Sibirya UFO Olayi -Tunguska
 
kazaları, ufo

UFO KAZALARI

SİBİRYA UFO OLAYI - TUNGUSKA

30 Haziran 1908'de Sibirya'da Yenisey nehri yakınlarında konaklayan Tunguz Kavimleri hayret verici bir olaya tanık oldular: Sabahleyin tam 7.17'de bir ateş küresi, gökyüzünü yarıp hızla üzerlerinden geçti ve kayboldu. Hemen arkasından korkunç patlamalar duyuldu, kavurucu bir sıcak dalgası bütün bozkırları kapladı. Patlama merkezinden 900 kilometre uzaktaki İrkutsk şehrinin sismografya aletleri bir saat boyunca durmadan sallandı; bozkırdaki göçebe toplulukların, geyik sürülerinin büyük bir kısmı, en küçük bir iz bile bırakmadan, bir anda ortadan kayboldu. Daha sonraki günlerde Sibirya'nın ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde esrarengiz bir ışık geceleri aydınlattı: Londra' da sabaha karşı sokaklarda rahatça gazete okunabildi; Rusya'da, Batı Avrupa'da ve Kuzey Afrika'da gökyüzü haftalarca garip şekilli, altın renginde bulutlarla kaplandı. Bilim insanları, bütün bu olayların dev bir göktaşının düşmesinden ileri geldiğini açıklayarak, yoruma yer bırakmadılar.

Aradan yıllar geçti, olay unutuldu. Yine de bir çok bilim insanı bu göktaşı olayını daha yakından araştırmak gereğini duyuyorlardı. 1927 yılında Leningrad Madencilik Müzesi görevlilerinden Prof. Leonid Kulikin yönetimindeki bir keşif kolu olay bölgesinde ilk araştırmalara başladı. O günden hayatta kalanlar sorguya çekildi; göktaşının izleri aranıldı, hiçbir şey bulunamadı. İyimser bir yoruma göre, göktaşı bir bataklığa düşüp kaybolmuştu. Bataklık düşüncesi ilkin Kulik'e de olumlu geldiyse de araştırmalar ilerleyince görüşünü değiştirmek zorunda kaldı; bütün dikkatini ortalığı kasıp kavuran yangının izlerine verdi.

Düşüş merkezine yaklaştıkça bitkiler çok belirli bir şekilde azalmaya, kaybolmaya başlıyordu. 10.000 km2'lik bu bölge bu gün bile tamamen kurak kalmıştır. Araştıra araştıra bataklık bir arazide değişik boyda deliklere rastlanıldı. Toprak tarandı, 35 metre derinliğe kadar inildi, uzun bir incelemeden sonra toprağa karışmış mikroskobik denebilecek demir ve nikel parçaları bulundu.

1927'de başlayan araştırmalar aralıklı olarak son yıllara kadar sürdü ve 1960'ta elde edilen sonuçlar radyoaktivitenin bütün bölgede normalden üç kat daha üstün olduğunu gösterdi. 1950 yıllarında SSCB Bilim Akademisi Fizik ve Kimya Enstitüsünden Mikhail Tsikulin ve Vladimir Rodionov, olayın, çok büyük bir kozmik nesnenin yarattığı balistik tepkiden doğduğunu öne sürdüler. Görüşleri kuramsal hesaplara dayanan ikili, 30 ile 100 m. çapında, saniyede 10 ile 50 kilometre hızla hareket eden bu nesnenin bir atom bombası kadar etkili olabileceğini ileri sürüyordu. Şu var ki bu tür bir patlamanın 200 m. Derinlikte, 100 m. çapında bir krater meydana getirmesi gereklidir. Tsikulin ve Rodinov buna da bir karşılık buldular : Krater görüşü kabul edilirse, bu patlama merkezinde değil, daha uzaklarda, kuzeybatı da ve araştırmaların uzanmadığı bir bölgede aranmalıdır.

Görüş uzun süre tartışıldı, sonunda göktaşı savını destekleyen Göktaşı Komitesinin bilim sekreteri Evgeni Kynov, kozmik nesnenin atmosferde eriyen kocaman bir buz parçası olduğunu açıklayınca, krater ya da iz arama konusu kendiliğinden ortadan kalktı.

Aslında bütünüyle kuramlara dayanan bu görüşler yeterli, açıklayıcı olmaktan çok uzaktı ve Sibirya'da ki patlama çözülmemiş bir esrar durumundaydı.

4 Mayıs 1959 tarihli London Daily Express gazetesinde çıkan bir haberle dünya yeniden bu konuyla ilgilendi. Gazetede şöyle yazıyordu:

“51 yıl önce başka bir gezegenden dünyamıza gelen uzay gemisiyle ilgili görüşler Sovyet bilim insanları arasında geniş tartışmalara yol açmıştır. Moskova'da hazırlanan bir keşif kolu hala Sibirya ormanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Sovyet bilim insanlarının üçü, Kukarhin, Krinov ve Fesenkov, göktaşı ihtimali üzerinde durmakla beraber olay kelimesini kullanmayı doğru bulmuşlardır. Prof. Alexei Kazantsev ile Prof. Lapunov ise Merih'ten gelme bir uzay gemisi görüşünü savunmaktalar. Uzay gemisi görüşünü destekleyebilmek için yıllardan beri bilgi toplayan Kazantsev, Çek ve Polonyalı bilim insanlarına bu konuda bir açıklama yapmıştır.”

Olayın tarihçesini özetleyen London Daily Express, yazıyı şöyle sürdürüyordu :

“Göktaşı görüşü Hiroşima'da ki atom patlamasına kadar savunuldu. Savaştan sonra Japon şehrindeki tahribatı karşılaştıran Kazantskev kesin bir açıklama yaptı ve Sibirya'da 2500 m. Yüksekliğinde bir atom patlamasının yer aldığını açıkladı. Ancak bu düşünceyi kimse ciddiye almadı. 1951'de bu görüş Prof. Lamunov tarafından benimsendi, iki bilim insanı, yeryüzüne inmek isterken havada patlayan uzay gemisi üzerinde durdular. Olay yerine gönderilen keşif kollarının hiçbiri göktaşı izlerine rastlamadığından tartışma hala sürmektedir.”

Aynı tarihlerde Avustralya'da yayınlanan Sydney Sun gazetesi, Çekoslovak dergisi Prace'den aktardığı bir haberi veriyordu:

“Bir evren konuğu adlı kitabında, Sovyet aerodinamik uzmanı Manotskov Sibirya'da, patlamanın yer aldığı bölgenin yakınlarında konaklayan birçok kimsenin bilinmeyen, aslında radyasyon etkisindeki kişilerinkine benzer, hastalıklardan öldüklerini, patlamanın en büyük gücünün, atom patlamalarında olduğu gibi, merkezden çok uzakta yer aldığını açıklamıştır.” Yeni ve oldukça şaşırtıcı görüşlerin ortaya çıkması olayın incelenmesine yol açtı. Kulik'in eski raporları bir kez daha gözden geçirildi ve ilginç bir nokta üzerinde duruldu : Olaya tanık olanlardan bazıları mantar şeklinde bir buluttan söz etmişlerdi.

1963'te jeolog ve fizikçi Solotow'un yönettiği bir araştırma komitesi Sibirya'ya gitti ve dönüşünde atom patlaması görüşünü bütünüyle destekledi.

Bu arada Priroda dergisi 80 görüşü sıralayan bir liste yayınladı. Geleneksel bilimin hala göktaşı düşmesi adı altında arşivlemek istediği bir olayla ilgili 80 tane görüş ortaya çıkmıştı.

Aşırıların çoğu, Rusya'da bile kabul edilmedi. Resmi yorum göktaşını unutarak, dünya ile bir kuyruklu yıldız çarpışması ihtimali üzerinde durdu. Buna karşılık Amerikan bilim insanları patlamanın nedenini bir miktar karşı-maddenin Dünya ile çarpışmasını kabul ederken, Genrich Altow-Walentina Schulawera ikilisi Leningrad'ın Swezda gazetesinde yayınladıkları bir incelemede, patlama nedeni olarak Kuğu takımyıldızlarından gelen büyük güçte bir lazer ışınını göstermişledir

Bu arada şöyle bir görüş de ortaya atılmıştır: Her şey olayın başka bir gezegenden gelen, pilot tarafından yönetilen ve patlamadan önce birkaç yüz kilometrelik düğüm yapan bir uzay gemisi tarafından meydana getirildiği görüşünü uyandırmaktadır.” (SSCB Bilim Akademisi Raporlarından – Cilt 72, Bölüm 4, 5 1967 )

30 Haziran 1908'de sabah 07:00 sıralarında Sibirya'daki Tunguska Nehri yakınlarında büyük bir patlama oldu. Bu o kadar büyük bir patlamaydı ki, 400 millik bir alan içinde hissedildi ve hasara neden oldu. Patlamadan yayılan sıcaklık yüzlerce mil öteden bile hissedilebiliyordu. Patlamayı takip eden birkaç gün boyunca Kuzey Avrupa semaları Londra sokaklarını aydınlatmaya yetecek derecede parlamaya devam etti. İlk başta dünyaya oldukça büyük bir meteorun çarptığı sanıldı. Bölgenin yerleşim yerlerinden oldukça uzak olması sebebiyle kaza yerini araştırmak için ancak 1927 yılında bir sefer düzenlenebildi. Yapılan incelemeler sonucu bölgede bir meteora ait hiçbir iz bulunamaması araştırmacıları şok etmişti; çünkü sadece bir meteor bu büyüklükte bir patlamaya neden olabilirdi.

Araştırmacıları şaşırtan bir diğer nokta da, çarpışmanın olduğu arazideki ağaçların düşüş tarzıydı; bölgenin merkezindeki ağaçlar kabukları ve dalları hasarlı olmasına rağmen dimdik ayakta dururken, etrafındakiler dışa doğru eğilip devrilmişlerdi.

2. Dünya Savaşı sonrasında, bombalanmış olan Hiroşima ve Nagasaki şehirlerinin resimleri bu bölgeyle karşılaştırıldı: resimler şaşırtıcı bir benzerlik gösteriyordu.

Sonuç olarak, bir çok bilim insanı bu bölgede nükleer bir patlama meydana gelmiş olduğunu belirttiler; bu ağaçların durumlarını da açıklamaktaydı. O dönemde hiçbir ulus nükleer silahlara sahip olmadığı için, olayın nükleer güçle çalışan bir uzay aracının patlaması sonucu meydana gelmiş olabileceği sonucuna varıldı.

Kazaya tanıklık eden pek çok kişi olay günü gökyüzünde uçan, oval biçimli bir cisim gördüklerini ve cismin oldukça düşük bir hızla yön değiştirdiğini belirtmektedirler.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: serkan aydin, 30.01.2018, 09:10 (UTC):
yinede tum olasiliklar icinde gok tasi teorisi daha mantikli ve gercekci gözüküyor..dunyanin gecmis muhtelif zamanlarinda dunyaya dusen buyuk capli goktaslari zaten bilinen bir gercek yani bu bir realite..hatta cok sık olarak kucuk capli gok cisimleri atmosfere girer fakat atmosferin koruyucu tabakasi sayesinde yeryuzune carpmadan yok olur parcalanirlar..buyul ihtimal buyuk bir goktasi atmosfere girmis ve parcalari dusmus..goktaslari tahribat bakımından atom bombasindan bile daha çok şiddetli olabilir fakat reaksiyon ve fiziki sonuçları nukluer silahlardan farkli olur bildigim kadarıyla. burda tuhaf olan goktasi kalintisina rastlanmamis olmasi..yada form olarak cisim madde olmayip enerji gaz formunda kozmik bir meta olup icinde dunya disi farkli elementler barindiran bir uzay fenomeni olup atmosferin yapisiyla etkilesim icine girip sonucunda nukluer bir guc aciga cikaran farklı bir sey de olabilir..uzaylilar yada uzay gemisi teorisi gercekci gelmiyor..ole olsa niye enkaza dair hic birsey bulunamadi..?yada bu uzaylilar niye taksit taksit bu dunyayi ziyaret eder anlamam.nedir bu gizli saklilari..uzaylilar icin bile ne kadsr ileri teknolojiye sahip olurlarsa olsunlar isik hizina cikan teknolojiyle yolculuk yapabilseler bile baska bir gunes sisteminden buraya gelmek o teknolojiyle bile cok zahmetli meşakkatli ve zor bir is..geldimi tam gelirler yani..tesla teorisi ise incelenmeye deger eger tesla gercekten komplo teorisi değilse ve iyonosferi kullanip dunyanin cesitli yerlerinde atmosferik olaylari manipile edebilecek gerektiğinde herhangi bir yeru imha edebilecek teknolojiye ulastiysa eger bu teslanin denemelerinden tatbiklerinden biri olabilir.

Yorumu gönderen: çok yaşa, 10.06.2016, 13:16 (UTC):
yazıyı okurken ilk aklıma gelen şey nicola tesla olmuştu ve yorumlara gelince Rasheed adlı kullanıcının bunu benden önce düşündüğünü ve hatta destekler bir video attığını gördüm. daha ne diyebilirimki aklın yolu bir.

Yorumu gönderen: Rasheed, 24.12.2013, 19:04 (UTC):
Başka bir görüşe göre bu olayın altında Nicola Tesla 'nın olduğudur. Ayrıntılı bilgiler ;

watch?v=mhtpx9jdQiU bu videoda mevcuttur.

Yorumu gönderen: kenshin, 19.03.2010, 21:59 (UTC):
admin kardeş hiç dikkatini çektimi insanlık onbinlerce sene bir teknolojiye sahip olamıyor ve 1800 yılların başlarında adamın biri buharlı bir makina icat ediyor. bu makina sayesinde de şuanki teknolojiye ulşılıyor deniliyor saçma değilmi. şimdi söyliyceklerime dikkat et .yüce kitapta söyle der (KURAN)da zamanda yolculuk yoktur. ama başka bir ayetinde zaman içinde zaman yarattık der bu ayetten yola çıkarak şunu söyleye bilirim ilerleyen yıllarda insanlar uzay gemileri yapmış olabilir ve uzayda yol lan bu gemilerden biri manyetik yada zamanı bile içine alan bir çekim kuvvetine girmiş olabilr. bunun neticesi olarak farklı bir boyuta gecerek sibiryadaki patlamaye sebebiyet vermiş olabilir.çünkü uzayda zamanın bir önemi yoktur bundan 50000 yıl önce süpernova olayı geçirerek patlayan bir yıldızı dünyada daha geçen sene yeni patlıyomuş gibi gördük...Ve sibiryaya düşen herneyse bunu bulanlar bu nesneyele arştırmalar yaparak şu anki teknolojiyi geliştiriyolar... yoksa onbinlerce senedir insanlar aptaldıda son 200yıldamı çok ileri zekalı oldular....Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56073811 ziyaretçi (142853566 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)