyt-i Mamur da yer alır , en üst katta ise kur-an'ı kerimde bahsi geçen Mukarrabin denilen varlıklar doludur , bu varlıklara arifler Ruhaniyyin de derler!
Melekut aleminin zeminini olşturan ilk kat'a cehennem denilir buraya sadece günahkar müslümanlar girebilir diğer dinde olanlara yasaktır!
bunun altında sair adında bi alem vardır hıristiyanlar burada işkenceye çekileceklerdir! , cehennem buradan korkar!
bu alemin altında da sakar isminde bi alem daha vardır yahudi olanlar için korkunç bir yerdir o yer onlara yeter!
bunun altında münafık olarak amelini satan kişilerin yer alacağı daha dehşet bir alem vardır adı cehimdir bahsi gecen gayya kuyusu buranın sol tarafından haviye'ye kadar uzanır!
bunun altında ise büyü yapan cadılara daha korkuç ve şiddetli leza vardır
hemen altında ise yedi kat yerin kolonlarından oluşan daha şiddetli olan hutame vardır!
ve en dipte haviye olduğu halde vehyl vadisi ve deresi buradadır burası cehennemden 70 kat şiddetlidir! cehennem buradan Yüce ALLAH'a dörtbir yandan sığınır!

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 05.12.2009, 20:04 (UTC):

ariflerin bahsettiği Melekut aleminin içinde bunların hepsinin belirli bir hizası ve büyüklüğü var
bilimadamlarının ( hilbert ) süper uzay adını verdikleri fakat bu bölgeden herhangi bir bilgi alamadıkları ve foto çekimi yapamadıkları için kesin bi kanıya varamadılar!
La Teşbih Arş-ı Azam'ın altında 4 kırmızı kolon üzerinde çok geniş bir kürsi vardır , bakara suresi ayet 255'te ( kürsiyyühüssemavati ) derken!
işte bu kürsinin sağında Sidre-i Münteha ve solunda da Levh-i Mahfuz yer alır
Kürsi'nin altında Adn Cenneti vardır fakat bu cennet sadece risalet verilen 124000 peygamber içindir ve kat bölümünden sayılmaz!
bunun altından itibaren aşağıya doğru 1.cennet başlar artık burada katlar yukarıdan aşağıya doğrudur , ternodinamik yasa ve kuantum fizine uyumlu olması şarttır! yasin suresi ayet 68'de ( kime uzun ömür verdiysek yaratılışını tersine çevirdik ) derken!
bu alan Melekut alaminin üst bölümünü oluşturur
orta kesfin bi tarafı berzah alemi olarak tek boyutlu asliye tünelin bizim kainatımıza bağlandığı yer yine 1. ve 2. berzah olarak iki alemi oluşturur bağlantı buradan temin edilir fakat bu ancak 5 iç duyu ile yapılabilinir!
anlatılması sakıncalı olan şeylerde bitakım kod ve şifreler vardır yoksa telefonunu numaraları rastgele çevrilmiş olduğu için başarı hüsrana dönüşebilir! , bundan dolayı sadece alan tarifi yapmak uygun olanıdır bunu önce belirtmekte fayda var kelimeler yetmediği için iki nüsha halinde yazmaya devam edeceğim!

Yorumu gönderen: hesty, 04.12.2009, 02:57 (UTC):
ben merak attim

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 03.12.2009, 21:04 (UTC):
Cennet Cehennem Sidre-i Münteha Levhi Mahfuz Kürsi Sırat Köprüsü nerededir hiç merak ettinizmi arkadaşlar?Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56439943 ziyaretçi (143813186 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)