Seytan
 
şeytan düşmanınızdır

Şeytan

Önbilgi: Bu kategoride Doğu ve Batı kültüründeki şeytan kavramı ele alınmıştır. Bu yüzden bazı makaleler, folklorik özellik taşıyabilir.

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

A. islami Kaynaklı Makaleler


B. Batı Kaynaklı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Kabuklu Baharat, 01.08.2021, 22:48 (UTC):
Aynı kitabı okuyup onlarca farklı anlam çıkarıp, apaçık denilen kitap için, insanlar hala debeleniyor. Çabanızı bilime kullanın en azından ülkenize faydanız olsun.

Yorumu gönderen: Avukat, 22.02.2018, 10:05 (UTC):
2. bölüm
Azazil e artık İblis adı verildi. Hala sahip olduğu yetkilerle cennete girebiliyordu. Cennette yaşayan Adem ile Havvanın
Yasak ağacın meyvesinden yemesi Allah tarafından yasaklanmıştı. İblis Havvayı yasak ağacın meyvesinden yelerini ikna etti .Havvada Ademi ikna edip herikiside bu agacın meyvelerinden yedi .Allah bu durumu görünce onları
aşagıların en aşagısı dünyaya gönderdi . Havvaya zahmetli bir hamilelikle çocuğunu doğuracaksın Ademe de sende zahmetli bir çalışmayla günlük yemek ihtiyacınızı sağlyacaksın .Her ikiside cennetten dünyaya inidirildi.
Bazıları derlerki : Bu yasak ağaçın meyvesi seks yapmaktır.
onun için bu işi yapınca her ikiside avret yerlerini kapama bilincine erişti derler. Bunu bilemem ama bir şeyi çok iyi biliyorum.
HAVVA ADEMİ yasak ağacın meyvesinden yemeyi ikna ederken ADEM şöyle dese idi EY HAVVA RABBİMİZ BU AGACIN MEYVESİNİ YASAKLAMIŞTIR BİZ BUNDAN YİYEMEYİZ EĞER YERSEK ALLAHA İSYAN ETMİŞ OLURUZ dese idi. neler olurdu. Havva ile Adem cezalandırıldığı aşagılarınb aşagısı DÜNYAYA inmeyeceklerdi. Cennette huzur içinde yaşayacaklardı. Tabii ki bizlerde bu dünyada olmıyacaktık .
Hiç bir kitap ve peygamberde olmıyacaktı veye gelmeyecekti. Biraz önce yazdığım Meleklerin dediği : Yeryüzünde kan döken bir kavim mi yaratacaksın Sözü de olmıyacaktı.......
SONUÇ : Bütün bunlar Allahın önceden planladığı bir iştir.
NE MURAT EDERSE O OLUR KİMSENİN TAM BİR ÖZĞÜR İRADESİ YOKTUR KÜLLİ İRADE HERŞEYİ KUÇAKLAMIŞTIR.
ALLAHIN YAPTIĞINDAN SUAL OLMAZ .

Yorumu gönderen: Avukat, 22.02.2018, 09:53 (UTC):
1. kısım
Azazil cinlerdendir Çok eskiden dünyada insanlar yokken dünyada yalnız cinler yaşıyordu kendi aralarında savaşlar yapıyor huzursuzluklar çıkaryordu. Azazil cinler üzerinde tahakküm uygulıyarak yer yüzünde düzen sağladı. Tanrı katında itibarlı oldu . Her yere girebilme her yere gidebilme hakkına sahip oldu. ALLAHA imanı bugünkü insanların tamamından çok çok fazla idi .Çünkü kendisi hakkal yakin makamında idi. ALLAHA senden başka kimseye kulluk yapmıyacağım yalnız sana itaat ederim YALNIZ SANA SECDE EDERİM . TEK SECDE EDİLECEK YALNIZ VE YALNIZ SENSİN derdi. Zaten bu hal içinde olmasaydı Allah katında bu makama erişemezdi.
Bir gün Allah : Ben yeryüzünde topraktan kendi suretimde bir canlı insan yaratacağım dedi. Melekler cevaben dediki Ey Rabbimiz yer yüzünde kan akıtacak isyankar birilerinimi yaratacaksın. Allah da dediki :hayır sizler her şeyi bilemezsiniz. Sonuçta topraktan Adem yaratıldı . Allah meleklere ve cinlere yarattığım bu Ademe secde edin dedi.
Herkes secde etti yalnız Azazil secde etmedi. Azazilin daha önceden rabbine bir sözü vardı. BEN ANCAK VE ANCAK YALNIZ SANA SECDE EDERİM. bu sözüne istinaden secde etmedi .Kendi kendine düşünerek acaba rabbimiz bizim imanımızı bu secde ile sınıyormu diye düşündü.
Secde etmemesinden dolayı Allah eski birçok itibar ve yetkilerini elinden aldı. Ama birkısım güç ve yetkilerini elinde bıraktı .
Kıyamete kadar yaşama imkanı sundu.

Yorumu gönderen: ŞAMAN IN TARIK I, 16.06.2017, 09:52 (UTC):
KİRAMEN KATİBİN BUNLARI PROFESÖRLER BİMEZ DİYORSUN SEN KİMSİN NEREDEN BİLİYORSUN CENAP ŞAHABETTİNMİSİN NESİN SENİN BİLİYORUM DEDİĞİN UYDURMALARI BEN 12 YASIMDA IKEN OKUDUM COCUK KAFAMLA INANMADIM ALAYINIZA SÖYLÜYORUM SEYTAN MELEK DEĞİL DİYEN LER KURAN A AYKIRI DAVRANIYORSUNUZ SEYTAN MELEKTİR SADECE YARATILIŞI FARKLIDIR ATEŞTENDİR BİLDİĞİNİZ ÜZERE

Yorumu gönderen: hoca, 01.12.2015, 09:43 (UTC):
Benim de kardeşimin himayesinde şeytani komutan ve askerleri var.. haberciler hizmetçiler ayrı istediği zaman neler yaptığını bilmek bile istemezsiniz

Yorumu gönderen: vali , 10.06.2015, 20:51 (UTC):
şeytan melek değil cindir.melekler kendi insiyatiflerini kullanamazlar Allah c.c. ne emrederse onu yaparlar aksini söyleyenlere inanmayın israiliyattan geçmiş olabilir. şeytan kullukta yüksek makamlara geldiği halde {azazil onun makamının ismidir] kibrinden kurtulamadığı için ve isyanında ısrar ettiği [Hz Adem a.s.gibi tövbe etmemiştir] için bu hale düşmüştür.şeytan yok diyen dinden çıkar dikkat...şeytana bela okumayla uğraşacağınıza Allah c.c. sevmekle uğraşın.

Yorumu gönderen: angel, 08.12.2014, 21:03 (UTC):
Allah bizi şeytanın şerrinden korusun.Bizi yanlış yola sürüklemesin.Bir adam mescite gidiyormuş.Yürürken çamura düşmüş.Eve gitmiş ve üstünü değiştirmiş.Tekrar yola çıkmış ve yine düşmüş.Yine gidip kıyafetlerini değiştirmiş.Giderken bir adam görmüş.Elinde lamba ile adamı mescite gitmesine yardım etmiş.Adam ,lamba tutan adama ezanı sen oku demiş.Lamba tutan adam kabul etmemiş.Adam nedenkabul etmediğini sorunca lamba tutan adam kendisinin şeytan olduğunu söylemiş.Adam çok şaşırmış.Şeytan şöyle demiş: -Seni ilk düşürdüğümde hiç üşenmeden kıyafetlerini değiştirdin.Allah senin bütün günahlarını bağışladı.2. defa düşürdüğümde yine üstünü değiştirdin.Bu sefer Allah geçmiş beytinin günahlarını bağışladı.Ben korkdum ki 3. dürüşümde Allah bütün müslümanların günahlarını bağışlar.Bende o yüzde seni mescite götürüyorum.demiş

Yorumu gönderen: Hakkan, 23.10.2010, 12:52 (UTC):
Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı. (Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." (Allah:) "Öyleyse ordan in, orda büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin." O da: "(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)" dedi. (Allah:) "Sen gözlenip-ertelenenlerdensin" dedi. Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onlar(ı insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım." "Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın." (Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak ordan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım." Ve ey Adem, sen ve eşin cennete yerleş. İkiniz dilediğiniz yerden yiyin; ama şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz. Şeytan, kendilerinden ‘örtülüp gizlenen çirkin yerlerini' açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir." Ve: "Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim" diye yemin de etti. Böylece onları aldatarak düşürdü. Ağacı tattıkları anda ise, ayıp yerleri kendilerine beliriverdi ve üzerlerini cennet yapraklarından örtmeye başladılar. (O zaman) Rableri kendilerine seslendi: "Ben sizi bu ağaçtan menetmemiş miydim? Ve şeytanın sizin gerçekten apaçık bir düşmanınız olduğunu söylememiş miydim?" (7/11-22)

Yorumu gönderen: kiramen katibin, 21.10.2010, 16:21 (UTC):
arkadaşlar şeytan dediğimiz aşşağılık düşman melek değildir! ve hiç olmadıda! , biz dünyada yok iken cinler yaşıyorlardı buda o çeşitlerden , dünyanın atmosferi olsun şartları olsun onların yaşamını sağlayacak konumda idi bikere buna bi adapte olalım , şeytanın bir sureti var tabii cinlerin bize olan yoğunlaşma ve yaşam fonlarındaki dezavantajları şeytanda da mevcut ve birde insanın 9. duyusu olan vehmetme kuvveti şeydanın bize giriş yaptığı kuvvettir! iyi dinleyin bunları profesörler bile bilmez! , insanlara zarar verememelerinin sebeplerinden birisi ise ateşin 2. çeşidi olan dumansız olanıdır , fakat bu dumansız sandığınız anlamda değil , zehirli olan 3. çeşit cehennemde ve bizim kullandığımız çeşit ateş ise saf ateştir bu üçü asliye gruplarını oluşturur , insanoğlunu şeytanın aldatması gayet basittir , hem seçenek çoktur hemde malesef şeytanın öğrendiği ilim! , bu dünyaya yeyip içip keyif çatmaya gelmedik , 3 sınıfa ayırdığı kulların dinde ileri gelen ve veli olanlarına şeytan yaklaştığı an mağlup olur , sağcı olanlardan münafıklık edenlerin hepsinin vay haline , solcu olanların ise topu cehenneme girecek ve bu duruma hiçbir peygamber müdahale edemeyecek haberiniz olsun! (bi iznihi)derken bakara suresi ayet 255'te , şeytan biz insanoğluna olduğu kadar cinlerinde diniyle oynayıp onlarla uğraşıyor! , cinler şeytan değildir , fakat hem insan hemde cin vasıf olarak bu duruma bürünebilir dikkat! , bir arkadaşımız fırkadan söz etmiş okudum ve cevaben; islam dininde grup diye bir hassa yoktur arkadaşım , vay süleymancısıymış vay nurcusuymuş bu şekilde alır başını gider , yanlış! , vel cemaat dedinmi camide rütbelerini sökeriz! , doğru fırka fırka-ı naciye olarak adlandırıldı , iki bölümden oluşur , ehli sünnet ve kur-an , eşariye ve mütaridiye olarak sınıflandırılır bunları öğrenin! ve uygulayın , mürşit ve mürid ilişkisine gelince , bir mürid mürşidine bağlandığı an dinden çıkar! , NE DEMEK BU ŞİMDİ rabbim ortakmı istiyor da el verip tövbe ister oldular , kamil akıl sahibi mürşit müridini ayakta karşılayıp dua etmesini talep eder ve ikramlarda bulunur , olamayan müride mürşit lazım gelmez! , mürşitsizde halvete girilmez arkadaşlar dikkat! kafayı sıyırma ihtimali maximum o kadar kişiyi uyarmama rağmen içlerinden bir kişi gereğini yaptı :( , ben 6 yıl ilim öğrendim ve halvetime girerken topluma pratik uygulama yapıyorum deyip sözü kısa kestim , sırlar söylenmez! yasak! ve bitakım ön hazırlık yapılır ondan sonra da zahir olan ilim gibi batın olandan da istifade edilebilinir , şeytanın amacı öfke değil cehennem için birazcık odun ve kömür yani insan ve cinlerden malesef , birde sizlere bir hadisten haber vereyim (ben iki emniyeti bir arada bulundurmam) içinde bulunduğunuz duruma bi bakın ve aynı zamanda sık sık şeytanın verdiği hezeyanlardan (uygunsuz fikir) kaçınarak ALLAH'a sığının , saygılar...

Yorumu gönderen: niyazi, 21.10.2010, 16:14 (UTC):
şeytan niyeye beni ateşten insanları topraktan yarattın dediği için Allah a , Allah ta onu cezalandırmıştır!!!
(insanlar yaratılmadan önce şeytan da melekmiş.)

Yorumu gönderen: aleyna beni sinir etme !, 01.09.2010, 17:55 (UTC):
kardeşim şeytanın neresi melek Allahu teala şeytanı cin olarak açıklamadımı.Melekler nur olarak yaratılır.Cinler ateş.Şeytan ateşten yaratılmış sende ona 5 büyük melek diyorsun insanı dindn cıkarmaya mı uğrasıyorsun

Yorumu gönderen: aleyna, 31.08.2010, 21:38 (UTC):
şeytan 5 melekten biridir oda bir melektir ama allaha kulluk etmeyince inkar edince kovulan cezalandırılan bir melektir bence yoktur vardır diyeceginize şeytanın şerrinden korunun ona lanet etmeyin cünkü bunca günahına ragmen oda hala allahtan mahşer günü bagışlanmak isteyecek tabiki şeytan var onu inkar etmek haşa allahımı inkar etmek gibi bir şeydir bizim sadece yapacagımız iki ayaklı şeytanlardan korunmak olucak biz ancak onlardan kendimizi koruyabiliriz şeytandan sa allahın emirlerinden cıkmadan korunma yolları aricaz minelcinnetin vennas allah insan şeytanlarından korusun iki ayaklı insan şeytanlardan

Yorumu gönderen: Allahaşığı, 25.08.2010, 14:46 (UTC):
Şeytan aslında bir cindir ve gerçek adı İblis'tir.

Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere ve cinlere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.

(Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?"

(İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."

(Allah) "Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin."

O da: "(İnsanların) dirilecekleri güne kadar beni gözle(yip ertele.)" dedi.

(Allah) "Sen gözlenip ertelenenlerdensin" dedi.

Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onları (insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım."
"Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın."

(Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım." (Araf Suresi, 11-18)
Allah(C.C)'ın rahmeti üzerimize olsun.

Yorumu gönderen: PLANET , 17.07.2010, 11:37 (UTC):
ŞUŞEYTANI ÖPEYİMDE GELMESİN DÜNYAYA

Yorumu gönderen: yılmaz, 14.07.2010, 10:23 (UTC):
ben allahımı var olduğuna inadığım icin şehtanda var cünkü sınavdayız kar olsun enperyalizim ve iki yüzlü insanlar

Yorumu gönderen: cinci hoca, 29.05.2010, 21:55 (UTC):
bence her şeyi oluruna bırakmak lazım erkek yada kadın insan olmak insan ölmek kolay iş değil bunun için çok çaba sarfetmek gerek biz karakteri sağlam insanlar olursak cin şeytanlarıda ins şeytanlarıda kimseye bi zarar veremez efendimizallaha tevekkül edip sabır ile sonucu bekledi mevla onun insanlık için en çok istediği inancı verdibaşlangıcı ve sonu olmayan maziyi ve geleceği bilmek bizim işimiz değil bizinsan olmanın gereğini yapıp hep pozitif bireyler olalım deminde arz ettiğim gibi mevzu biraz derin geçmiş ve gelecek zamanda biraz yolculuk yapmak gerekiyo ve bu yolculuğun sonunda ınsanlığın efendisinin emir ve tavsiyeleri le kendimize bir yol çizmemiz gerekiyo rehberimiz insan olsun şeytan olmasın sağlıklı insan iyiyi ktüden güzeli çirkinden ayırt edebilen insandır herkese sağlık ve kalp huzuru dilerim

Yorumu gönderen: rukiye, 29.04.2010, 14:06 (UTC):
seytan var ve akıllı insan seytana teslım ve ona uymaz aklını kullanamayan ise geri dönsün tövbe ettsin

Yorumu gönderen: hüseyin, 09.04.2010, 21:43 (UTC):
arkadaslar bir nefes alin derin derin her bir insan herkes öncelikle kendisine iyi bakmasi gerekiyor sen su yaptin o bunu söyle di hic kimse bunu degistiremez o kendi insanin kendi ellinde olan birsey herkesin zaten akli yerinde cocuk degilki ögrensin hz muhammet aleyhissealm peygamberimizin ilk söyle di sey okuyun demis arkadaslar herkes kendisinin birakinda kendisi okusun zaten yüce allahiniz bize istemedigimiz kadar kitab peygamberler akil ve fikir vermis ama ben kendimi
onarmaktan kafami cevirip baskalarina bakarsam o is olmaz adam ömür boyu allaha namazini kilar ve bütün farzlarini yerine getirir ve onu allah bilir tabi ceheneme gider son nefesinde bir yaptigi hatta yüzünden ve bazilarida bütün ömrü kötülüklerlen gecer ama son anda bir iyilik yapar ve imana gelir onu biz bilemeyizki kendimizi kati sürete övmememiz gerekir her bir insanin dini kendisinedir her sey acikta yalniz oinsan dilerse gerise yalan kendimizi översek kokariz seytandan farkli olmayiz

Yorumu gönderen: nm, 02.04.2010, 14:57 (UTC):
herşeyden önce niyet önemlidir. öyle insanlar var alkol almaz namazında niyazında ama gel gör ki iyi insan değil. kalbinizi arındırın kötülüklerden. ilk önce iyi insan olmayı başaralım niyetlerimizi temizleyelim.

Yorumu gönderen: kemal, 26.03.2010, 10:08 (UTC):
aşağıdaki yorumu anlayamadım gerçekten böyle birşey olabilir mi? "Öyleyse şeytandan korunmanın tek bir yolu vardır. Bir Allah dostunu, Allah'ın bir velîsini kendine bent edip, hıfz edilmek."

Yorumu gönderen: Göksen Merey, 05.03.2010, 12:39 (UTC):
Şeytan insan ile imtihan edildi kaybetti, şimdide insan için imtihan konusu.

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 04.03.2010, 19:14 (UTC):
inananmamakta ayak direyenlere öyle şiddetli işkence çeşitleri varki kaleme alsan ömür yetmez! , daha önceleri de özelikle insanlara izah etmiştim , cehennem hesap gününden sonra asla yok olmayacak ebedi olarak var halde olacak bubun gibi daha şiddetli 6 yer daha var , buralar da yok olmayacak , gerçi yeterince insanlardan ve cinlerden odun ve kömür olacak , ben bunların olacağına şahadet ediyorum inanmayanın kendi tercihi ve dini onun olsun , rabbimin gönderdiği tüm resülleri gerek insanlardan gerek cinlerden ve gerek meleklerden olsun selamlarım , bu sistem içinde bütün yaratıklar müthiş bir çaba sarf edip günah işlemekten uzak ta dursalar bile Yüce rabbim günah işleyecek olanları da yaratır çünkü cehennemde sayısı çok kalabalık zebaniler var bunların da eline oyuncak gerekiyor onlarda bunu bekliyorlar , rabbim cömerttir , misal olarak bir makam sahibi zerre kadar toplumun hakkına el uzatsa bu kozmik arşive anında kayıt edilir , önemli olan buradaki birikim değildir , sorulacak her soruya Yüce rabbimin elbet cevabı vardır , fakat biz kendimizi uyanık ve bilgin sananlardan olduk , sultanım buyuruyorlar ki; (-nereden kızacağımı bilemezsin ) , şu halde en ücra yerde dahi olsan tarihini araştıracaksın çünkü mükellefsin! , içinde bulunduğun durumu analiz edeceksin , hiç kimse tüm ilmi tam haliyle bilmez , nitekim Hz Muhammet (sav) (-ya rabbi benim ilmim senin ilmin yanında bir hiçtir ) bunun gibi de ümmetine dönerek (-ben ilmin şehriyim Ali de kapısıdır , ilim öğrenmek isteyen kapıya danışsın ) demişti , görüşler elbette yüzeysel olarak sürüncemede kalır , fakat kamil akıl sahipleri olayları tez anlar koşulları tez kavrar...

Yorumu gönderen: murat, 02.03.2010, 23:05 (UTC):
diğelim ki şeytan yok budurmda kuranı da hiçe sayıyorlar ve dinin dedikleinide ozaman ahirette yok.Tamam sizin dediğiniz gibi ise zaten bişey olmuyo ama kuranın dediği gibi ise ozaman inan mayanlar ne yapacaklar ne yapacaklar merak ediyorum Allah inan kullardan ayırmasın bizi

Yorumu gönderen: dilan, 18.02.2010, 20:04 (UTC):
çok güzel mesajlar teşekkürler
Yorumu gönderen: Amaterasu, 16.02.2010, 12:10 (UTC):
Şeytan İçimizde......Beni ben yaptığını düşündüğüm egolarımdan kurtulduğum zaman şeytanı da yenmiş olacağım..İçki iç,eğer için güzelse..Mevlana demiş ki: Bade içen rikkat beslerse,sarhoşluğu rakik olur.
Bade içen kin beslerse,sarhoşluğu kindar olur.
BAde içen ekseri kindar nadiren rakik olduğundan,
Bade kamuya haram olur:)

Yaptıklarınızdan meyi de meyhaneciyi de sorumlu tutamazsınız.içinizdeki en pespaye yanları ortaya çıkardığı için ,önce nefsinizi temizleyin.Sonrasında "Dinde zorlama yoktur"...
Şeytan, benim nefsim..
Tüm kainat olanca katmanları ve karmaşasıyla insanın içine gizlenmiştir.Şeytan,dışımızda bizi ayartmayı bekleyen korkunc bir mahluk değil,bizzat içimizde bir sestir..Şeytanı kendinde ara;dışında ,başkalarında değil.Ve unutma ki Nefsini bilen Rabbini bilir.Başkalarıyla değil, sadece kendiyle uğraşan insan, sonunda mükafat olarak Yaradan'ı tanır.

Yorumu gönderen: cengiz, 06.02.2010, 14:45 (UTC):
hic acmayın

Yorumu gönderen: Göksen Merey, 05.02.2010, 10:40 (UTC):
Şeytan rivayete göre insan yaratılmadan önce diğer meleklerin gözünde Allah'ın en sevdiği varlıkmış. Buda onu kibire düşürmüş. Hatta Allah ademi yaratacağını ve huzurunda olan bir isyankarın yoldan çıkacağını bildirdiğinde tüm melekler lanetlenmek korkmuş, o zaman azazil ismindeki şeytana sen Allah katında çok değerlisin bizden bu laneti uzak tutması için Allah'a dua et demişler. Azazil bu lanet bize değil demiş ama meleklerin ısrarı karşısında Allah'a hepimizi bu lanetten koru rabbim diye dua etmek yerine kibire düşerek bu lanetten korkup bana gelen bu kullarını esirge bağışla diye dua etmiş ve kendisini hesaba katmamış bu kibiri yüzünden lanetlenip şeytana dönüşen bizzat kendisi olmuş. Demek ki önce kibirli olmayacak ne oldum demeyecek ne olacağım diyeceksin. kimseyi kendinden aşağı hor görmeyeceksin, başaksının değil kendi nefsinden öncelikle sorumlu olacaksın.

Yorumu gönderen: toka, 22.01.2010, 13:35 (UTC):
musbul77

yaw şimdi, içki içme, hatun peşinde koşma, ot gibi oluy yahuu.yaşa yaşa, cennette ödüllen..şimdi varken boş mu bırakalım? yapma baba yaw

Yorumu gönderen: musbul77, 16.01.2010, 23:17 (UTC):
şeytan bizim yüzümüzden cehennemlik oldu allahın huzurundan kovuldu,,bize düşmün olması çok normal,,şeytanın en çok sevdiği şeyler,kıskançlık,karı koca arasına fesatlık sokmak,kumar,içki,fuhuş..bunlardan uzak durmalıyızzz

Yorumu gönderen: kübra, 06.01.2010, 13:29 (UTC):
şeytan her n başucumuzda ondan uzak durmalıyız

Yorumu gönderen: umut, 01.01.2010, 16:53 (UTC):
xint, eğer aklını şeytanla paylaşırsan, kendini ve ruhunu kaybedersin. şeytanın senin aklına ihtiyacı var çünkü kafanı karıştırmak ve böylece seni kötü bir yola saptırmak zorunda. çünkü şeytan insanın yaratılmasını istemedi: dedi ki: "onu yaratırsan, sana büyüklük taslar. (firavun) sana karşı fesatlık eder. (Sen)


Yorumu gönderen: Fizikalimi, 25.12.2009, 21:48 (UTC):
arkadaşım şu vakitten sonra hiçkimseyi üzecek değilim , ben ayetlerin tefsirini alimlerimizin yazmış olduğu kitaplardan dile getiriyorum çünkü sürekli okuyorum ve fakat hikaye okuyor değilim ki siyaset lazım gelsin! , vakıa suresi ve duhan suresinden haberi olmayan kişiler sağcı ve solcuları nereden bilebilsinler ya kör oldukları için ya da şeytanın ayetlerinden oluşan şarkıları ezberlemeyi tercih ettikleri için!
benim yüce rabbim ben şunu yapanı cehenneme atacağım diye bir hadis ve ayet'i bizlere sunuyorsa kesinlikle yapar ki benim rabbim en çok sözünde durandır! , şu halde hikmet odur ki cehennem ateşi de bizim için bir nimet olmuştur! , ben kimmiyim! , sadece yüce ALLAH'a kul olan bir insan ya sen kimsin? farklı bişeymi?

Yorumu gönderen: derin, 23.12.2009, 16:03 (UTC):
fizikalimi kardeşim,sağ ve sol derken siyaset mi yapıyorsun yoksa dini siyasete alet mi ediyosun!yok ben bunu farklı bir doğruda ima ediyorum diyorsan belirleyici bir şekilde açıklamanı umuyorum.. hem sen kimsin ki Yüce Allah'ın kararlarını kesin bir dille vurguluyorsun..?

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 22.12.2009, 22:32 (UTC):
arkadaşım , tanrıya yardım etmiyormu derken! , yüce rabbimizin hiçbir kimseden kaynaklı yardıma ihtiyacı yoktur! , ona yapılacak her nevi girişim zat'ı ilhayesine hiçbir fayda ve zarar da sağlamaz! , daha ben hayatım boyunca yüce ALLAH gibi mükemmel bir varlık tanımadım , öyle müthiş bir sistem kurmuş ki kelimeler yetmez! , şeytanın şahsı hakkında bildiğimce bi kaç örnek vereyim , şeytan tür olarak cindir , ana elementi ateştir fakat bu ateş dumansız olan 2. çeşit ateştir bu ateşi 1. çeşit olan saf ateş yakamaz fakat 3. çeşit olan cehennem ve diğer azgın alemlerdeki bulunan zehirli ateş yakabilir!
şeytan kıyamet surlarına kadar yaşayacaktır onu öldürmek için bir melek talepte bulunsa doğrudan reddedilir çünkü bu herif lazım!
Kur-an'ı Kerim ise diğer kitaplarımız gibi değiştirilmeye çalışıldı! , fakat taktir budur ki tam haliyle halen istifade etmekteyiz , burada aslında önemli bir hassa'ya değindin! , Kur-an'ı Kerim'i birçok yere yaymak için lisan olarak değiştirip matbaa da basımlar oldu! , tabii bu durumda yanlış bir basım veyahut eksik bir basım olduysa buna diyecek bir sözüm yoktur
fakat Kur-an'ı Kerim'in kaç ayetten oluştuğunu bilin ve tek tek bi sayın derim değişikliği görürseniz size tavsiyem heyet tarafından dentlenmiş olanından istifade ediniz , saygılar...

Yorumu gönderen: günışığı, 22.12.2009, 20:06 (UTC):
1)HZ.Muhammed senin babanın oğlu değil inanmasanda saygı göstereceksin 2)yazdıkların tamamen şeytanın vesvesesi dilerim tez elden tövbe edersin 3)Kur'an-ı Kerim peygamber efendimizin sağlığında 23 yıl boyunca vahiy aracalığı ile inmiş,sonrasında toparlanıp kitap haline gelmiştir,bir harf dahi eklenmemiştir eklenemez bizzat onu gönderenin garantisidir bu.4)kitabımız ona inanan için yüzde yüz doğrudur,indirilişinden 1400 küsur yıl sonra bile hala içinde ki bilgilerle insanlığı ve hatta bilimi şaşırtmaya devam ediyor.5)Allah'ın şeytana verdiği süre sadece adaletten kaynaklaniyor.onun insanlığı yoldan çıkarma sebebi ise Allah tarafından reddedilmiş ve kovulmuş olmasının sebebi olan insanoğlundan intikam alma isteğidir,Cenabı Hak şeytana mühlet veririken hem kuluna olan güvenini gösterir diğer yandanda onu sınar ki şeytanda vakti zamanında bir kul olarak sınandı Alalh'a karşı geldi ve kaybetti,ve son olarak mühlet isterken"onlardan uydurabildiğim kadarını kendime uyduracağım"dedi.peki sizin yazdıklarınız acaba neye delalet ediyor?birileri ezelden beri süre gelen kan davasında yeni yandaş bulmuş gibinize gelmeli aslında!Allah'tan sizin için hidayet diliyorum inşallah Rabbim imanınızı kuvvetlendirsin sevgili kardeşim...

Yorumu gönderen: xint, 22.12.2009, 19:37 (UTC):
En üstün varlık biziz melek cin vs bizim önümüzde secde ediyor dünyada sınava giren biz oluyoruz. Yaptığımız kötülüklerde pay sahibi olanlardan biriside şeytan oluyor. Şeytan bize itaat etmiyor ona süre veriliyor, inanmayanlarla birlikte cehennemde onunla beraber yanıyoruz. Bu şeytan gerizekalımı sonu cehennem ise nie itaatsizlik yapsın hadi yaptı dielim sonu orasıı nie insanları doğru yoldan cıkarmaya calıssın bunu yaparak tanrıya yardım etmiş olmuyormu sınava sınav katıyor :D ya hocam yemeyin bizi açın bi bakın ayetlere yazanlara dini kitap diorsakk %100 doğru olmak zorunda ufakta olsa bi yerde hata var ise bu ne kdr doğru olabilir muhammed öldükten yaklasık 20-40 yıl sonra yazılıyor ne kdrı doğru olabilir acıklayanm biri varsa acıklasın ne bir imam ne bir papaz bu soruma cvp veremedi....

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 21.11.2009, 22:18 (UTC):
arkadaşlar şeytan dediğimiz aşşağılık düşman melek değildir! ve hiç olmadıda! , biz dünyada yok iken cinler yaşıyorlardı buda o çeşitlerden , dünyanın atmosferi olsun şartları olsun onların yaşamını sağlayacak konumda idi bikere buna bi adapte olalım , şeytanın bir sureti var tabii cinlerin bize olan yoğunlaşma ve yaşam fonlarındaki dezavantajları şeytanda da mevcut ve birde insanın 9. duyusu olan vehmetme kuvveti şeydanın bize giriş yaptığı kuvvettir! iyi dinleyin bunları profesörler bile bilmez! , insanlara zarar verememelerinin sebeplerinden birisi ise ateşin 2. çeşidi olan dumansız olanıdır , fakat bu dumansız sandığınız anlamda değil , zehirli olan 3. çeşit cehennemde ve bizim kullandığımız çeşit ateş ise saf ateştir bu üçü asliye gruplarını oluşturur , insanoğlunu şeytanın aldatması gayet basittir , hem seçenek çoktur hemde malesef şeytanın öğrendiği ilim! , bu dünyaya yeyip içip keyif çatmaya gelmedik , 3 sınıfa ayırdığı kulların dinde ileri gelen ve veli olanlarına şeytan yaklaştığı an mağlup olur , sağcı olanlardan münafıklık edenlerin hepsinin vay haline , solcu olanların ise topu cehenneme girecek ve bu duruma hiçbir peygamber müdahale edemeyecek haberiniz olsun! (bi iznihi)derken bakara suresi ayet 255'te , şeytan biz insanoğluna olduğu kadar cinlerinde diniyle oynayıp onlarla uğraşıyor! , cinler şeytan değildir , fakat hem insan hemde cin vasıf olarak bu duruma bürünebilir dikkat! , bir arkadaşımız fırkadan söz etmiş okudum ve cevaben; islam dininde grup diye bir hassa yoktur arkadaşım , vay süleymancısıymış vay nurcusuymuş bu şekilde alır başını gider , yanlış! , vel cemaat dedinmi camide rütbelerini sökeriz! , doğru fırka fırka-ı naciye olarak adlandırıldı , iki bölümden oluşur , ehli sünnet ve kur-an , eşariye ve mütaridiye olarak sınıflandırılır bunları öğrenin! ve uygulayın , mürşit ve mürid ilişkisine gelince , bir mürid mürşidine bağlandığı an dinden çıkar! , NE DEMEK BU ŞİMDİ rabbim ortakmı istiyor da el verip tövbe ister oldular , kamil akıl sahibi mürşit müridini ayakta karşılayıp dua etmesini talep eder ve ikramlarda bulunur , olamayan müride mürşit lazım gelmez! , mürşitsizde halvete girilmez arkadaşlar dikkat! kafayı sıyırma ihtimali maximum o kadar kişiyi uyarmama rağmen içlerinden bir kişi gereğini yaptı :( , ben 6 yıl ilim öğrendim ve halvetime girerken topluma pratik uygulama yapıyorum deyip sözü kısa kestim , sırlar söylenmez! yasak! ve bitakım ön hazırlık yapılır ondan sonra da zahir olan ilim gibi batın olandan da istifade edilebilinir , şeytanın amacı öfke değil cehennem için birazcık odun ve kömür yani insan ve cinlerden malesef , birde sizlere bir hadisten haber vereyim (ben iki emniyeti bir arada bulundurmam) içinde bulunduğunuz duruma bi bakın ve aynı zamanda sık sık şeytanın verdiği hezeyanlardan (uygunsuz fikir) kaçınarak ALLAH'a sığının , saygılar...

Yorumu gönderen: Serdar, 08.11.2009, 07:38 (UTC):
Şeytan diye bir şeyo, dünya yalan,felek kahpe.Peki o zaman gerçek olan Ahret ise neden böyle bir dünyaya geldik, neden olmayan şeyler ile sınava tbi tutuluyoruz. Şeytan diye bir şey yoksa neden ona karşı korunmamız gerekiyo yada neden onun hilelerinden uzak durmamız gerekiyo. Ben derimki böyle şeyler insanın canını acıtır gerçekten. Var olana yok demek yerine ki Kur'an ı kerim de geçen şeyler vardır, gereken önlemi alalım.

Yorumu gönderen: büşra, 31.10.2009, 18:30 (UTC):
herkes kendi yolunu çizer iyi yada kötü iyi yolu secerse kazanır kötü yolu secerse işte ozaman canı yanar ben neyaptım der am son pişmanlık fayda etmez allahım sen bizi kotü seylerin sehrinden koru allahım iblise iman edenlere dogru yolu göster allahım bu gidişle canları çok yanacak ve bizimde canımızı yakacaklar acıyorum onlara nedim allah ısla etsin

Yorumu gönderen: ezdahi, 12.10.2009, 22:02 (UTC):
inananlar bilirki yaratan allahin gücü küdreti merhameti her seye yeter..meleklerin melegini yaratan allah bilirki o melek ki kendini yaratan allahtan baska hic kimseye secte etmedi allahin öfkesine maruz kalsada ona secde etmeyi terk etmedi yaratan her seyi bilir ,her seyi görür...

Yorumu gönderen: ezdahi, 12.10.2009, 21:39 (UTC):
meleklerin melegi sadece ve sadece onu yaratana secde eder

Yorumu gönderen: Müslüman, 16.09.2009, 15:36 (UTC):
Şeytan var.Allah'a Kur'an'a ve Peygamberi(S.a.v.)'e iman ettik.Allahım sen bizi sapanlardan değil işiten ve itaat eden salih kullarından kıl

Yorumu gönderen: yaşar , 14.09.2009, 22:26 (UTC):
yüce Allah ım sen bizi doğru yoldan ayırma kalbimizden imanı hiç çıkartma şeytana uyanlardan eyleme bilirizki ona uyanların sonu pek acı bir azaptır

Yorumu gönderen: Mustafa, 30.08.2009, 21:46 (UTC):
Siz Şeytana Ayak UyDuramazSınız Ama Şeytan Size Ayak UydurabiLir...KorkuLarınıZı Yenin Alla a Şükretmek Allah a Sığınmak Şeytanın En Büyük KorkuSuDur...

Yorumu gönderen: selçuk kondur, 30.08.2009, 20:32 (UTC):
cehennemde görüşürüz

Yorumu gönderen: uğur, 27.08.2009, 12:36 (UTC):
allaha kurban olayım neguzel şeyler yaratmış şukurler olsun allahamıma

Yorumu gönderen: cahit, 25.08.2009, 23:27 (UTC):
Günümüzde islam 100 parçaya bölünmüş durumda.Yüce Tanrı'da diyor ki;" Müminleri oluşturan bir fıkra hariç, hepsini cehenneme yollayacağım."Peki bu 100 fıkra içinde doğru olan fıkra hangisi.Sayın yazar bunu da bir açıklayabilse.Çünkü diğer 99 fıkra görünüşte müslim olan ama Yüce Yaradan'a şirk koşmuş sahtekarlardan oluşuyor.

Yorumu gönderen: umut, 20.08.2009, 17:43 (UTC):
şeytan var ve görevini çok iyi yapıyor

Yorumu gönderen: murat , 12.08.2009, 12:43 (UTC):
cok güzel bi yorum eklemıssınız seytanla ılgılı artık emınım kı asla yorulmıyan varlıgını ınsanları felakete suruklemek ıcın harcayan tükeden bi mahluk var o asla yorulmaz usanmaz kıskanc aynı zamanda da müthis akıllı bi mahlukdur allah bizi iblisle imtihan edip onunla nefsımızı tanıyıp yenmeye davet edıyor rabbım ılmi sonsuzdur bu dünyda ögrenelecek yetısıcek ve ınsallah kamıl bı ınsan olarak aihirete göceck bir yerdır slmlr

Yorumu gönderen: mesude, 15.07.2009, 07:11 (UTC):
şeytanıve kötülüklerini bile bile önümüzdeki uçurumu göre göre bu sonsuz karanlığa gidiş nedendir? ALLAH ın RAHMETİ üzerimizde olsun...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56468457 ziyaretçi (143901765 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)