Sifre GLOCK Mu?
 
glock

Şifre GLOCK Mu?

Mustafa Yılmaz

Türkiye'de son zamanlardaki karanlık eylemlerin altından hep Glock marka suikast silahı çıkıyor. İşgalden sonra ABD'liler tarafından Irak'taki yerel güvenlik birimlerinde çalışan polislere Glock marka silahlar verilmişti. Ancak daha sonra Glock marka tabancaların bir bölümü Türkiye'de ortaya çıktı. Silahlar Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sokulmuştu.

Danıştay ikinci daire üyelerine yönelik saldırı Türkiye'yi sarsarken, saldırıda kullanılan silahın Glock marka olması yine kafaları karıştırdı. Özellikle son birkaç yıldır ardı ardına yaşanan suikast girişimlerinin hemen tamamında aynı silahın kullanılması dikkat çekiyor. Ancak bir başka dikkat çeken olay ise glock marka suikast silahlarının ABD'nin işgali altındaki Irak'tan Türkiye'ye sokuluyor olması. Emniyet güçleri tarafından son zamanlarda yapılan operasyonlarda, K. Irak'tan Türkiye'ye sokulmuş çok sayıda Glock Marka suikast silahı ele geçirilmişti.

ABD, Irak'taki Polislere Dağıtmıştı

Glock marka suikast silahı ilk olarak Irak'ta gündeme gelmişti. Irak'ın işgalinden sonra ABD'liler tarafından Irak'taki yerel güvenlik birimlerinde çalışan polislere Glock marka silahlar verilmişti. Ancak daha sonra bazı operasyonlarda Irak'ta güvenlik birimlerinin kullanması için, ABD tarafından dağıtılan Glock marka tabancaların bir bölümü Türkiye'de ortaya çıktı.

2005 ve 2006'da Arttı

Glock'la ilgili bir başka ilginç bilgi de son iki yılda Türkiye'ye kaçak yollarla giren Glock marka silah sayısındaki artış. Özellikle son aylarda Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep gibi sınır illerinin yanı sıra Denizli ve İstanbul da yapılan çeşitli operasyonlarda çok sayıda glock ele geçirildi. En son şubat ayı ortalarında Gaziantep'de gerçekleştirilen bir operasyonda bir TIR'ın kasasına gizlenmiş 34 adet glock marka suikast silahı ele geçirilmişti. Yine bir süre önce Şanlıurfa'da yapılan bir operasyonda Türkiye'ye Kuzey Irak'tan sokulmuş 33'ü glock marka olmak üzere, 35 adet tabanca ele geçirilmişti. 2005 yılı sonunda da İstanbul'da bir eve düzenlenen baskında çok sayıda glock ele geçirilmişti.

Türkiye'ye Irak'tan giriş yapan çok sayıda glock marka silah Türkiye'yi sarsan son iki suikast olayında Türkiye gündeminin en çok tanıdığı marka oldu. Bir süre önce Türkiye'yi sarsan Rahip Santaro'nun öldürülmesinde ortaya çıkmıştı. Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi Rahibi Santoro'da glock marka silahtan çıkan kurşunlarla vurulmuştu. Şimdi de son yılların en büyük suikastlerinden biri olan Danıştay saldırısında da Glock marka silah kullanılması silahın yeniden tartışma konusu olmasına neden oldu.

Tam Suikast Silahı

Avusturya yapımı "Glock" marka silahlar, plastik yapısı nedeniyle x-ray de tesbiti zor olduğu için "Hayalet Silah" olarak anılıyor. Hafifliğine karşın kapasitesi 17 mermiye çıkabilen tabancalar tam suikast silahı olarak tanımlanıyor. Resmi fiyatları 5-10 bin dolara yükselebiliyor. Ancak Irak'tan kaçak yollarla Türkiye'ye sokulan Glockların 500 ila 1000 dolara alınabildiği belirtiliyor. Öte yandan Irak'ta yaklaşık 15.000 glock marka silahın kayıp olduğu ve bunların önemli bir bölümünün yine kaçak yollardan Türkiye'ye sokulmuş olabileceği kaydediliyor.

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244572 ziyaretçi (143294117 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)