Sevginin Mucizesi (Özür Yürekte Olursa Özürdür)
 

Sevginin Mûcizesi

Bircan M. (Kayipgül)

“Özür, yürekte olursa özürdür.”

Sokağa çıktığımda şöyle bir gözlemlerim âlemi. Belki derim, anlatılmak istenen bir şeyler vardır.

Unuttuk nedense toplum olarak özürsüz bakmaya etrafımıza. Önce kulaklarımızı sağır ettik; duymamak için bize ihtiyaç duyanların sesini. Sorumluluklarımızdan kaçtık belki. Tıkadık kulaklarımızı tüm güzelliklere.

Sonra gözlerimizi kör ettik. Kör ettik ki. Göz görmeyince gönül katlanır misali. Dilenmesine izin verdik özürlü kardeşlerimizin. Hatta bir de biz vurduk incinmiş onurlarına.

İster miydi öyle bir yaşam, hiç sormadık ki; acaba kendi seçimleri mi diye. Baktık gözlerine acıyarak. Yargıladık sadece duygu sömürüsü yapıyor diye. Açıp gözümüzü göremedik, tek eksik organınla nasıl çaba gösterdiğini. Ne mutlu bize.

Dondurduk duygularımızı. Okula gitmesi gereken küçük kız çocuklarını elinde mendil satarken, su satarken gördük caddelerde. Gördük de sürdük arabamızı üzerlerine. Ne yapabiliriz düşünmedik. Ne yapabilirdik ki ÖZÜRLÜ KALPLERİMİZLE aralarında dolaşırken.

Babalarını, annelerini suçladık. İster miydi onlar okutmak, topluma kazandırmak, umursamadık. Sadece fakir oldukları için, çaresiz kaldıklarından ellerinde imkânları olmadıklarından mecbur kaldıkları seçimlerinde yargıladık uzaktan. Ne kolay değil mi?

Susturduk çığlıklarımızı. Susanla sustuk. O kadar çok ki sessizliğin içinde bizlere ihtiyâcı olan. Belki de susmak, daha kolay geldi sesli mücadeleden. Öylece söndürdük umut kapılarını.

İmkânı olanlar var elbet. Ne mutlu onlara. Neden biri de biz olmayalım demedik. Bedenle geldik dünya yüzüne bir çoğumuz; ama yarın ne olur bilemedik.

Ne götürebiliriz ki bu dünyadan. Daha duyarlı olalım şimdi. Gerçek özürlülere bir yer açalım çevremizde, tutalım ellerini. Göreceksiniz neler yapabileceklerini verdiğiniz emek ve sevgi uğruna.

Açın kapılarını özür perdelerinizin. Yumuşatalım geç olmadan yüreklerimizi. Kapanmadan kapıları yüzümüze. Fazlasını değil belki; ama yapalım elimizden geleni yorulsak da. Yaşama bir şans verelim hep birlikte. Değmez mi bir tebessüme hiçten.

Mûcizedir sevgi. Bir mûcize de biz yaratalım sevgimizle ve neler olacağını görelim hep birlikte.

Kayipgül (Bircan M.),
20:14, 20 Mayıs 2010, Perşembe.

Bircan M.'nin Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ELİF, 23.07.2010, 17:32 (UTC):
çook etkilendim müthiş bence <AŞK BUDUR..

Yorumu gönderen: Akhenaton, 20.05.2010, 23:15 (UTC):
Teşekkür ederim...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990222 ziyaretçi (134775998 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler