Tanri Krishna'nin Sehri Var Olmus Muydu?
 
Dwarka

Tanrı Krishna'nın Şehri Var Olmuş Muydu?

Önbilgi: Tanrı Krishna'nın Dwarika'sı gerçek mi değil mi? Yüzyıllar boyunca insanlar, bu yerde dualar ettiler. Kutsal bir şehir olduğuna inandılar. Ama yakın geçmişte arkeologlar, başka bir yerde daha Dwarika'dan bahsetmeye başladılar. Arap Denizi'nin sakin mavi suları altında bazı deliller bulundu. Dwarika, eski yazıtlarda anıldığı gibi Altın Dwarika için araştırma hala devam ediyor. Bir efsane ya da gerçek olup olmadığını zaman gösterecek.

Arkeolojiye olan ihtiyaç, hiçbir yerde, tarihinde çok sayıda efsaneler ve destanlar bulunan Hindistan'dan daha fazla değildir. Efsanelerin ve destanların arasında gerçekleri kurgulardan ayırmak gerçekten de zor olmaktadır. Bu tür bir olay, Tanrı Krishna'dır. Dwarika'nın Mathura'da olduğuna inanılıyordu. Ama yakın zaman arkeologları, Altın şehrin izini Arap Denizi'nde buldular.

Krishna'nın Dwarika'sının Arap Denizi'nde olduğunu düşünen arkeologlar ve tarihçiler, görüşlerini aşağıdaki ifadelerle kanıtlıyorlar:

Mahabbarata destanına göre Kansa, yeni evlenmiş kız kardeşi Devaki'yi ve eşi Vasudeva'yı evlerine geri götürürken kötü kaderinden haberdar edildi. Bu çiftin 8. çocuğunun ölümüne yol açacağı uyarısı yapıldı. Bu kehanete inanan Kansa, kız kardeşine karşı şiddet uygulamaya başladı. Onun bütün çocuklarını öldürdü. Ancak kaderinden kaçamadı. Daha sonra Tanrı Krishna olarak bilinecek 8. çocuk, kurtulmayı başardı ve kehanet, Tanrı Krishna'nın Kansa'yı öldürmesi ile gerçek oldu.

Her yerde kutlamalar vardı. Ama Magadha'da bulunan Kansa'nın kayın pederi Jarasandha, intikam almaya yemin etti. Onun yaptığı saldırılar, Tanrı Krishna'nın Mathura'yı terk etmesine sebep oldu. Saurashtra'ya gitti ve Dwarika Nagari'yi 200 yıl önce Revata tarafından kurulan Kusasthali şehrinin kalıntıları üzerine inşa etti. Revata, Tanrı Krishna'nın atası ve Anarta'nın oğluydu.

Harivansa'dan alınan yukarıdaki metin, Tanrı Krishna'nın araziyi hindistancevizi ağaçları ve diğer bitkilerle benzeyişini de anlatmaktadır. Ama kara yeterli olmadığından denizin bir bölümü de krallığa ilave edilmiş ve Tanrı Krishna'nın talebi üzerine deniz geri çekilmiştir.

Hikâye, takip eden 36 yıl daha şehrin nasıl geliştirildiğini anlatır ve sonra Tanrı Krishna'nın "mukti'si ile beraber deniz, Dwarika'yı kurbanı yapmıştır. Ama Tanrı Krishna'nın felaket hakkında önceden haberi vardır. Böylece Arjuna'dan ölümünden sonra 7 gün içinde şehri boşaltmasını istemiştir. Arhuna, Tanrı Krishna'nın emirlerine uymuş ve son insan grubu uzaklara giderken deniz suyu son derece süratli olarak şehre girmiş ve bütün şehir, bir anda sular altında kalmıştır. Geride hiçbir yaşam belirtisi delili kalmamıştır.

Böylece tarihçiler, hikâyenin bu kısmına inanarak ve denizde bazı önemli tarihi kalıntılar bularak bunun Tanrı Krishna'nın Dwarika'sından başka bir şey olamayacağına tamamen inanmışlardı. Ama eleştirmenler, bu görüşe katılmıyorlar. Dwarika'ya bağlı somut kanıtlar istiyorlar ve önemli bir kanıt açığa çıkana kadar bu açıklamayı kabul etmeyi reddediyorlar.

İnananlar, bu hikâyeyi bu mevkide bulunan nilüfer işaretli kabukla ve Mahabbarata destanında anılması ile arasındaki benzerliği öne çıkararak savunuyorlar. Buna ilave olarak teorinin öncüleri, burada bulunan birçok tapınağın eski tapınakların üzerine inşa edilmiş olması gerektiğini iddia ediyorlar. Son olarak destekçiler, Dwarika'nın yerleştiği Raivakata tepesinin günümüzdeki barda tepeleri olması gerektiğini söylüyorlar.

Mahabbarata ve Purana hikâyelerinin yanı sıra, M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren daha geç bir zamanda yazılmayan Ghata Jataka da, Vasudeva ve 9 erkek kardeşinin Dwarika'ya yerleşmeden önce birçok savaş yapıldığını ayrıntılı şekilde anlatmaktadır.

Dr. Jayantilal Thakkar, bir Dwarika sakini, bölgenin dikkatli bir incelemesini yaptı ve gömülmüş evler, çanaklar, paralar ve bilezikler buldu. Bunları kanıt olarak alarak Tanrı Krishna'nın Dwarka'sının Dwarka Tapınağı'nın altında ya da ona komşu olduğunu ama sonradan deniz suyu altında kaldığının üzerinde durdu.

Daha sonra kıyıdan açıkta yapılan kazılar, bazı yapıların yanı sıra büyük bir ay şeklinde kale burcu ve kale duvarlarını ortaya çıkardı. Bütün bunlar, Gomati Ghat'taki Dwarka Limanı'nın yanında yer alan Samudra Narayan Tapınağı'nın 800 mil çevresi içerisinde keşfedilmişti.

Deniz kıyısında bulunan helezoni kabuklar, mühürler gibi birçok eski eşya da Mahabbarata'da anılan altın şehir Dwarika'yı düşündürüyor. Ama bu şehrin Tanrı Krishna'nın Altın şehri olup olmadığını tespit etmek güç.

Somut arkeolojik kanıtların yokluğunda, Tanrı Krishna'nın Altın Şehri, insanın hayâl gücünü şaşırtmaya devam ediyor.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Mirza Hacıyev, 01.02.2020, 08:13 (UTC):
Ama adını diyemezlerdi ki.Demek ki efsaneleri dizib koşanlar güzel bilmişler ki "Karaşın","Krişna" yerine "Musa" yazarlarsa diyecekler tekallahlılığı tahrif etmişsiniz,putlara tapınmak inancı yaratmışsınız.Ve tahrif olmuşsa demek ki yanlış,batil yoldasınız.Mirza Hacıyev.Azerbaycan.

Yorumu gönderen: Mirza Hacıyev, 01.02.2020, 08:03 (UTC):
Hatta diyeyim ki,Krişnanın kardeşlerini katleden zalim hükümdar Kamza Büyük Mısır firavunu İkinci Ramzestir.Krişnanın yakın akrabası ve arkadaşı Arcun ise Hazret Musanın kardeşi Aarunun obrazıdır.Adları aslına yakın vermişler hint efsanelerini dizib koşanlar.Ama dini bilikleri insanlara yetiren hazretin adını gizlemişler "kara" diye.Neden adını gizlemişler?Tarihte hankı halk ona dini bilikler veren birisinin adını gizli tutar?Ve adıyla değil de derisinin rengiyle "kara" diye ona seslener?Ayıb yani vallahi.Bütün bu sorulara benim "Krişna sırrı" adlı eserimde güzelce cevab bulacaksınız eğer size hakikatı bilmek gerekse.Mirza Hacıyev .Azerbaycan.

Yorumu gönderen: Mirza Hacıyev, 31.01.2020, 21:26 (UTC):
Merhaba Adem evlatları.Sizin ve tüm beşeriyyetin Krişna hakkında bilgisi yanlıştır.Krişna hintlilerin hülyalarında hazret Musanın tam tahrif olunmuş obrazıdır."Krişna" sözü hint dilinden tercümede "kara" demektir,onun heykeli karaya yakın renktetir.Neden mi?Çünki hazret Musa "kara" değil,"karaşın" olmuş."Krişna" sözü türkce "karaşın" sözünün tahrif formasıdır.Krişnanın talebi üzerine denizin geri çekilmesi,sonra yine de onun talebi üzerine kendi yerine dönmesi hazret Musanın asa ile denizi yarması hadisesidir.Flüt çalan çoban olması Mısırdan dayısının yanına kaçtıktan sonra onun kızıyla evlenerek dayısına flüt çala-çala yedi yıl çobanlık etmesi hakikatıdır.Yeterince bilgi almak istiyorsanız "liseedebiyat.com" sitesinde benim "Krişna sırrı" eserimi okuyabilirsiniz.Krişnanın izini Hindistanda ve civarında bulamayacaksınız bin yıl arasanız bile,size hakikat gerektirse onun izini Akdenizin Mısır-Filistin-Ürdün civarında aramalısınız.Yani Tevratta ve hazret Musada aramalısınız.Sayqılarımla:Mirza Hacıyev.Azerbaycan.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728693 ziyaretçi (133990949 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler