Sonsuzluk ve Ötesi
 

Sonsuzluk ve Ötesi

Ayşegül (Hiçdüşünce)

Kıyamet'ten sonrasını hiç düşünür müsünüz??? Peki, ya daha ötesini? Bazı rivayetlerde "insanoğlunun aslında dünyaya daha önce altı kez geldiği, bu gelişinin yedinci ve son gelişi; bu seferki soy babasının da Adem olduğu" söylenir. Aslında insanın genel yapısı göz önünde bulundurulduğunda; tıpkı dünyada mutluluktan da mutsuzlukta da sıkılıp değişiklik arayıp başını belaya sokması hoşuna gittiği düşünülürse, belki de Cehennem ve Cennet'te de uzun süre bulunmak, can sıkıcı olabilir mi acaba diye aklıma gelmiyor değil. Belki de dünyaya daha önce gelmişizdir. Hinduizm ya da Budizm'e inananların bu dünyaya sonraki hayatında ya da daha önceki hayatında hayvan olarak gelebilme ihtimalini düşündüren, acaba aynı sebep olabilir mi? Ya reenkarnasyon meselesi? Bunun açıklaması da yine aynı mevzû olabilir.

Daha önce ki hayat derken, illâki şimdiki süregelen insan soyu değil de daha önceki insan soylarından kalma hatıralar da olamaz mı?... Peki böyle düşünülürse acaba daha öncede kıyamet koptu mu? Gerçekten insanın aklında bu konuda dipsiz kuyular oluşuyor; düşün, at kuyudan aşağı, düşün at kuyudan aşağı. Dipsiz kuyu.

Şöyle bir kafamda canlandırıyorum kul aklımla; kıyamet kopmuş, yüce mahkeme kurulmuş; cehennemlikler, Cehennem'e; cennetlikler, Cennet'e gitmiş. Cehennem de sürekli yan. Yan. Nereye kadar? Sonsuzluk. Yani ebediyet. Kelimeyi söylerken bile sonu yok gibi. Sonra Cennet; değer biçilemeyen mücevherlerden bırak takıları, köşkler, yataklar, giysiler. Tuba ağacından aklından ne geçerse istiyorsun ve sana veriyor (bu arada aklıma acaba bu ağaçlara çaput bağlama hurâfesi, oradan mı geldi insanların aklına diye bir soru takıldı? Hani ya benzetme bakımından 😄

İçinden türlü içeceklerin aktığı nehirler. Acaba bunları yaşadık mı? Peki sıkıldık mı? Bu yüzden tekrar mı gönderildik? İnsanların binlerce yıl öncesi bile, belki de uzaya gittiğine dair iddialar var. E, şöyle bir düşününce belki de daha önce dünyaya gelmiş insan soylarının izleridir. Tıpkı bizim gibi, belki de daha ileri düzeyde teknolojiye sahip olmuşlardır.

Güney Amerika'da bazı arkeolojik araştırmalardaki resimli bulgular da vardır. Biraz uzaylıya biraz da insana benzer bazı varlıkların dünyaya geldikleri ve onlara tarım ve sağlık başta olmak üzere çoğu konuda eğittikleri ve bilgilendirdikleri söylenir. Daha da ileriye götürüp aklıma gelen şu düşünceyi de yazmak istiyorum: Belki de onlar, daha önceki insan soyları. Onlar için, ne de olsa yaşam bitti Kıyamet koptu. Belki de onlar için bildiğimiz manadan çok farklı bir ceza ve ödüllendirme sistemi vardı. Buna göre onlar da oldukları yerden bize yardıma geliyorlar. Tabii hiç şüphesiz ki bunlar, iyi olanlar. 😄

İnsanlığın daha önce dünyaya gelmiş olabileceği savını ortaya atanların bazıları, Kurân'da Bakara sûresinde geçen meleklerin bir cümlesini de dayanak alabiliyorlar. Kurân'da melekler: “Yeryüzünde kan dökecek fesat çıkaracak varlıklar mı yaratacaksın?” diye bir soru yöneltiyorlar Allah-ü Teala'ya. Meleklerin gelecekten haber alması gibi bir durum söz konusu olmadığına göre; "Acaba. Onlar da insanlığın daha önceki hallerine bir göndermede mi bulunuyorlardı?" diye düşünen insanlar var.

Dünya'mızın yaşı, milyonlarca yıllarla ölçülüyor. Ama insanlık tarihi, çok zorlarsanız on bin yıl, belki biraz daha. Ama daha fazla değil. Dinozorlar bile belki de insanlıktan önce var oldular ve yok oldular. Nuh Tufanı'nın pek çok izi sildiğini unutmayalım. Eğer kalanlar bunlarsa, acaba daha ne türlü kalıntılar vardı? Gerçi şöyle diyenler çıkabilir: "Bu kalıntılar, zaten Nuh Tufanı'ndan sonra oluşanlar diyenler olabilir." Peki bunu kim ispatlayabilir ki? Yani Dünya'nın yaşı, bu Dünya'ya insanlığın birkaç defa gelmesine yetecek kadar uzun. Acaba o insanlar, Dünya'yı bizden daha iyi mi kullanmışlardı? En yıkıcı insan soyu biz miyiz ki? Bu sebepten mi Cehennem, çok korkutucu şekilde bize göz kırparken; Cennet, çok davetkâr olanaklarla kucak açıyor. Eğer söylenildiği gibi bu son insan soyu ise; ki sanırım bırakın sonraki insan soyuna, kendi torunlarımıza bile yaşanacak yer bırakmadığımıza göre, son insan soyu olabiliriz.

Neyse, tüm bu kurgulamadan sonra aklıma takılan bir soru: Sonsuzluk ve ötesinden sonrası da, yine Dünya mı???

Ayşegül.
21:38:01., 28 Nisan 2010, Çarşamba.

Ayşegül Osmanoğlu'nun Diğer Yazıları

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: maverick, 03.01.2016, 23:44 (UTC):
Ölüm olmasaydı din olur muydu?

Yorumu gönderen: hakkkı , 07.07.2014, 23:02 (UTC):
cok guzel acıklamalar yazanada yorumlayanada ellerıne ve agzına saglık benım de kafamdakı karısıklılık demımde takıntı hz.adem den olma hz .havva dan doma olarak bılıyoruz nıtekım oyle tufan cıktında yer gok bırbırıne karıstı tas tas ustunde kalmadı bılıyoruz hz nuh belı bırseylerı gemıye aldı denılıyor yanı kıyamet daha evvel koptu bılıyoruz bu sekılde baktımız zaman ama ınsan oglu tekrar nasıl dunyaya hercesıdınden yayıldı ve dın ayrımı oldu yada dunyanın belı bır kıtasındamı tufan koptu ınsan oglu tekrar bukadar tureyıp cogaldı kafama takılan bu hz nuhtan once kıyamet koptumu koptuysa hz nuh dan sonrakı nesıl nasıl cogaldı ve dın ayrımı oldu

Yorumu gönderen: M.Emin, 27.04.2014, 13:59 (UTC):
Ayşegül!.. Kafanı zamana takmışsın..Ama zaman hem izafidir hemde öte alem olan Ahiret ortamlarında nasıl bir zaman algısı ile karşılaşacağımızı oraya varınca anlayacağız.
Ve o alemlerde olanların sonuç ve meyvelerininde nelere sebebi olacağı konusunda çok sınırlı bilgimiz bulunmaktadır.Zaten olsa hem anlayamazdık anlasakta ne olurdu ki?.. Önemli olan gideceğimiz yere iyi hazırlanmayı bilmek ve buna göre yaşamaktır.Yoksa tehlikelerle dolu bir gidişattır .

Yorumu gönderen: ayşegül, 03.05.2010, 11:56 (UTC):
yunus emrenin bahsettiği de belki bedensel ölüm değildir:)her ölüm kavuşmak değildir eğer sevgiliye ulaşmak için yola çıkmadıysan:)ve herşey Allah için an zaten;O' zaman kavramından beridir,yani zaman Allah için bizimle beraber giden bir kavram değil.O'na göre kıyamet koptu herkes yerini buldu.bu yüzden değilmidir ki kulunun ne yapacağını bilir.hani derler ya madem herşey belli o zaman niye yaşıyoruz.aslında öyle değil. Allah,kulunun iyilğini ister ve ona göre yönlendirir,bilirki insan kendini ziyan etmeye çok meyilli,bunun için önümüze yol haritaları çıkarır.tabii bunu algılayıp işaretleri okuyabilirsek:)

Yorumu gönderen: yunus, 02.05.2010, 20:32 (UTC):
bu 7 sayısında ki takıntı da baya ilginç insan yaşamının da 7şer yıldan 7 dönemden oluştuğu söylenir hindu mistisizminde bizdede vardır kırklar 7ler diye. sonsuzluk kelimeside aslında bir sonu olmadığından değil de bilinmemekten kaynaklanır. belkide tüm herşey bir saniyede yaşanıp bitti. belkide yaşanmaya devam ediyor belki 7 değil 77inci gelişimiz yada 77inci varoluşumuz toplumsal hafızamızı sıfırlayacak felaketler yaşayıp yine yeniden medenileşmiş yine batmış olabiliriz ve bu kısır döngü milyonkere tekrar etmiş ve ediyor olabilir yunus emrenin dedediği gibi "tam kavuştum sandım yine yanılmışım kavuşmak için emaneti teslim etmek (ölmek) lazım imiş" ölmek gerek... intihar etmeden ama ecelimizle :)

Yorumu gönderen: Akhenaton, 29.04.2010, 11:13 (UTC):
:)9

Yorumu gönderen: bence..., 29.04.2010, 10:20 (UTC):
insan deyince illa ki aklımıza şimdiki suretimiz gelmemeli belki de yine insan ırkı olarak nitelendirilen ama farklı suret ve yaradılışda yaratılmış olabiliriz,zülkarneyn a.s'de belki bu formda bir insandı ve yine o şekilde yaratılmış insanlara gönderildi yada acaba bu dünyada farklı boyutlarda yaşayan farklı yaşam formları var mı?ilginç olaylar bu sebepten mi gerçekleşir?hani arada onların boyutları ile bizimkiler çakıştığı için...e bunun sonu yok yani şu dipsiz kuyu meselesi...:)keşke ayetleri bende bu şekilde aklımda tutabilsem ama yok...yok işte...:)yanlız yazı bana;yani AYŞEGÜL'e ait:)

Yorumu gönderen: Mr_Atilla, 29.04.2010, 10:15 (UTC):
Kayıp gül,güzel bir yazı ve konu.hep ilgimi çekmiştir bukonu.özellikle ''Bu sebepten mi Cehennem, çok korkutucu şekilde bize göz kırparken; Cennet, çok davetkâr olanaklarla kucak açıyor...'' cezanında mükafaatında dozu giderek artmış demekki.....Teşekkürler

Yorumu gönderen: Akhenaton, 29.04.2010, 09:49 (UTC):
Yedi medeniyet, insan ırkı mı yoksa insan yedinci ırk mı; bu, tartışılır. Yani Kuran'da insan olarak değil de bazen kıssalarda "bir toplum", "bir kavim" olarak geçiyor. Mesela Zülkarneyn'in uğradığı topluluk. Bilmiyoruz bile Kuran'da anlatılan peygamberler, insan ırkından mı ya da kaçıncı medeniyetten. Aslında MAHLUK olarak nitelemek daha doğru tüm toplumları. İnsan, bu DÜŞÜNEN toplumdan bunlardan sadece biri:

«Rabbin her bakımdan sınırsız zengindir, rahmet sahibidir. Sizi başka bir kavmin soyundan getirdiği gibi, dilerse sizi giderir (yok eder) ve sizden sonra da yerinize dilediğini getirir.» (Enam Suresi 133)

«Eğer yüz çevirirseniz; bilin ki ...... Rabbim (dilerse) sizden başka bir kavmi sizin yerinize getirir ve siz ona bir zarar veremezsiniz. Şüphesiz Rabbim, her şeyi koruyup gözetendir.» (Hud Suresi 57)

«......Eğer ondan yüz çevirecek olursanız, yerinize başka bir toplum getirir de onlar sizin gibi olmazlar.» (Muhammed Suresi, 38)

Yorumu gönderen: bence..., 29.04.2010, 07:15 (UTC):
kayıpgül;çok teşekkür ediyorum...bende senin yazılarını takip ediyorum.her insan kafasının içinde kendine ait bir dünya taşır,bu olasılık teorileri de benim dünyam içinde,en çok kurguladığım ve bunu yaparken de hem çok eğlendiğim hemde çok zevk aldığım konular...evet bende bir kitapta atalarımızın genleri yolu ile yaşadıklarınında bize ulaşabileceği ve seninde dediğin gibi bize tanıdık gelen ama yaşamadığımız bu hatıraların aslında atalarımızdan bize miras kalan hatıralar olabileceği yönünde de bilgiler okumuştum.ayrıca ilgin ve güzel sözlerin için çok teşekkür ediyorum:)

Yorumu gönderen: kayipgul, 29.04.2010, 06:52 (UTC):
Sevgili Ayşegül yazılarını severek okuyorum dünyaya tekrar tekrar gelmesekte insan soyu olarak atalarımızın genlerini taşıdığımıza inanıyorum onlar genler yolu ilede olsa bize ulaşabiliyorlar çok kişi yaşar(ben bu olayı yaşamıştım)sorusuna en iyi örnek bu en çokta yazılarında gülümsemeni seviyorum devamını bekliyoruz :)severek okuduğumuzu bil.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53003511 ziyaretçi (134809348 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler