Tesbih Namazi ve Duasi
 

Tesbih Namazı

Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı, 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için aşağıdaki tesbihi ezber bilmek gerekir.

Tesbih Namazı Duası

Tesbih Namazı

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

Tesbih Namazının Kılınışı

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır. Ardından Sübhaneke Duası okunur. Ardından 15 kere üstte verdiğimiz tesbih namazı duası okunur. Ardından Fatiha Suresi ve Zamnı Surelerden biri okunur (Yamni Sûre; bknz. Namaz Sureleri) ve tekrar üstteki tesbih namazı duası 10 defa okunur.

"Allah-u Ekber" diyerek rükuya gidilir ve 3 kere Subhâne Rabbiye'l-Azîm ve hemen ardından 10 kere üstteki tesbih namazı duası okunur. Sonra Sonra, "Semi Allahu li-men hamideh" (Yani "Allah, hamd ve senâ eden kimsenin hamd, şükür ve senâsını (övgüsünü) işitir") deyip doğrulunur. Doğrulunca da, "Rabbena lekel hamd" (yani, "Ey rabbimiz, sana Hamd olsun") denir ve ardından tekrar 10 kere üstteki tesbih namazı duası okunur.

"Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. 3 kere Sübhâne Rabbiyel A'lâ dedikten sonra 10 kere üstteki tesbih namazı duası okunur. Sonra "Allah-u Ekber" diyerek ilk secdeden kalkılır ve yine 10 kez üstteki tesbih namazı duası okunur. Sonra "Allah-u Ekber" diyerek ikinci secdeye gidilir ve 3 kere Sübhâne Rabbiyel A'lâ dedikten sonra 10 kere üstteki tesbih namazı duası okunur. Sonra "Allah-u Ekber" diyerek ikinci secdeden kalkılır.

Böylece birinci rek'at kılınmış olur. İkinci rek'ate kalkılınca Fatiha Suresi'den önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır. Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir.

İkinci rek'atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü Duası okuduktan den sonra, "Allâhümme salli.“ ve "Allâhümme bârik.“, üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da Sübhâneke okunacaktır. İlk 2 rekatta olduğu gibi kılınıp 4.rekatta selam verilecektir. Tesbih namazında beher rek'atte okunan tesbih adedi, 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: saban, 26.04.2010, 11:10 (UTC):
allah razi olsun insallahBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52757455 ziyaretçi (134091202 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler