Stigmata Nedir?
 
nedir, stigmata

Stigmata nedir?

Stigma, çoğulu Stigmata, Yunanca kökenli bir sözcüktür ve süs, kavim ya da mülkiyet işareti olarak hayvanlara, esirlere ya da kölelere uygulanan dünyevi bir yakılmış ya da dövme ile yapılmış bir işareti ifade eder.

İsa'nın katlandığı çile bağlamında Stigmata hiçbir fiziki sebebi olmaksızın bedende belirgin olarak “asıl Stigma” ya da görülmeyen acı duyusu “görülmez Stigma” şeklinde İsa'nın yara izlerinin insanlarda (ayaklarda, ellerde ve böğründe) ortaya çıkmasıdır. Bu yaralar tedaviye dayanıklıdır, yani iyileşmezler, bir virüsten kaynaklanmazlar yani aseptiktirler, periyodik olarak (çoğu kez Kutsal Hafta – İsa'nın çarmıha gerildiği hafta – ile bağlantılı zaman süreçlerinde) kanarlar.

nedir, stigmata

Tarihi

Ortaçağa kadar stigmatizasyon fenomeni kaydedilmemiştir. Stigmatizasyon olarak ilk belli ve kaydedilmiş olay aziz Assisili Fransua'nın (14 Eylül 1224 tarihinde) Toskana'daki Laverna dağında yaşadığı durumdur. Serafları (Eski Ahit'te geçen melekler) görmesinin ardından Fransua'da devamlı olarak çivi izleri ve böğründe yara çıkar. Fransua bunu devamlı gizli tutmasına rağmen, arkadaşı Cremonali Elias bir mektupla bunu Fransiskenler tarikatına bildirir. Etkisi büyük olur ve sayıma göre günümüze kadar 350 ya da daha fazla olan ve içlerinde Sienalı Katharina, Veronica Giuliani, A. K. Emmerick, Th. Neumann bulunduğu stigmatizasyon olaylarında kendisini gösterir.

nedir, stigmata

Teolojik yargılama

Kilise stigmatizasyon olaylarına temkinli ve dikkatli bir şekilde yaklaşır. Mucizeler konusunda prensip olarak fenomenin bireysel biyografi ve eğilimler bağlamında incelenmesidir (tıbbi, psikolojik ve teolojik açılardan "ruhların ayırt edilmesi" anlamında). Sahtekarca stigmatizasyonlar bir kenara bırakıldığında ototelkin ve karizma, doğal ve doğaüstü oluşum arasında bir spektrum kalmaktadır. Stigmatizasyon ile azizlik, kutsallık arasında bir bağ zorunlu değildir, ancak gerçek stigmatizasyon haçın ve İsa Mesih'in katlandığı çilenin anlamı konusunda sıradışı bir belirti, işaret olabilir. Burada geçerli olan, Katolik Hıristiyanlar için genel olarak mucize konusunda genel olarak geçerli olan şeydir: Kilise tarihini inceleyen bir Hıristiyan, kabul edilmesinde en sıkı kriterler uygulansa da, geçmişte ve günümüzde mucizelerin olduğunu ve olabileceğini kabul eder.

Stigmata

Stigmata

Stigmata

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Sahra, 01.12.2010, 18:17 (UTC):
Ne kadar doğru bilmiyorum ama bu konu ile ilgili izlediğim en güzel filmdi STİGMATA.......çok ilginç olduğu kesinBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53249224 ziyaretçi (135504433 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler