Stratonikeia ve Ask Kenti Efsanesi (Mugla)
 
Stratonikeia, myth, legen, antik kent, tiyatro, Muğla

Stratonikeia ve Aşk Kenti Efsanesi (Muğla)

Muğla ve çevresindeki antik kentlerin Yunan mitolojisiyle yakın ilişkisi vardır. Çoğu adlara baktığımızda Antik Çağ’dan geldiğini görmemiz bundandır. Anadolu’nun birçok bölgesinde efsaneler, yerel öğelerle kaynaşmış olmasına rağmen, Muğla ve yöresinde özünden pek bir şey kaybetmeden günümüze taşınmıştır. Stratonikeia, Kahpene ve Driyad, bunlardan bazılarıdır.

Yatağan’ın Eskihisar Köyü’nün adı, Antik Çağ’da Stratonikeia’dır. Buna ilişkin efsane, şöyledir:

Suriye hükümdarı Selevkos, oğlu Antiokhos Soterin’e çok düşkündür. Günün birinde Selevkos, güzelliği dillere destan olan Stratonikeia ile evlenir. Antiokhos büyümüş, delikanlı olmuştur. Üvey annesine derin bir aşk duyar. Ama bunu kimselere açıklayamadığından ve açamadığından hastalanır.

Kral, hekim Erasistratos’u oğlunu iyileştirmekle görevlendirir. Hekim, zamanla delikanlının derdini anlar. Kralı duyacaklarına hazırlamak için “Oğlunuz, karıma âşıktır. İyileşemez kralım.” der.

Kral, “Aramızda bu kadar hukuk ve kardeşliğe karşı biricik oğlumun iyileşmesi için karınızı vermek özverisini esirgiyor musunuz?” diye sorar.

Hekim, “Söz temsili oğlunuz, karınız Stratonikeia’ya âşık olsaydı, karınızı oğlunuza bırakmak özverisinde bulunur muydunuz kralım?” diyince; Kral, “Keşke oğlumun hastalık nedeni bu olsaydı. Değil karım, tahtımı, tacımı da bırakırdım.” der.

O zaman hekim, gerçeği söyler. Kral da halkı tapınağa toplayıp tahtını ve karısını oğluna bıraktığını açıklar. Daha sonra Antiokhos, Batı Anadolu’yu egemenliği altına alır ve burada eşi Stratonikeia adına bir kent kurar. Bu nedenle Stratonikeia, İlk Çağ boyunca bir aşk kenti olarak anılır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56072023 ziyaretçi (142847698 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)