Tanzhe Tapinagi - Cin
 
Temple of Tanzhe

Tanzhe Tapınağı, Çin

Beijing'in çevresinde bulunan çok sayıda tarihî tapınak, vazgeçilmez turistik mekânlardır. Bunların başında, şehrin batısındaki bin yıllık bir geçmişe sahip olan Tanzhe Tapınağı gelir.

Dağın yamacında bulunan Tanzhe Tapınağı, dokuz tepeyle çevrilidir. Milattan sonra 307 yılında kurulan tapınak, 1700 yıllık tarihiyle Beijing'in başkent olmasından çok daha eskidir. Tanzhe Tapınağı İdaresi Müdür Yardımcısı Hao Xinjian, bize şu bilgileri verdi:

"Ülkenin kuzeyini yöneten Wang Jun adlı komutanın eşi, milattan sonra 307 yılında ölmüş. Wang Jun, eşinin anısına, aynı zamanda ülkeye mutluluk dilemek için Beijing'in batısında bir tapınak yaptırmış. Bu tapınak, bugünkü Tanzhe Tapınağı'dır."

Tanzhe Tapınağı ve Gmalı Haç

Tanzhe Tapınağı'nı, tarihte çok sayıda imparator ziyaret etmiştir. Hatta bazı imparatorların tahta geçer geçmez yaptığı ilk iş, Tanzhe Tapınağı'na gelerek dua etmek olmuştur. İmparatorların bu özel ilgisi, Tanzhe Tapınağı'na şehirdeki en saygın tapınak statüsünü kazandırmıştır.

Tanzhe Tapınağı, görkemli yapılarıyla ünlüdür. Yaklaşık 2.5 hektarlık bir alanı kapsayan tapınak, Yasak Kent'in bir minyatürü gibidir.

Temple of Tanzhe, Tanzhe Tapınağı

Tanzhe Tapınağı'ndaki ilginç eşyaların başında, yemek pişirmede kullanılan büyük kazan gelir. Kocaman bir ocağın üzerine konulan 4 metre çapında ve 2 metre derinliğindeki bu kazanda yemeklerin pişmesi, onlarca saat sürer. Hatta Budist rahipler, kazanı yıkamak için merdivenlere tırmanmak zorunda kalırmış. Bu dev ocağın üzerinde kocaman yazılarla "Tanzhe Tapınağı" yazılıdır. Hao Jianxin, bu konuda şöyle bir rivayet olduğundan bahsetti:

"Tapınak tamamen ahşaptan yapıldığı için baş rahip yangın çıkacak korkusuyla yaşarmış. Bir gece baş rahip rüyasında, tapınağın ismi ateşin içine konursa yangından korunacağını görmüş. Bu rüyaya inanan baş rahip, Tanzhe Tapınağı'nın ismini ocağın üzerine yazdırmış."

tanzhe, tapınağı, çin

Tanzhe Tapınağı'na ün kazandıran bir diğer özellikse, eski ağaçlardır. Tanzhe Tapınağı'nın ismi, avlusundaki Zheshu ağaçları ve arkasındaki küçük gölden kaynaklanmıştır. Çin'e özgü bir ağaç türü olan Zheshu'nun yaprakları ipek böceklerini beslemede, gövdesiyse mobilya yapımında kullanılır.

Tapınakta "imparator ağacı" olarak adlandırılan bin yıllık bir ginkgo ağacı da vardır. 40 metre yüksekliğindeki bu ağacın gövdesini, yedi-sekiz yetişkin ele ele verdiğinde ancak çevirebilir. Bunların yanı sıra tapınakta, iki de mor manolya ağacı bulunur. Yaşları 400'ü geçen bu iki ağaç, ilkbaharda çiçek açtığında; on binlerce ziyaretçinin ilgisini çeker. Wang Lin adlı bir ziyaretçi, bize şunları söyledi:

"Beijing'in Chaoyang semtinde yaşıyorum. Manolyaların çiçek açtığını duyunca hemen buraya geldim. Bu güzel çiçekleri görmekten büyük keyif aldım."

Tanzhe Tapınağı, tarihî eserleri ve eşsiz manzaralarıyla tanınıyor. Buradaki modern tesisler ise, ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlar. Beijing'in banliyösündeki bu tapınak, bugün çok ünlü bir turistik merkezdir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739563 ziyaretçi (134024471 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler