TV'de Hipnoz Ediliyor Olabilirsiniz
 
Hypnosis 101 TV Commercial

TV'de Hipnoz Ediliyor Olabilirsiniz

25. Kare (25th Shot)

Gözümüzün saniyede 24 kare algılayabiliyor. 25. kare ise beynimize yazılıyor. İşte bu sistemin adı da 25. Kare. Örneğin Siz TV'de bir çizgi film izlerken adamlar 25. Kareye "Coca Cola İç" yazısı koyuyorlar ve canınız cola çekmeye başlıyor.

Şaka gibi görünse de Rusya'da yapılan araştırmalarda bu yöntem uygulandığında Cola satışlarının arttığı gözlenmiş.

'Başka Kanal İzleme, Başka Kanal İzleme, Başka Kanal İzleme'...

Televizyon yayını kullanılarak insanın bilinçaltına belirli bir sloganı yerleştirmeyi amaçlayan "25'inci kare (25th shot)" tekniğinin Rus TV'leri tarafından yaygın olarak kullanıldığı ve hükümetin buna karşı mücadele başlattığı bildirildi.

Rusya Basın Bakanı Yardımcısı Valeri Sirojenko'nun açıklamasına göre, "25'inci kare'yi saptamak üzere özel bir detektör geliştirildi ve bu cihaz ile yıl sonuna kadar tüm TV kanallarının sürekli kontrolü sağlanmış olacak.

İtar-Tass'ın haberine göre, resmi olmayan bilgiler, Rusya TV programlarının 5'te 1'inin, "25'inci kare'yi içerdiğini ortaya koyuyor. İnsan gözünün, TV izlerken saniyede 24 kareyi algılayabildiği, 25'inci karenin ise göz tarafından fark edilmese bile doğrudan beyne etki ettiği belirtiliyor. Uzmanlara göre bu etki, beyni "yüksek derecede ikna edici" olabileceği gibi, tahrip edici de olabiliyor. Rusya Basın Bakanlığı, bu etkiyi yayınlarında kullandığı tespit edilen TV kanallarının lisanslarının iptaline dahi gidilebileceği uyarısı yaptı.

Bakanlık kaynaklarına göre, TV'lerde yayımlanan her üç filmden birinde, 25'inci kare şeklinde, promosyon amaçlı bir slogan ya da reklam yer alabiliyor. Bu slogan ya da reklamlar, "başka kanal izleme" şeklindeki anonslardan, siyasi amaçları hedefleyen sloganlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Rusya'nın geliştirdiği detektörün, dünyadaki benzerlerinin dördüncüsü olduğu kaydedildi.

YORUM: İnsan gözü, saniyede 24 kareyi algılar, 25. kare, beynine bilinçaltından girer saptaması doğru değil. 24 kare/saniye, insanın ardarda gelen görüntüleri hareketli bir bütün halinde algılaması için gereken minimum değerdir. 25 kare/saniye bir görüntü ile 50 kare/saniye bir görüntüyü yan yana koyduğunuzda açıkça ayırt edebilirsiniz (pc'nizde böyle bir deney yapabilirsiniz). Bu bilinçaltına gitme olayının sebebi 1 kareden oluşan bir mesaj olması, yani saniyenin 1/24'u kadar süre gözünüzün önüne gelerek bir flaş gibi geçmesi. Bu hızda geçen bir görüntüyü görürsünüz ama gördüğünüzün farkına varmazsınız, ama hafızanızda yer edinir. Bilinçaltına işleme olayı budur. Özellikle dikkat ederseniz, bu 1 karedeki görüntüyü gördükten sonra o görüntüyü zihninizde düşünerek (hatırlayarak) 4-5 saniye sonra ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Kaynaklar

[1] NTVMSNBC

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: koyulhisarlımurat, 14.04.2016, 23:02 (UTC):
kesinlikle katılıyorum bundan ala hipnozmu olur muhteşem yüzyıl dizisi ile ejdadımıza sövüyorlar koyun gibi bakıyoruz işlerini eksiksiz yapıyorlar

Yorumu gönderen: süleyman, 25.04.2014, 07:40 (UTC):
mümkün değil..

Yorumu gönderen: DENİZ, 11.12.2010, 12:52 (UTC):
bir kaç sene önce farkınavardım ama kimseye inandıramadın insanların akıllarını kapatıyorlar evde televizyon seyredenleri gizli gizli dikkatle izledim aman allahım dedim bune bize neler yapıyorlar dedim gözünüzü ve kalbinizi açın kendinizi onlara teslin etmeyin

Yorumu gönderen: Samsun, 13.11.2010, 13:19 (UTC):
wayy

Yorumu gönderen: Anon , 15.08.2010, 07:12 (UTC):
Olabilblüüü...

Yorumu gönderen: Ersin, 13.06.2010, 00:32 (UTC):
İnanırımBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52996105 ziyaretçi (134790676 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler