Tarihin En Büyük Gizli Örgütü : Google
 
Google

Tarihin En Büyük Gizli Örgütü: Google

Google, tüm internet kullanıcılarının faaliyetlerini saklayan, dünya tarihinde hiç görüşmemiş dev bir veritabanı. Ancak, buraya yapılacak hacker saldırıları da aynı oranda internete güveni sarsabilir.

Google 1998'de arama motoru olarak başlamıştı, şimdi ise e-posta ve blog servisi, e-ödeme özelliği ve dijital kütüphanesi ile internet içinde kendine ayrı bir dünya yarattı. Kullanıcılar bu servisleri kullanırken kendilerine ait birçok kişisel bilgiyi bilgisayara da giriyor. Aranan sözcükler, okunan kitaplar, yapılan alışverişler Google'nin dev veritabanında saklanıyor. Google arama motoru ve buna bağlı diğer servisler kullanıcının önceki aramalarına göre yeni aramaları kişiselleştiriyor. Ancak, kişisel bilgilerin internete teslim edilmesi ne kadar sağlıklı?

Kullanıcılar diğer şirketlerden farklı olarak Google'ye karşı oldukça olumlu yaklaşsa da, şirketin hızla yeni alanlara yayılması ve bireylerin internet kullanımları hakkında geniş bir bilgi hazinesine sahip olması kimi çevrelerde şüpheyle karşılanıyor. Durumu “Pek çok kişisel bilginin tek bir sepette toplanması” şeklinde değerlendiren ABD'de bilgi güvenliği kuruluşu "Electronic Privacy Information Center" (Elektronik Özel Alan Bilgi Merkezi) danışmanı Chris Hoofnagle, “Google, özel alanla ilgili internetteki en büyük risk olmaya başladı” diyor.

HACKER'LAR VEYA HÜKÜMET SIZABİLİR

Mesele, Google'nin elindeki veritabanını kötüye kullanacağı şüphesi değil. Asıl sorun, bu veritabanına dışardan hacker'ların sızabilme ihtimali. Google en güçlü kurumsal korumalardan birine sahip, hatta Microsoft, Amazon ve Yahoo'dan çok daha güvenilir. Ancak, dijital kod kırma eylemlerinde hiçbir güvenlik önlemi yüzde yüz garanti vermiyor. Bir diğer olasılık ise, şirket içinden kötü niyetli çalışanların veritabanına girerek bilgi sızdırması. Son olarak ise, hukuk soruşturmalarında devlet yetkililerinin internet arşivlerine girmesi. Özellikle ABD'de terör olaylarından sonra FBI'nın soruşturmaları ile benzer şikayetler ortaya çıkmıştı.

BİLGİLER SONSUZA DEK SAKLANIYOR

Google otomatik olarak her bir aramanın kaydını tutuyor, yapılan arama ile kullanıcının internet adresini eşleştiriyor. Bu eşleştirmeler veritabanında sonsuza dek saklanabiliyor; çünkü bilgiyi dijital olarak saklamak fiziksel saklamaya göre oldukça ucuz. Google'de bir serviste kullanılan kişisel bir veriyi diğer servislerine de transfer edebiliyor. Bu verilerin bir bölümü reklam verenlerle belli gizlilik anlaşmaları uyarınca paylaşılabiliyor.

Google gelecek yıllarda tüm internet kullanıcılarının faaliyetlerini saklayan, dünya tarihinde hiç görüşmemiş dev bir veritabanına dönüşecek. Bu bilgilerin saklanması şirket büyük sorumluluk yükleyecek, hacker'lerin ya da içerden çalışanların sızması hem şirketin hem de internete güvenin sarsılmasına neden olabileceği belirtiliyor.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Akif, 07.09.2015, 07:20 (UTC):
Gitgide daha da çok büyüyor.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993785 ziyaretçi (134784739 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler