Seytan Vatikan Duvari Icinde
 
Vatikan, Vatican, Mehmet Ali, Agca, Papa

Şeytan Vatikan Duvarı İçinde

M. Ali Ağca, İtalyan La Repubblica gazetesine konuştu: Papaz ve kardinallerin yardımı olmadan Papa'ya suikast düzenleyemezdim!.

Ağca, Kartal Maltepe Cezaevi'nde İtalyan gazeteci ile yüz yüze yaptığı röportajda şöyle diyor: Şeytan, Vatikan'ın içinde. Papa'ya düzenlenen suikast girişiminden Vatikan da sorumludur.

TEK BAŞIMA YAPTIM

Tanrı'nın kararı olan bu suikastte hiçbir gizli servisin parmağı olmadı. Kimse bilmiyordu. Bazı Vatikan yetkilileri benim yeni Mesih olduğuma inanıyordu.

Ağca, İtalyan basınına "Papa suikastinde kendisine Vatikan'ın yardım ettiğini" söyledi. O dönemki davaya bakan yargıç Priore de "Vatikan sorgulama taleplerimin hepsini geçiştirmişti." dedi.

Mehmet Ali Ağca, Papa'nın hastalığının ağırlaştığı ve İtalyan parlamentosunun "Gizli Servisler Mitrokin Komisyonu'nun suikast üzerine araştırmalara başladığı bir dönemde yeniden İtalya'nın gündemine oturdu. Geçtiğimiz gün Çakal Carlos'un örgütünde Bulgar ajanlarca eğitildiği öne sürülen Ağca, hakkındaki iddiaları La Repubblica gazetesine yaptığı bir açıklamada yalanladı ve ilk kez bu kadar açık bir şekilde Vatikan'ı suçladı:

VATİKAN YARDIM ETTİ

13 Mayıs 1981'de Dünya'da hiçkimse bu suikastle ilgili bir şey bilmiyordu. Suikastte Vatikan'ın sorumluluğu var. Bazı rahip ve kardinallerin yardımı olmadan suikasti gerçekleştiremezdim. Şeytan o duvarların içinde. Benim yaptığım suikast Tanrı tarafından kararlaştırıldı. Rebibbia hapishanesinde yaptığım görüşmede Papa da suikastin Tanrı'nın bir işareti olduğunu söyledi. Ben Papa'yı seviyor ve sayıyorum. Seksenli yıllarda Vatikan'da bazı insanlar benim Mesih olduğuma inanıyordu ve serbest bırakılmam için Emanuela Orlandi üzerine entrika düzenlediler. Eğer sahte bir biçimde din değiştirmeyi kabul etseydim, 1983'te serbesttim. Beni ya Orlandi ile değiştireceklerdi, ya da cumhurbaşkanınca affedilecektim. Benim Hıristiyan olmamı istiyorlardı. Gizemini halen koruyan Ağca suikastinin yeniden gündeme oturması üzerine suikast davasına bakan dönemin hukukçularıyla görüştük. Davanın hakimlerinden Rosario Priore, "Komisyondaki Carlos ve örgütü Separat'la ilgili belgelerde yeni ipuçları çıktı. Bunun değerlendirilmesi gerekir." dedi. Priore, kendisinin de Ağca davasında İran'da kaldığı dönemi uzun süre incelediğini belirterek, yaptığı soruşturmaların ucunun Moskova'ya kadar vardığını söyledi.

"SORGU İZNİ VERMEDİLER"

Ağca'nın Papa suikastinde Vatikan'ın içinde bazı rahip ve kardinalleri suçlaması için "Bu çok ağır bir suçlama" derken, kendisinin de geçmişte Vatikan'ın işbirliğinden kaçmasından yakındığını hatırlattı. Priore, Papa'ya suikast davasını sorgularken Vatikan'a onlarca soruşturma ve tanık dinleme talebinde bulunduğunu, ancak Vatikan yetkililerinin sorularını yazılı yanıtlarla geçiştirdiğini belirtti. Priore, "Ağca çok sayıda ifade verdi. Daha sonra geri çekti." dedi. Roma savcılığının da suikast konusunda yeni bir soruşturma başlatmış olabileceğini, bu soruşturmanın büyük bir ihtimalle "yeni Bulgar belgelerine" dayandırılmış olacağını ileri sürdü. Öte yandan Papa'ya suikast davasıyla tanınan bir diğer hakim Ferdiando Imposimato da "Roma Savcılığı'nın konuyla ilgili başlattığı gizli bir soruşturma olabileceğine" değindi. Ağca, İtalyan parlamentosundaki komisyonun başkanı Paolo Guzzanti'ye ağır suçlayıcı bir mektup yazdı. Bir örneğini de bize gönderdiği mektupta şöyle dedi: Bay Guzzanti, beni tetikçi olarak tanımlamaktan utanmalısınız. Ali Ağca gerçek bir uluslararası devrimcidir. Ben tıpkı Ernesto Che Guevera gibi sadece insanlığın onuru için savaştım. Halen herkese ekmek ve iş garanti eden reel sosyalizme inanıyorum. Ne İtalyan savcılar, ne de Mitrokin Komisyonu karşısında ifade vereceğim. Bırakıldığımda Orlandi'yi de serbest bıraktıracağım. Orlandi bir batı ülkesinde lüks bir villada yaşıyor. Ancak Vatikan'a ailesini kucaklamak için dönmek istiyor. Senden Vatikan'ın da cevabını içeren bir mektup bekliyorum. İtalyan basını, dünkü haberlerinde Ağca ve suikastle ilgili belgelerin "Bulgar istihbaratında mühürlü bir odada tutulduğunu" yazdı. Bu belgelere göre suikast emrini KGB'nin verdiği, Çakal Carlos'un adamlarının Ağca'yı İran'da eğittiği, Bulgar istihbaratının da aracılık yaptığı öne sürülüyor.[1]

Kaynaklar

[1] Sabah Gazetesi


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56729919 ziyaretçi (144594664 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)