Sirati Ilk Gecenler
 
sırat, mahşer, kıyamet, haşr, ahiret, ahret, islam, Allah, cennet, cehennem, kuran, müslüman

Sıratı İlk Geçenler

Kurân-ı Kerîm'i en iyi açıklayan Peygamber efendimiz, Sırat köprüsü hakkında bildirdiği hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:

“Cehennem üzerine Sırat köprüsü kurulur. Buradan ümmetiyle ilk geçecek Peygamber ben olurum.” [Buharî]

“Kıyamette Sırat köprüsünün başında durur, ümmetimin geçmesini beklerim. Allah, "Dilediğini iste, istediklerine şefaat et, şefaatin kabul olunacaktır." buyurur. Ümmetime şefaatten sonra, yalvarmaya devam ederim. Rabbim bana "Ümmetinden ihlasla bir defa "La ilahe illallah" diyen ve imanla ölen herkesi cennete koy" buyuruncaya kadar yerimden kalkmam.” [İ. Ahmed]

“Sırat köprüsünü geçmek herkesin nuruna bağlıdır. Kimi göz açıp yumuncaya kadar, kimi şimşek gibi, kimi yıldız akması gibi, kimi koşan at gibi sıratı geçerler. Nuru çok az olan da yüzüstü sürünür. Elleri ve ayakları kayar, tekrar yapışır. Nihayet sürüne sürüne kurtulur.” [Taberânî]

“Ehl-i beytimi ve Eshabımı çok seven kimselerin, Sırat köprüsünden geçerken ayakları kaymaz.” [Deylemî]

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: medine gülü, 21.08.2010, 12:35 (UTC):
allah bütün ümmeti muhammedi ahirette yüzü bol nurlu ve sıratta şimşek gibi karşıya geçen kullarından eylesin ve bizi peygamber efendimizin şefaatine nail eylesinBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886236 ziyaretçi (142389807 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)