Siradisi Kozmik Tesadüfler 1
 

Sıradışı Kozmik Tesadüfler

1. Bölüm

Kozmik rastlantıların anlamı ve gerekliliği, belki de insanoğlu için ölüm ve ötesinden de önemli. Hiç oturup düşündünüz mü, yaşamınızdaki garip rastlantıların ve birbiriyle ilişkisiz gözüken olayların arasındaki görünmeyen garip bağları? Bir deneyin. İlginç şeyler bulabilirsiniz.

16. Louis ve 21 Sayısı

İçinde bulunduğumuz ortamda yaşarken kesin olarak hiçbir şeyin değişmeyeceğini sanıyor ve birdenbire normaldışı bir olayla karşılaştığımızda şok geçiriyoruz. Oysa olayları görmeyi becersek ve uyarıları kabullenip yaşam yolumuzu değiştirebilsek, acaba farklı bir varlık olabilir miyiz? Aynen Fransız Devrimi'nin talihsiz kralı 16. Louis gibi. Louis daha çocukken garip bir adam ziyaretine geldi. Genç kral adayını uyarmak istiyordu. 21 sayısının Louis için tehlikeli olduğunu söylüyor ve ömür boyu her ayın 21'inde kralın yanında olmak istiyordu. Çünkü onu ancak böyle koruyacaktı. Louis, adamdan hoşlanmadı ve onu saraydan uzaklaştırdı. Adam giderken, 21 sayısının onu öldüreceğini haykırdı. Çok uzun yıllar geçti. Devrim patladı. Kral ve Kraliçe, kaçarken Varennes ormanında yakalandılar. Tarih, 21 Haziran 1792'ydi. 21 Eylül'de Devrim Konseyi, krallığı lağvedip cumhuriyeti ilan etti ve 21 Ocak 1793'te Kral 16. Louis, giyotinle idam edildi. Acaba kral, 21 sayının bu garip rastlantısını fark etmiş ve o garip ziyaretçiyi hatırlamış mıydı? Peki o adam kimdi?

Baronların Kaderi

1872 yılında Fransa Tarazone'de Baron Rodemire Tarazone, öğleyin evinden çıkarken Cloude Volbonne tarafından tabancayla öldürüldü. Olur ya demeyin. Baron'un babası da 20 yıl önce aynı şekilde aynı yerde öldürülmüştü ve katilin adı yine Cloude Volbonne'ydi. Her iki suikastçinin de birbiriyle hiçbir ilişkisi yoktu ve çok ayrı kentlerden Marsilya'da dünyaya gelmişlerdi.

Başımıza Taş Yağar Mı?

1971'de Avustralya'da Sydney'de gökten altın sarısı yağmur yağmaya başladı. Yapış yapıştı ve her yeri boyuyordu. Sonradan bal arısı polenlerinin buna neden olduğu anlaşıldı. 3 Mart 1976'da ABD'de Kentucy'de gökten taze et parçaları yağmaya başladı. İşin tuhafı gökte bulut yoktu. Uzmanlar, bunun at eti olabileceğini söylediler; fakat tam bir açıklama yapılamadı. Ama 25 Temmuz 1972'de ABD'de Albany'de saat 16:45'te gökten yağan binlerce kağıt, gerçek anlamda bir bilinmeyendir. Üçte ikisi beyaz olan kağıtlarda hiç anlaşılamayan garip formüller, şekil ve grafikler vardı. Hiçbir uzman, bunların ne olduğunu anlayamadı ve kent, 2 günde ancak temizlenebildi. Acaba uzaylılar notlarını mı düşürmüşlerdi?

Bu Kadarı Da Fazla

ABD Ohio'da 1939 yılında Lewis ailesinin ikiz erkek çocukları oldu. Durumları çok kötüydü ve çocuklara bakmaları imkansızdı. Bu yüzden aile, çocuklardan birisini evlatlık olarak vermek zorunda kaldı. 40 yıl sonrasına kadar iki kardeş bir araya gelemediler ve buluştukları günse gariplikler başladı. İki kardeşe de James adı verilmişti. İkisi de avukatlık eğitimi görmüşlerdi. Mekaniğe ve halıcılığa meraklıydılar. Üstelik ustalık derecesinde. James kardeşlerin evlendikleri iki kadının adı da Linda'ydı. İkisinin de birer oğulları olmuşlardı ve birbirinden habersiz bu iki kardeş, çocuklarının adlarını James Allan koymuşlardı. Her iki James Allan da ikişer defa evlenmişlerdi ve ikinci karılarının adları Betty'di. İkisinin de köpeklerinin adı Toy'du ve de her ikisi de her yaz Florida St. Petersburg'a tatile gidiyorlardı. (Reader Diegest Dergisi, Ocak 1980)

Drakula Nerde?

5 yıl kadar önce Drakula'nın İngiltere uyarlamalarından birinin galası yapılacaktı; fakat film makaraları ilmin başlama saatine çok az kalmasına rağmen hala sinemaya ulaşmamıştı. Sonra filmi getiren arabanın bir kaza geçirdiği öğrenildi. Drakula filminin içinde bulunduğu araba, neye çarpmıştı biliyor musunuz? "Ulusal Kan Nakli Servisi'nin ambulansına!

İnatçı Bebek

1974 yılında ABD'de Detroit'te Joseph Figlock, kaldırımda yürüyordu. Birden 14. kattan aşağı düşen bir bebek, kafasına düştü. Nasıl olduysa oldu, ikisi de birkaç sıyrıkla kurtuldular. Ama 1 yıl sonra Figlock, aynı yerden yine geçerken yine aynı anda yine aynı bebek kafasına düşünce işin suyu çıktı ve ister inanın ister inanmayın yine kurtuldular. Bebek, galiba bunu bir oyun sanmıştı (!)

Kader De İkiz Olabilir

28 Temmuz 1900'de İtalyan Kralı Umberto, sporculara ödül vermek için Roma'dan Mileno'ya giderken dinlenmek ve bir şeyler yemek amacıyla küçük bir kır lokantasının önünde arabasını durdurdu. Lokantanın sahibi, Kral'ı karşılamaya koştu ve işte o anda herkes şok geçirdi. Çünkü lokantanın sahibi, Kral Umberto'nun sanki ikiziydi. İki ikiz, birbirine ancak bu kadar benzeyebilirdi. Üstelik onun adı da Umberto'ydu. Ama bu benzerlik, hiçbir şey sayılmazdı. Çünkü daha arkası vardı. Her iki adam da aynı gün 14 Mart 1868'de aynı kasabada doğmuşlardı. Her ikisi de 22 Nisan 1868'de evlenmişlerdi ve her ikisinin de karılarının adı Margherita'ydı. Her ikisinin de birer oğlu vardı ve her iki çocuğun da adları Victorio'ydu. Kral Umberto taç giydiği gün, lokantacı Umberto da dükkanının açılışını yapmıştı. 1866'daki savaşta Kral'ın albay rütbesiyle orduya katıldığı gün, Lokantacı Umberto da askere alınmıştı. Çavuş olduğu gün ise Kral da alay komutanı olmuştu. Kral ve Umberto, dost oldular. Kral Umberto, çok etkilenerek bunun önemli bir olay olduğunu belirtti ve tekrar görüşmek istediğini lokantacı ikizine söyledi. Ertesi gün yardımcıları, Kral meclise gitmeye hazırlanırken ona kötü bir haber getirdiler. Lokantacı Umberto, silahla şakalaşan bir arkadaşının kaza kurşununa kurban giderek yaşamını yitirmişti. Kral, çok üzüldü ve lokantacının cenazesine katılacağını söyledi. Sarayın merdivenlerinden inerken üç el silah sesi duyuldu. Suikastçinin ilk kurşunu boşa gitmişti; fakat diğer ikisi, kralın kalbine isabet etti ve Kral, kader ikizinin öldüğü gün yaşamını yitirdi.

Monte Carlo'yu Batırdı!

Charles Wells'in bir şarkısı vardır: "Monte Carlo'da Kasayı İflas Ettiren Adam". Şarkıdaki adam gerçekti ve kumar tarihinde eşi görülmedi. 1891 yılında Monte Carlo Kumarhanesi'nde üç kez kasayı iflas ettirdi. Bilinen, tanınan ve daha önceden gelmiş biri değildi. Hiçbir sistemi yoktu. Sadece üç kez oynadı. Şişman, orta boylu bir İngiliz olarak anımsandı ve bir daha hiç görülmedi. Rulette ilk iki turda kırmızı ve siyaha devamlı olarak oynadı ve hep kazandı. 3. turda 5 sayısına oynadı ve 1/35 olasılıkla beş kez üst üste kazandı. Adamın verdiği isim sahteydi. İngiltere'deki verdiği adreste bulunamadı ve onu bir daha kimse görmedi.

Müziği Seven Kaz

Frank Sinatra'yı tanıyorsunuz elbette. O da inanılmaz rastlantıların kurbanı. 1974 yılının Kasım ayında, yakın dostları olan McCabe ailesinin İngiltere Derby'deki evlerinde konuk olarak kalıyordu. Akşam herkes, içeceklerini yudumlayarak Frankie Laine tarafından söylenen "Yaban Kazı" adlı şarkıyı dinliyorlardı. Tam şarkının ortasında salonun camları patladı ve odanın ortasına kocaman bir yaban kazı düştü. Kaz, şarkıyı dinlemeye mi gelmişti acaba?

Şu Garip 7

Ünlü yazar Arthur Koestler yazıyor: "Yılın 7. ayının 7. gününde doğdum. Haftanın 7. günüydü ve yüzyılın 7. yılıydı. 7 çocuklu bir ailede dünyaya geldim. Annem, 7 kardeşti. Benim 7 kardeşim vardı ve ben 7. çocuktum. 27. doğum günümde hayatımda ilk kez bir at yarışına gittim ve oynadım. Programa baktım; 7. yarış koşulacaktı. Atın sayısı 7'ydi ve adı da 7. Gök'tü. Handikapı ise 7'ydi. 7'de 1 bahis açılmıştı ve ben bu ata 7 şilin yatırdım ve at 7. geldi."

Tepemize Neler Düşebilir?

1975 Temmuz'unda İngiltere'de, Bedford Dunstable'deki Melkis'lerin evine gökten tek kişilik bir koltuk büyüklüğünde bir buz kütlesi düştü. Çatıyı parçaladı ve üst kattaki yatak odasına kadar indi. Tam o anda tüm aile, televizyonda "Titanik" adlı filmi izliyorlardı. Buz kütlesinin düştüğü sırada Melkis'ler, Titanik'in buzdağına çarpmasını bekliyorlar ve kendi aralarında "Şimdi buzdağı ortaya çıkacak." diye konuşuyorlardı ve buzdağı çıktı geldi ama gökten.

Uğursuz Gelin

1867 yılının 30 Mayıs'ında İtalya Turln'de Prenses Maria Del Pozzo, Dük Aosta ile evlendi. Nikahtan sonraki bir ayın içinde bakın neler oldu: Prenses'in terzisi, kendini astı. Sarayın başkapıcısı, boğazını kesti. Nikah törenine hazırlanan albay, güneş çarpmasından öldü. Balayı trenine yol veren istasyon görevlisi, trenin altında kalıp öldü. Başyaver, attan düşüp öldü. Muhafızların en kıdemlisi, kendini vurdu. Yeter mi? Sonra mı ne oldu? Altı ölümden altı ay sonra Prenses ve Dük boşandılar.

Uğursuz Yönetmen Mi?

Sinemanın ünlü yönetmenlerinden Irwin Allen'in üç filmini bilirsiniz. Batan bir transatlantiği anlatan "Poseidon Adventure", yanan bir gökdelen faciasının öyküsü olan "Towering Inferno" ve bir volkan patlamasını anlatan "When Time Run Out". Her üç filmin de çekimi sırasında bakın neler oldu: İlkinde Queen Elizabeth Transatlantiği alabora oldu. İkincisinin galası yapılırken Brezilya'da üç gökdelen yandı. Sonuncusunda ise St. Helen volkanı patladı.

Yüzyılın Şoförü

Yıl, 1967 ve 1968. Yer, Bermuda. Havaalanı taksi şoförü Jo-Jo Hynes, 1967 ve 1968'in 24 Mayıs'larında aynı caddede ve aynı anda bir yıl arayla iki insana çarparak öldürdü. Bu garipliğin üstüne iki kazazedenin kardeş olmaları da cabasıydı. Aynı şoför, aynı taksi, aynı yer, aynı an ve aynı anne-babadan iki kardeş, 1 yıl arayla orada öldüler. Neden? Azrail, oyun mu oynuyordu?

1. Bölüm2. Bölüm

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Yavuz, 17.11.2017, 09:21 (UTC):
Kozmik tesadüfü çok yanlış anlamışsınız. bunlar kozmik tesadüf değil.Size bir kozmik tesadüf örneği vereyim ; Bakınız Güneş tutulması. ayın dünya ile güneş arasına girip güneşin yüzeyini neredeyse teğetsel olarak kaplamasıdır ne az ne çok. öyle bir denge yakalanmıştır ki güneşin ışığını gördüğümüz halde kendisini göremeyiz. işte buna kozmik tesadüf denir.

Yorumu gönderen: Ayşegül, 18.07.2014, 22:15 (UTC):
Voooouuvvv.. Bazı yerlerinde güldüm, bazı yerlerinde ise çok özür dilerim ama "ohaaa" dedim... Hadi canım bu kadar da olmaz dedirten türden çok ilgi çekici bir yazı olmuş... Ben, insanların kaderlerinin bir saatin çarkını döndüren dişliler gibi birbirine iç içe geçmiş olduğuna inanmışımdır her zaman için; bu yazı da bunun bir göstergesi gibi olmuş... Yani, bir tür kelebek etkisi gibi de düşünebiliriz bu durumu. Bazen ağzımızdan çıkan kelimeler de bizim kaderimiz haline gelir burada da kimi zaman gördüğümüz gibi... Demek ki kaderi biraz da biz oluşturuyoruz... Çok beğendim iyiki de devamı var. Teşekkürlerimi yazının son kısmına saklıyor ve bir sonrakinde neler okuyacağımızı merak içinde bekliyorum...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53278626 ziyaretçi (135595274 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler