Simya Ile Ilgili Özet Bilgiler
 

Simya İle İlgili Özet Bilgiler

Simya Nedir (Simya'nın Tanımı)

Simyâ (Alm. Alchimie, Fr. Alchimie, İng. Alchemy), topraktan gümüş ve altın yapmayı gâye edinen bir bilim. İbrânice'de “sim ye” şeklinde ve Allah'ın ismi mânâsında olan bu kelime, Arapça'ya simyâ olarak geçmiş olup, sihir ve büyücülükle uğraşanların ilmine denir. Sihir yapanların, yâni büyücülerin kullandığı terkipleri, maddeleri, yağları ve sıvıları bildiren bir ilim dalıdır. Simyâ ilmiyle uğraşanların sihri, bugünkü hipnotizma gibidir. İbn-i Haldun, kitabında simyânın sihrin üçüncü sınıfı olduğunu söyler. Simyâcılar, harflerin gizli kuvvetlerinin olduğunu bildirirler. Bir varlığın özünü anlamak için bâzı harf ve sayıları bilmek gerektiğini savunurlar.

Simya, en genel anlamı ile bir sanat ya da bir teknik olarak anlaşılabilir ve amacı maddenin içindeki altını ortaya çıkartmaktır. Simyacılara göre madde hastadır ve iyileştiğinde altın ortaya çıkmaktadır.

Simya bu amaçla “Felsefe taşını” aramaktadır. Bu taş maddeyi altına çevirebilmekte ve bundan elde edilen iksir (Elixir) ile insan ölümsüzlüğe kavuşabilmektedir. Simyada ulaşılan bu son noktaya giden yol Ars Magna (Büyük/ulu Sanat) olarak adlandırılmaktadır. Tarih boyunca simya mistik ve pratik simya olarak iki yönde gelişmiştir. Pratik simya, kimya biliminin doğuşunda büyük rol oynarken, mistik simya, ezoterik felsefenin bir başka çehresi olarak günümüze kadar gelmektedir.

Simyacı Kimdir?

Simyacılar hakkındaki genel görüş onların sözde-bilimadamı (pseudo-scientist), hatta kaçık ya da şarlatan oldukları yönündedir. Bunun nedeni simyacıların kurşunu altına çevirmeye çalışmaları, evrenin dört elementten (toprak, hava, su ve ateş) oluştuğuna inanmaları ve zamanlarının büyük çoğunluğunu mucize ilaçlar, zehirler ve sihirli iksirler hazırlamaya harcamalarıdır.

Bazı simyagerler gerçekten kaçık ya da şarlatan olsa da, çoğu entellektüel akademisyenler ve önemli bilim insanlarıdır. Mesela, Isaac Newton ve Robert Boyle'un simyacı olduğu bilinmektedir. Bu gibi yenilikçi kişiler kimyasal maddelerin doğasını ve işleyişini araştırmayı denemişlerdir. Bu gibi simyagerler fiziki evrenin sırlarını açıklama girişimleri sırasında deney yapmaya, geleneksel bilgi ve bilgi kalıplarına, thumb yasalarına ve şüpheci yaklaşıma dayanmak zorundaydılar.

Aynı zamanda, simyagerler kimyasal süreçlerde, fiziki durum ve görünüşün büyük ölçüde değiştiği durumlarda dahi, "bir şeyin" mufaza edildiğini kabul ederler. Bu "bir şey" ya da "öz" maddelerin bazı temel prensiplere sahip olduğu, prensiplerin birçok dış görünüş altında gizli halde bulunabileceği ve bu prensiplerin uygun işlemler sonucu ortaya çıkartılabileceği görüşü ile ilintilidir.

Simya'nın Hedefleri

 1. Metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi
 2. Ölümsüzlük iksiri yaratılması
 3. İnsan hayatının dönüştürülmesi

Simya ile Kimya Arasındaki Fark

Simya, kimya biliminin atasıdır diyebiliriz. Simyacılar tarafından keşfedilen bir çok şey, daha sonraları kimyacılar tarafından kullanılmıştır. Simya ve kimya arasındaki esas fark şudur; Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda ise bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda bir şey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur. Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir. Kısaca tekrar belirtmek gerekirse simya, kimya bilimine öncülük etmiş ve daha sonra yerini kimyaya bırakmıştır.

Zümrüt Tablet

Avrupa'lı okültist akımların düşüncelerini dayandırdıkları kısa bir metindir. Yazılı ilk kaydına 800 yılında Abdulkadir Geylani'nin "Kitab-ı Sirr Al Asrar" (Sırların Sırrı) kitabında rastlanmaktadır. 1140 yılında Johannes Hispalensis tarafından Latince'ye çevrilmiştir. 14. yüzyılda simyacı Ortolanus tarafından “Hermes'in Sırrı” adıyla şerhedilen metin, bundan sonra simyanın gelişimi üzerinde etkili olmuştur.

Zümrüt Tablet'in Tercümesi

 1. Hiç yalan olmadan doğrudur, kesindir ve çok gerçektir.
 2. Aşağıda olan yukarıda olan gibidir, yukarıda olan da aşağıda olan gibidir ve birlikte tek bir şeyin mucizesini gerçekleştirirler.
 3. Ve bütün her şey bir olandan geldiğinden, bir olanın düşüncesinden gelmiştir. Böylece her şey bu tek olandan uyum sağlayarak çıktı.
 4. Güneş onun babasıdır, Ay annesidir. Rüzgar onu karnında taşımıştır, Toprak beslemiştir.
 5. Dünyanın bütün gücünün babası budur. Onun gücü eğer toprağa dönerse her şeye yeter.
 6. Toprağı ateşten ayıracaksın, sübtil olanı kalın olandan; bu büyük bir maharetle olmalı.
 7. Topraktan gökyüzüne çıkacak ve yeniden toprağa inecek ve yukarıda ve aşağıda olanın gücünü alacak. Bununla bütün dünyanın zaferi senin olacak, bunun için bütün karanlık senden uzaklaşacak.
 8. Bu bütün kuvvetlerin en kuvvetlisi; çünkü her sübtil şeyi yenecek, her katı şeyin içine girecek.
 9. Dünya da böyle yaratıldı.
 10. Hayranlık verici biçimler bundan çıktı, bunların ortamı buradadır.
 11. Bu yüzden bana Üç Kere Büyük Hermes denir; çünkü bütün dünyanın felsefesinin üç bölümü de bana aittir. Güneş'in yaptıkları hakkındaki söylediklerim böylece bitiyor ve tamamlanıyor.
Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: AbdülKadir Bıçkı, 06.01.2018, 22:02 (UTC):
Doğru , net bilgilerin bulunduğu tek site.

Yorumu gönderen: Kadir, 10.10.2017, 17:37 (UTC):
Maşallah güzel anlatılmış teşekkürler

Yorumu gönderen: Zahide, 26.02.2017, 14:15 (UTC):
Bencede hocalar burdan kopya cekip sonrada ogrencilerine yaniti veriyorlar ben hocaların kendi fikrini isterim thank,,,,you tskler.

Yorumu gönderen: ahmet, 13.10.2015, 16:37 (UTC):
çok güzel beğendim

Yorumu gönderen: melek , 21.10.2014, 17:35 (UTC):
hiç işime yaramadı ama yinede teşekkür ederim

Yorumu gönderen: R.Serap, 30.09.2010, 15:30 (UTC):
vaLLa cok işime yaRadıı cok ama cok tesekkürLerrr.

Yorumu gönderen: Trabzon TicaReT MeSLekLi ;), 29.09.2010, 12:07 (UTC):
TeŞkKr kaRdeŞ :D

Yorumu gönderen: gülay, 21.09.2010, 18:07 (UTC):
daha GüZeL oLaBiLiRdİ

Yorumu gönderen: nihal keve, 01.11.2009, 10:16 (UTC):
bu yazıyı hazırlayana çok teşekür ediyorum . çok iyi bir çalışma hazırlamış başarılarının devamını diliyorum

Yorumu gönderen: yasemin, 15.10.2009, 16:09 (UTC):
biraz daha bol örnekli olursa daha iyi olurdu ama; iyi olmuş tebrik ederim.

Yorumu gönderen: sıla, 13.10.2009, 14:16 (UTC):
örnek verin lütfen

Yorumu gönderen: BOŞ, 06.10.2009, 12:17 (UTC):
öğretmen soruları burdan bakmış galiba hepsi aynı
:) xD zıhahahaha

Yorumu gönderen: LoL, 04.10.2009, 16:00 (UTC):
İdare Eder ...

Yorumu gönderen: ErtaN, 04.10.2009, 05:58 (UTC):
qüzeL biR PayLaşım Çok TeşekkürLer Hariqa oLmuş!

Yorumu gönderen: enes, 01.10.2009, 16:28 (UTC):
cok guzelBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56068200 ziyaretçi (142837027 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)